Remont bez mokrych tynków - płyty gipsowo-kartonowe ratują!

Płyty gipsowo-kartonowe zyskały miano jednego z najchętniej wybieranych materiałów budowlanych, docenianego za wielofunkcyjność, przyjazność dla środowiska i wszechstronność zastosowań. Dostępna na rynku szeroka paleta typów płyt gipsowo-kartonowych umożliwia dopasowanie do różnorodnych potrzeb.

Remont bez mokrych tynków - płyty gipsowo-kartonowe ratują!

Płyty gipsowo-kartonowe są nieodzownym elementem w pracach remontowych i wykończeniowych na całym świecie. Stanowią doskonały wybór do tworzenia obić ściennych i sufitowych, konstruowania podwieszanych sufitów, ścian działowych, zabudowy wnęk czy poddaszy, a także służą do estetycznego wykończenia i dekoracji wnętrz.

Ich zastosowanie jako alternatywa dla mokrego tynku czy w procesie renowacji starych budynków pozwala na łatwe wyrównywanie powierzchni.

Główne zalety płyt gipsowo-kartonowych obejmują szybki i łatwy montaż, prostotę obróbki oraz wysoką trwałość. Doskonale przyjmują one różnorodne materiały wykończeniowe, takie jak płytki, tapety czy farby, co pozwala na szybką realizację remontu i dekorację przestrzeni.

Montowanie płyt gipsowo-kartonowych nie wymaga specjalistycznej wiedzy i może być przeprowadzone przez amatorów, wykorzystując wkręty do metalowego lub aluminiowego stelaża, albo stosując klej. Istnieją także nowoczesne systemy montażowe, ułatwiające pracę.

W ofercie marketów budowlanych znajduje się wiele rodzajów płyt gipsowo-kartonowych, różniących się wymiarami i przeznaczeniem. Aby ułatwić wybór najlepiej dopasowanej opcji, w naszym artykule przedstawiamy szczegółowe informacje na temat dostępnych typów płyt i ich zastosowania.

Płyty standardowe (szare) to szeroko stosowany typ, idealny do tworzenia ścian działowych czy zabudowy sufitów.

Zalety płyt gipsowo-kartonowych

 • Charakteryzują się trwałością, są proste w instalacji i łatwe do formowania, co umożliwia ekspresowe wykończenie pomieszczeń.
 • Konstrukcja z użyciem płyt jest lekka, zapewniając jednocześnie gładką i atrakcyjną wizualnie powierzchnię.
 • Możliwość aplikacji farb, tapetowania oraz kładzenia płytek czyni je niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem.
 • Idealne do maskowania wszelkich instalacji oraz ukrywania niedoskonałości ścian i sufitów.
 • Poprawiają bezpieczeństwo pożarowe i izolację akustyczną pomieszczeń.
 • Dzięki właściwościom higroskopijnym pozytywnie wpływają na klimat wewnętrzny.

Jak zbudowana jest płyta g-k?

Płyta gipsowo-kartonowa składa się z rdzenia wykonanego z gipsu (naturalnego lub sztucznego) otoczonego wielowarstwowym kartonem, który absorbuje naprężenia pojawiające się przy zginaniu płyty. Kolor kartonu odnosi się do specyficznego zastosowania płyty, co zostanie omówione szczegółowo dalej w tekście.

Płyty te oferowane są w różnych grubościach, z czego najczęściej spotykane to: 6,5 mm (idealne do tworzenia zakrzywionych struktur), 9,5 mm (używane przy wykończeniu ścian), 12,5 mm (do konstrukcji ścianek działowych i sufitów podwieszanych) oraz 24 mm (przeznaczone do wznoszenia solidnych ścianek działowych poddawanych dużym obciążeniom).

Wymiary płyt gipsowo-kartonowych są zróżnicowane, najczęściej występują w szerokościach 600 lub 1200 mm oraz długościach 1200, 2000, 2400, 2600, 3000 lub 4000 mm, co pozwala na ich łatwe dostosowanie do wymiarów konkretnego pomieszczenia dzięki możliwości precyzyjnego docinania nożykiem.

Kształt krawędzi tych płyt może być różny – od okrągłego po spłaszczony, co wpływa na metodę spajania płyt oraz wybór stosowanych materiałów spoinowych i taśm wzmacniających.

Montowanie płyt g-k nie wymaga specjalistycznej wiedzy i może być przeprowadzone przez amatorów.

Typowe rodzaje płyt g-k

Przy wyborze płyt gipsowo-kartonowych kluczowa jest ich jakość. Najbezpieczniejszym wyborem są produkty od uznanych producentów, wykonane z materiałów najwyższej klasy. Ważne jest również, aby odpowiednio dobrać płyty do specyfiki pomieszczenia i planowanej zabudowy.

Na rynku dostępne są cztery główne typy płyt:

 • Płyty standardowe (szare) – oznaczenie aktualne A, wcześniej GKB. To uniwersalny, szeroko stosowany typ, idealny do tworzenia ścian działowych, zabudowy sufitów czy poddaszy, a także jako alternatywa dla suchego tynku. Płyty te nadają się do miejsc o wilgotności powietrza do 70%, np. salon, sypialnia, gabinet czy pokój dziecięcy.
 • Płyty impregnowane (zielone) – nowe oznaczenie H2, poprzednie GKBI. Charakteryzują się rdzeniem nasączonym substancją hydrofobową, co predysponuje je do użycia w pomieszczeniach o wilgotności do 85% przez maksymalnie 10 godzin dziennie, jak łazienka czy kuchnia. Ważne jest zabezpieczenie takich płyt dodatkową warstwą (np. płytkami) i zapewnienie dobrej wentylacji.
 • Płyty ognioodporne (różowe) – aktualne oznaczenie F, dawne GKF. Wzmocnione włóknem szklanym, oferują wyższą ochronę przed ogniem. Są idealne do wykańczania miejsc narażonych na wysoką temperaturę (np. wkłady kominkowe) lub potencjalne zagrożenie pożarem, w pomieszczeniach o wilgotności do 70%.
 • Płyty impregnowane ognioodporne (zielone z czerwonymi oznaczeniami) – oznaczenie FH2, wcześniej GKFI. To najbardziej wytrzymałe płyty, łączące zalety płyt impregnowanych i ognioodpornych. Przeznaczone do miejsc, gdzie wymagana jest podwyższona odporność zarówno na ogień, jak i wilgoć, np. w domkach letniskowych ogrzewanych piecami czy łazienkach na poddaszu.
Płyty impregnowane (zielone) mają rdzeń nasączony substancją hydrofobową.

Płyty g-k do specjalnych zastosowań

Poza podstawowymi wariantami, na rynku dostępne są również specjalne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych, które są efektem nieustannych innowacji wprowadzanych przez producentów.

Oto przykłady takich rozwiązań:

 • Płyty gipsowo-kartonowe do gięcia: pozwalają na tworzenie zakrzywionych form zarówno na sucho, jak i na mokro, idealne do nietypowych zabudów ścian i sufitów.
 • Płyty gipsowo-kartonowe perforowane, dźwiękochłonne: stosowane do tworzenia akustycznych okładzin ściennych i sufitów, które poprawiają komfort akustyczny w pomieszczeniach.
 • Płyty gipsowo-kartonowe obustronnie wzmacniane matą z włókna szklanego: z warstwą zabezpieczającą przed promieniowaniem UV oraz impregnowanym rdzeniem chroniącym przed pleśnią i wilgocią, przeznaczone do miejsc o dużym ryzyku zawilgocenia, jak prysznice czy baseny.
 • Płyty gipsowo-kartonowe o zwiększonej wytrzymałości: wykorzystywane w miejscach o wysokim natężeniu użytkowania, np. w bankach, obiektach sportowych, centrach handlowych, hotelach, szkołach oraz innych budynkach publicznych.
 • Płyty gipsowo-kartonowe promieniochronne: zaprojektowane do ochrony przed promieniowaniem rentgenowskim i gamma, idealne do szpitali i placówek medycznych, gdzie używane są urządzenia emitujące takie promieniowanie.
 • Płyty gipsowo-kartonowe podłogowe: przeznaczone do wykonania stabilnych podkładów pod posadzki, składają się z dwóch warstw płyt gipsowo-włóknowych, połączonych na zakładkę, tworząc solidne i równomiernie rozłożone podłoże.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

 • Dobór płyt do zastosowania: wybierając płyty gipsowo-kartonowe, należy uwzględnić specyfikę i warunki panujące w danym pomieszczeniu, aby zapewnić ich optymalne wykorzystanie.
 • Wymiarowanie płyt: rozmiary płyt powinny być dostosowane do wymiarów przestrzeni, co minimalizuje liczbę łączeń, ogranicza zużycie materiałów do budowy konstrukcji nośnej, wykonania spoin oraz pracę przy szlifowaniu spoin.
 • Kalkulacja materiału: należy dokładnie obliczyć powierzchnię, jaką mają pokryć płyty, i zakupić odpowiednio więcej materiału, aby mieć rezerwę na wypadek uszkodzeń w trakcie transportu lub montażu.
 • Kształt krawędzi: płyty z wyprofilowanymi krawędziami ułatwiają proces spoinowania. W przypadku płyt z prostymi krawędziami konieczne może być dodatkowe fazowanie.
 • Jakość produktu: zaleca się wybór produktów wysokiej jakości od renomowanych producentów, co zapewni trwałość i satysfakcję z wykonanych prac.

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Zdjęcia: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT