Klej do parkietu: porównanie rodzajów i właściwości

Podstawą sukcesu przy montażu posadzki drewnianej jest nie tylko jakość podłoża, ale także odpowiedni wybór kleju. Choć klej pozostaje niewidoczny, odgrywa kluczową rolę w wyglądzie i trwałości podłogi.

Klej do parkietu: porównanie rodzajów i właściwości

Na rynku dostępne są różne rodzaje klejów o zróżnicowanych właściwościach. Wybór właściwego kleju jest równie istotny co jakość podłoża, ponieważ te dwa elementy wzajemnie na siebie oddziałują.

Warto zaznaczyć, że przed wrześniem 2006 roku w Polsce nie obowiązywały żadne normy dotyczące klejów parkietowych. Dopiero w czerwcu tego roku Unia Europejska wprowadziła normę EN 14293:2006, która została przyjęta w Polsce we wrześniu.

Norma ta określa m.in. minimalne parametry wytrzymałościowe klejów, takie jak wytrzymałość na zrywanie (1,0 N/mm2) oraz na ścinanie (3,5 N/mm2).

Dawniej popularne były kleje rozpuszczalnikowe, jednak ze względu na wysoką zawartość szkodliwych dla zdrowia i środowiska rozpuszczalników, zostały one zastąpione przez nowoczesne rozwiązania.

Istnieją również kleje proszkowe, podobne do tych używanych do tapet, lecz nie stosuje się ich powszechnie przy podłogach drewnianych, a raczej do niewielkich elementów.

Kleje dyspersyjne – wodna chemia

Kleje dyspersyjne jednoskładnikowe, bazujące na wodzie i niewymagające mieszania składników, wyróżniają się dobrą wytrzymałością oraz przystępną ceną. Dodatkowo, emitują niewielkie ilości szkodliwych substancji.

Ich zastosowanie jest ograniczone – nie nadają się do klejenia podłóg z drewna o dużym współczynniku pęcznienia, jak np. buk, ani do montażu dużych elementów, takich jak deski podłogowe.

- Przykładem takiego kleju jest UZIN MK 80 S, który sprawdzi się przy montażu parkietu niewrażliwego na pęcznienie. Jego zaletami są bardzo dobra stabilność i wysoka wytrzymałość na ścinanie oraz brak rozpuszczalników. Można nim kleić 8-milimetrową mozaikę, parkiet tradycyjny (22 mm) – o maksymalnych wymiarach 22 x 70 x 350 oraz parkiet dwuwarstwowy o maksymalnych wymiarach 70 x 500 mm. Jednak ten rodzaj kleju nie jest zalecany do mniej stabilnych gatunków drewna – wyjaśnia Janusz Dziewanowski, kierownik sprzedaży firmy UZIN.

Kleje poliuretanowe – bez rozpuszczalników i wody

Kleje poliuretanowe dostępne są w dwóch wariantach: jedno- i dwuskładnikowym. Mają szerokie zastosowanie, dzięki czemu nadają się zarówno do klejenia tradycyjnego parkietu, jak i desek warstwowych.

Ze względu na swoją elastyczność, doskonale sprawdzają się przy montażu podłóg z litego drewna.

Kleje poliuretanowe mają wiele zalet: są wytrzymałe, niekurczliwe, szybko wiążą i nadają się do stosowania na ogrzewanie podłogowe. W przypadku wersji dwuskładnikowej konieczne jest wymieszanie kleju z utwardzaczem, co determinuje czas, w którym można go użyć.

Kleje poliuretanowe dwuskładnikowe są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań na rynku.

Przykładem dwuskładnikowego kleju poliuretanowego w ofercie firmy UZIN jest MK 92 S, który jest wszechstronny i nadaje się do montażu wszystkich typów podłóg drewnianych.

Z kolei jednoskładnikowy klej poliuretanowy UZIN MK 95 rekomendowany jest do klejenia elementów drewnianych, które nie są lakierowane po obu stronach, ponieważ kleje poliuretanowe nie wiążą się z powierzchniami lakierowanymi.

- Kleje jednoskładnikowe są dobrym rozwiązaniem w przypadku konieczności „przepięcia” większej pracy drewna względem podłoża, np. przy elementach deskowych do 10 cm szerokości, ale przy grubości 22 mm – wyjaśnia Janusz Dziewanowski.

Przy elementach cieńszych, przy dużej pracy posadzki, może dojść do jej deformacji krawędziowej, ponieważ kleje poliuretanowe jednoskładnikowe są naprawdę bardzo elastyczne.

Kleje do parkietu marki UZIN.

Kleje poliuretanowe modyfikowane silanem

Kleje poliuretanowe modyfikowane silanem są rozwiązaniem optymalnym, ponieważ łączą w sobie zalety dwuskładnikowych klejów poliuretanowych z wygodą jednoskładnikowego środka.

- Dobrym przykładem takiego kleju jest MK 200 firmy UZIN – sprawdzi się przy każdym rodzaju podłogi drewnianej (oczywiście poza lakierowanymi od spodu). Jego zaletą jest jednoskładnikowość, co znacznie ułatwia  pracę parkieciarzy, klej ma również zdecydowanie niższe zużycie i jest przyjaźniejszy dla środowiska. Dodatkową zaletą jest dość szybki czas wiązania jak na tego typu produkt - klej zaczyna wiązać już po około 40 minutach , ale prace poprawkowe można na nim prowadzić przez około trzy godziny – dodaje Janusz Dziewanowski z firmy UZIN.

Kleje poliuretanowe modyfikowane silanem mają dodatkową istotną zaletę – nie pozostawiają śladów na lakierowanej lub olejowanej powierzchni gotowej podłogi warstwowej. Ewentualne zabrudzenia, które powstaną podczas montażu, można łatwo wyczyścić.

W przypadku klejów dwuskładnikowych należy szczególnie dbać o bieżące czyszczenie, ponieważ po wyschnięciu zabrudzenia stają się praktycznie niemożliwe do usunięcia.

Na rynku dostępne są także kleje przeznaczone do konkretnych rodzajów podłóg, np. parkietów warstwowych. Wybór najlepszego kleju warto skonsultować z doświadczonym fachowcem, który na podstawie oceny podłoża i rodzaju podłogi dobierze optymalne rozwiązanie.

Źródło i zdjęcia: Uzin Utz Polska Sp. z o.o.

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT