Jak wykonać warstwę wyrównującą?

Problem z uzyskaniem odpowiednich grubości warstw wyrównujących rozwiązuje zastosowanie specjalnych, przygotowanych fabrycznie mieszanek do wykonywania podkładów podłogowych.

Jak wykonać warstwę wyrównującą?

Zaprawa samorozlewna.

Płynna konsystencja zaprawy samorozlewnej zapewnia samoczynny jej rozpływ, dlatego podkładu takiego nie trzeba zacierać w celu uzyskania równej i poziomej powierzchni. Przed ułożeniem warstwy wyrównującej, podłogę należy dokładnie oczyścić z pyłu i zagruntować preparatem głęboko penetrującym. Zależnie od chłonności podłoża gruntowanie przeprowadzamy 1-2-krotnie, a po wyschnięciu sprawdzamy, czy w podłoże nie wsiąka woda.

Najlepiej użyć gotowej zaprawy samorozlewnej, przeznaczonej do tworzenia warstwy o grubości 10-30 mm. Jeśli nierówności są większe niż 30 mm, wyrównanie lepiej przeprowadzić w dwóch etapach - najpierw wypełnić głębsze nierówności, a po 3-4 dniach wyrównać całą powierzchnię warstwą grubości ok. 1 cm.

Czas wiązania zaprawy samorozlewnej jest krótki (ok. 30 min), a cała powierzchnia, na której ma się znaleźć, musi zostać nią pokryta, zanim masa stwardnieje. W związku z tym należy sprawnie przygotowywać kolejne porcje zaprawy (zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu), a jeśli nie jest to możliwe, powierzchnię dzielimy na mniejsze fragmenty za pomocą listew uniemożliwiających rozpływ zaprawy poza wydzielone obszary i wyrównujemy podłoże etapami. W celu uwolnienia z zaprawy pęcherzyków powietrza, bezpośrednio po jej wylaniu należy przetoczyć po niej wałek kolczasty. Po ok. 7 dniach na tak przygotowanej warstwie wyrównującej można układać płytki podłogowe, bez konieczności dodatkowego przygotowywania podłoża.

Jastrych cementowy.

Jastrych cementowy traktujemy jako niezwiązany z podłożem, może więc znaleźć się pod nim izolacja przeciwwilgociowa z folii. Chroni ona przed ewentualnym przenikaniem wilgoci z gruntu i zapobiega odciąganiu wody ze świeżo ułożonego jastrychu. Folię wywija się na ściany na wysokość kilku centymetrów, co zapobiega bocznemu przenikaniu wilgoci. Do przygotowania jastrychu najlepiej użyć gotowych mieszanek posadzkowych, gwarantujących odpowiednią wytrzymałość i uziarnienie ułatwiające wyrównanie powierzchni.

Jako zbrojenie przeciwprężne wykorzystuje się gotowe siatki zgrzewane z prętów o średnicy 4-5 mm i o oczkach 10 × 10 cm. Można też użyć tzw. zbrojenia rozproszonego w postaci wiórów metalowych lub włókien z tworzywa sztucznego, które dodaje się podczas mieszania zaprawy w betoniarce.

Przed rozprowadzeniem mieszanki cementowej należy wyznaczyć poziom podłogi za pomocą listew, które posłużą również jako prowadnice przy wyrównywaniu zaprawy. Po wstępnym stwardnieniu podłoża listwy usuwa się, a pozostałe po nich rowki wypełnia zaprawą i zaciera na gładko. Jastrych cementowy wymaga utrzymania w stanie wilgotnym przez kilka dni, a płytki podłogowe można na nim układać po ok. dwóch tygodniach.

Suchy jastrych.

Zastosowanie tradycyjnych jastrychów cementowych w użytkowanych domach jest dość uciążliwe i wprowadza do wnętrz dużą ilość wilgoci. W takich warunkach warto użyć suchego jastrychu, czyli płyt gipsowo-włóknowych. Sposób ich układania jest dość prosty i polega na wstępnym wyrównaniu podłoża, rozłożeniu płyt oraz połączeniu ich na złączach. Płyty te produkowane są jako dwuwarstwowe, fabrycznie sklejone z wzajemnym przesunięciem obu warstw. Płyty te mogą być zintegrowane z warstwą wyciszającą i termoizolacyjną z wełny mineralnej lub styropianu. Można je też układać na odrębnych płytach izolacyjnych.

Jeśli płyty gipsowo-włóknowe mają być ułożone na sztywnym, ale niezbyt równym podłożu (np. surowym stropie betonowym), należy je wyrównać za pomocą podsypki z drobnego kruszywa. Ewentualnie, większe nierówności szpachluje się zaprawą wyrównującą. Płyty układa się rzędami, łącząc je kolejno ze sobą poprzez naniesienie kleju na zakładkę i skręcenie wkrętami. Złącza w kolejnych rzędach powinny być przesunięte o ok. połowę długości płyty. Wzdłuż ścian należy zachować odstęp dylatacyjny o szerokości ok. 1 cm. Na tak wykonanym podkładzie następnego dnia można układać dowolną posadzkę.

opr.: Redakcja BudownicwaB2B
zdjęcie wprowadzające: Rigips

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT