Nowe technologie w montażu płyt g-k - oszczędność czasu i pieniędzy!

W pracach związanych z zabudową przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych kluczowa jest efektywność, dokładność i walory estetyczne. Producenci płyt gipsowo-kartonowych oraz narzędzi montażowych nieustannie rozwijają swoją ofertę, wprowadzając innowacyjne produkty i technologie, które ułatwiają i przyspieszają prace.

Nowe technologie w montażu płyt g-k - oszczędność czasu i pieniędzy!

Nowe rozwiązania umożliwiają wykonanie wszelkich niezbędnych zadań z zachowaniem solidności i precyzji, przy szczególnym uwzględnieniu detali. Nowości nie tylko zwiększają komfort pracy wykonawców, ale również pozwalają na redukcję kosztów związanych z budową.

Płyty g-k z dodatkowymi nadrukami

W celu uproszczenia montażu ścian działowych, sufitów podwieszanych oraz okładzin ściennych i sufitowych, producenci płyt gipsowo-kartonowych stosują na ich powierzchni specjalne nadruki. Te dodatkowe oznaczenia zapewniają wyższą dokładność i pozwalają zaoszczędzić czas podczas prac.

Linie nadrukowane na płytach precyzyjnie wskazują miejsca, w których należy umieszczać wkręty, eliminując potrzebę ręcznego zaznaczania tych punktów za pomocą sznura traserskiego, ołówka czy lasera.

Standardowy rozstaw umieszczania wkrętów co 40 cm jest dzięki temu łatwiejszy do osiągnięcia bez dodatkowych pomiarów. Zmniejsza to ilość wymaganych czynności, skracając czas pracy i zwiększając precyzję wykonania.

Dodatkowo, na płytach znajdują się inne pomocne oznaczenia, takie jak kropka wskazująca środek płyty czy nadrukowana miarka, umożliwiająca łatwe dostosowanie długości płyty bez konieczności używania miarki. Te inteligentne rozwiązania minimalizują ryzyko błędów, a także sprawiają, że prace montażowe przebiegają sprawniej i szybciej.

Na płytach znajdują się pomocne oznaczenia, np. nadrukowana miarka. (fot. Rigips)

Płyty g-k o wysokim stopniu wytrzymałości

Dostępne na rynku są zaawansowane technologicznie płyty gipsowo-kartonowe charakteryzujące się wysoką wytrzymałością. Oferują one znakomitą trwałość, odporność na zniszczenia mechaniczne oraz zapewniają komfort w użytkowaniu.

Dzięki nim możliwe jest zawieszenie ciężarów do 15 kg na pojedynczym punkcie montażowym, bez potrzeby stosowania kołków rozporowych czy narzędzi elektrycznych – wystarczy zwykły wkręt do drewna i śrubokręt.

Takie płyty umożliwiają bezproblemowy montaż ciężkich elementów, takich jak duży telewizor, półka na książki, obrazy czy karnisze, eliminując potrzebę użycia specjalistycznych kołków montażowych.

Cztery spłaszczone krawędzie

Płyty kartonowo-gipsowe przeznaczone dla profesjonalistów wyróżniają się od tradycyjnych modeli posiadaniem czterech wygładzonych krawędzi, co umożliwia szybkie uzyskanie idealnie równych powierzchni.

Wygładzenie krawędzi zapewnia efektywniejsze wzmacnianie połączeń między płytami przy użyciu taśmy zbrojeniowej i masy szpachlowej, co z kolei przekłada się na wyższą wytrzymałość takich połączeń.

Stosując te płyty, można zaoszczędzić czas na wstępnej obróbce, takiej jak fazowanie ciętych krawędzi czy gruntowanie, a także uniknąć niepożądanych nierówności na połączeniach krawędzi.

Dzięki temu znacząco zmniejsza się również zużycie masy szpachlowej, gdyż nie ma konieczności jej gęstego nakładania w celu wygładzenia nierówności na fazowanych spoinach.

Dodatkowo, łatwiejsze staje się kontrolowanie płaskości powierzchni utworzonej przez połączenie dwóch płyt gipsowo-kartonowych, co ułatwia osiągnięcie pożądanego efektu końcowego.

Różne metody mocowania do płyt g-k

Na lekkich ścianach szkieletowych z płyt gipsowo-kartonowych można zawieszać przedmioty o znaczącej wadze, ale należy pamiętać, że gips-karton to materiał wymagający ostrożności. Nieodpowiednie mocowania mogą uszkodzić płytę w konkretnych punktach.

Aby bezpiecznie zawiesić różnorodne obiekty bez uszczerbku dla ściany, konieczne jest stosowanie właściwych kołków.

Nowością na rynku są różnorodne typy mocowań. Do najpopularniejszych należą kołki uniwersalne, takie jak DuoPower, które można stosować w różnych materiałach budowlanych. W zależności od podłoża, działają one na zasadzie rozszerzania lub odkształcania, co pozwala na bezpieczne zamocowanie.

Kołki motylkowe posiadają specjalne „skrzydełka”, które po zamontowaniu wkrętu rozszerzają się, zapewniając mocne oparcie o wewnętrzną stronę płyty. Są idealne dla lekkich montaży.

Kolejny rodzaj to kołki ślimakowe, wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu, z charakterystyczną spiralną budową i końcówką umożliwiającą samo nawiercanie. Ułatwiają one montaż dekoracji czy obrazów.

Dla specjalistycznych zastosowań dostępne są kołki uchylne, które można stosować w ciasnych przestrzeniach. Ich ruchomy element zapiera się o płytę, umożliwiając mocowanie cięższych przedmiotów.

Kołki typu parasolka, podobne do motylkowych, otwierają swoje ramiona w otworze, zapewniając silne oparcie i nadają się do zawieszania ciężkich obciążeń.

W przypadku mocowań wymagających większej siły, takich jak śruby typu molly, niekiedy potrzebne są specjalne narzędzia do ich instalacji. Im większa rozpiętość ramion kołka, tym mocniejsze mocowanie. Dostępne są także wersje, które można montować używając zwykłego śrubokręta.

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Zdjęcia: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT