Impregnacja drewna w ogrodzie - od czego zacząć?

Drewno gości w prawie każdym ogrodzie. Najczęściej wykorzystywane jest do budowy płotów, altan, pergoli oraz wyposażenia kącika zabaw. Od czego należy zacząć wykonywanie prac przy impregnacji drewna w ogrodzie?

Impregnacja drewna w ogrodzie - od czego zacząć?

Oględziny w ogrodzie

Zanim wybierzemy się do sklepu po produkty, powinniśmy sprawdzić, z jakiego gatunku drewna wykonane są elementy, które będziemy impregnować lub odnawiać. Skontrolujmy również, w jakiej kondycji jest istniejąca powłoka oraz dokładnie wymierzmy powierzchnię. Na tej podstawie będziemy mogli obliczyć potrzebą ilość środka impregnującego.

Specjalistyczny sklep

Po zakupy dobrze jest wybrać się do specjalistycznego sklepu i poprosić o fachowe doradztwo sprzedawcę. Pomoże on nam odpowiednio dobrać rodzaj preparatu, jego ilość i narzędzia do aplikacji. Niektóre preparaty mają w zestawie aplikatory, które ułatwią nakładanie środka.

Wybór miejsca pracy

Ważne jest przygotowanie właściwego miejsca do wykonywania prac renowacyjnych. Najlepiej ministolarnię urządzić pod dachem, np. wiatą, lub w garażu (ale prace należy przeprowadzać przy otwartych drzwiach, by nie wdychać oparów preparatów). Jeśli zabezpieczanej powierzchni nie da się zdemontować i przenieść pod dach, dobrze jest sprawdzić prognozę pogody na najbliższy czas - zabezpieczane obiekty nie mogą być narażone na wilgoć zarówno przed, jak i krótko po impregnowaniu. Warto pamiętać o zabezpieczeniu ubrania przed zabrudzeniem i miejsca pracy przed zachlapaniem - folią ochronną.

Przygotowanie powierzchni drewna

Zanim nałożymy impregnat, musimy sprawdzić stan drewna. Bezwzględnie należy jego powierzchnię oczyścić z glonów, złuszczeń lakieru i farb czy tłustych plam. Dobrze jest je umyć niewielką ilością wody z łagodnym detergentem i poczekać, aż dobrze wyschnie (najlepiej ustawić je w przewiewnym miejscu, pod dachem, nie na słońcu). Drewno musi być suche, tylko wtedy preparat wniknie głęboko w jego strukturę, spełniając swoje zadanie.

Następnie, bezpośrednio przed nałożeniem preparatu impregnującego, dobrze jest przeszlifować elementy papierem ściernym. Dzięki temu struktura drewna będzie bardziej jednolita i lepiej przyjmie warstwę ochronną. Szlifuje się wzdłuż włókien drewna (aby uniknąć rys i zadrapań), a powstały pył usuwa. Na tak przygotowanej powierzchni rozprowadzamy impregnat, w zależności od zaleceń producenta.

Aplikacja preparatu

Zanim zaczniemy nakładać preparat, powinniśmy założyć ochronne rękawice i przygotować mieszadło (np. kawałek wąskiej listewki) oraz narzędzia do malowania. Impregnat nakłada się długimi, płynnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem słojów drewna, dzięki czemu powłoka będzie równomierna, pozbawiona smug i skaz. Grubość warstwy ma być zgodna ze wskazaniami producenta preparatu.

Częstym błędem jest malowanie "na zapas", zbyt grubej warstwy, co może skutkować łuszczeniem się i pękaniem powłoki. Niektóre środki nakłada się tylko raz, inne wymagają nawet czterokrotnej aplikacji. Impregnaty schną - w zależności od rodzaju - od jednej do kilku godzin. Kolejne warstwy należy nakładać z mniejszej ilości preparatu, ponieważ drewno nie będzie już tak chłonne. Zabieg impregnacji trzeba powtarzać co 3-5 lat, lub częściej, gdy drewno zacznie zmieniać swój kolor.

Joanna Dąbrowska
fot. Bondex

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT