Co szkodzi drewnu w ogrodzie? - Wilgoć
Para wodna, deszcz, osiadająca rosa czy topniejący śnieg niszczą drewno. Jeżeli wilgoć dostanie się w głąb struktury drewna, to sprawi, że stanie się ono pożywką i siedliskiem dla różnego rodzaju mikroorganizmów, powodujących jego biologiczną korozję.
Drewno wymaga zatem odpowiedniej ochrony powłoką, która będzie stanowiła barierę przed wilgocią, wnikającą w jego strukturę. Zapobiegnie to rozwojowi sinizny, pleśni i grzybów.
Szczególną ochroną trzeba otoczyć te części, które mają bezpośredni kontakt z glebą lub są w nią wkopane (elementy ogrodzeń, pergol, altan). Dobrze jest do ich zabezpieczania zastosować głęboko penetrujący preparat biobójczy.
Co szkodzi drewnu w ogrodzie? - Słońce
Wszelkiego rodzaju drewniane elementy małej architektury oraz ogrodzenia i nawierzchnie tarasów przez cały rok narażone są na działanie intensywnego słońca, które też prowadzi do jego korozji. Latem nadmiernie wysusza drewno, co skutkuje pęknięciami i rozwarstwieniami. Ponadto promienie UV, przyspieszają rozkład struktury tego materiału i jego powierzchniowe szarzenie.
Co szkodzi drewnu w ogrodzie? - Różnice temperatury
O ile w ciągu jesiennych czy nawet zimowych dni, temperatura powietrza niezbyt często spada poniżej zera, to po zachodzie słońca wilgoć szybko osiada na lekko przesuszonych powierzchniach i jest wchłaniana w głąb materiału. W powstałych w ten sposób szczelinach, mogą zagnieżdżać się różnego rodzaju szkodniki - owady bądź grzyby. Warto więc drewno zabezpieczać preparatami tworzącymi elastyczne powłoki, które zapobiegają tego rodzaju problemom.
Autor: Joanna Dąbrowska
Zdjęcie otwierające: Sadolin
Komentarze