Inteligentny budynek - definicja i charakterystyka

Dlaczego inteligentne budynki cieszą się tak pozytywnymi opiniami? Co umożliwiają swoim użytkownikom? Czy Ty również mógłbyś skorzystać z inteligentnych systemów dla domów, biur i innych budynków? Odpowiedzi na te ważne pytania znajdziesz w tym artykule.

Inteligentny budynek - definicja i charakterystyka

Inteligentny budynek - czym tak naprawdę jest?

Inteligentny budynek wykorzystuje urządzenia i systemy pozwalające na automatyzację zachodzących w nim procesów oraz ich zdalną kontrolę. Kluczowym rozwiązaniem dla obiektów tego typu jest Internet of Things (znany także jako Internet Rzeczy lub IoT). Umożliwia on łączenie się urządzeń w sieci, a tym samym ich współpracę.

Jak wygląda to w praktyce? Właściciel inteligentnego budynku jest w stanie kontrolować kolor i natężenie oświetlenia, temperaturę, działanie klimatyzacji, elementy bezpieczeństwa oraz wiele innych. Systemy można komponować i rozszerzać na podstawie osobistych preferencji.

Obsługa inteligentnego budynku najczęściej odbywa się za pomocą smartfona wyposażonego w dedykowaną aplikację. Zdecydowaną większość systemów można kontrolować zdalnie, bez względu na lokalizację użytkownika.

Inteligentne budynki powstają z myślą o funkcjonalności, komforcie i bezpieczeństwie. Co więcej, koszty ich eksploatacji są z reguły niższe niż w przypadku tradycyjnych obiektów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach systemów wykorzystywanych w inteligentnych budynkach, zostań z nami.

Budynek inteligentny - jakie systemy zawiera?

Zakres rozwiązań stosowanych w projektowaniu inteligentnych budynków jest szeroki. Ostatecznie to użytkownicy obiektu dobierają funkcje planowanego projektu wedle swoich upodobań.

Producenci inteligentnych systemów wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, dzięki każdy może znaleźć dokładnie to, czego potrzebuje.

Rozwiązania stosowane w projektach tego typu umożliwiają zdalną obsługę i automatyzację:

  • urządzeń elektrycznych i gniazdek,
  • oświetlenia,
  • systemów alarmowych,
  • systemów audio i wideo,
  • ogrzewania i klimatyzacji,
  • zużycia wody,
  • monitoringu,
  • asystentów (na przykład Google Home),
  • rolet,
  • rozwiązań antywłamaniowych oraz z zakresu bezpieczeństwa.

Fizycznym komponentem odpowiedzialnym za spójne działanie poszczególnych elementów inteligentnego budynku jest tak zwana centralka. Łączy ona poszczególne urządzenia ze sobą oraz z Internetem. W ten sposób możliwe jest zdalne zarządzenie systemem oraz automatyzacja części procesów.

Inteligentne budynki biurowe

Wykorzystywanie inteligentnych systemów w budynkach biurowych cieszy się rosnącą popularnością. W czym przejawia się przewaga budynków tego typu nad tradycyjnymi? Inteligentne biuro, o ile jest właściwie zaprojektowane, wygrywa na wielu frontach.

Właścicielom firm oraz project managerom zależy na efektywności prowadzonych przedsięwzięć. Innymi słowy, w świecie biznesu liczy się maksymalizacja zysków i minimalizowanie strat. Idea inteligentnego biura trafnie wpisuje się w ten cel.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń oraz połączeniu ich w funkcjonalną całość możliwe jest podniesienie efektywności pracy zespołu, a także obniżenie wydatków związanych z utrzymaniem budynku.

Inteligentne systemy wykorzystuje się również w obiektach zajmowanych przez firmy i instytucje, którym zależy na wyższych standardach bezpieczeństwa. Wówczas możliwe jest zdalne przydzielanie lub odmawianie dostępu do określonych pomieszczeń, co stanowi dodatkową ochronę na wypadek zagrożenia.

Inteligentne domy jednorodzinne

Inteligentne systemy sprawdzają się także w budynkach mieszkalnych. Oczywiście implementacja odpowiedniego rozwiązania wiąże się z wydatkami. Ani jednak złotówka zainwestowana w inteligentny dom nie pójdzie jednak na marne.

Przemyślane wyposażenie budynku pozwala na znaczne oszczędności. Szacuje się, że zdalne sterowanie oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi umożliwia oszczędność prądu na poziomie 50-60%. Inteligentne systemy pomagają kontrolować również temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.

W tym przypadku wysokość oszczędności zależy od wykorzystywanego systemu ogrzewania. Bez wątpienia warto jednak zastanowić się nad implementacją tej funkcji w swoim domu.

We własnych czterech ścianach liczy się jednak znacznie więcej niż oszczędność. Nie brakuje posiadaczy domów, którym nie zależy na ograniczaniu wydatków. Wiele osób wykorzystuje inteligentne systemy w celu podniesienia komfortu życia. Dzięki nim już nigdy nie będziesz musiał wstawać z wygodnego łóżka, by zamknąć rolety, zmienić oświetlenie lub włączyć telewizor.

Co powiesz na wysokiej jakości kino domowe? Nowoczesne rozwiązania pozwalają na integrację dźwięku, wizji oraz światła, dostarczając domownikom niepowtarzalnych doznań. Inteligentne systemy pomagają urządzić dom wedle indywidualnego gustu.

Sterowanie światłem muzyką i obrazem oznacza pełną kontrolę nad klimatem domu. Dzięki systemom zdalnego sterowania możesz zmieniać wystrój wnętrz wyłącznie za pomocą aplikacji w telefonie, programu komputerowego lub pilota.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o względach bezpieczeństwa. Zdalny dostęp do systemów alarmowych, możliwość sterowania kamerami, blokowanie dostępu oraz tym podobne rozwiązania uczynią z Twojego domu twierdzę nie do zdobycia.

Zanim zdecydujesz się jednak na wybór konkretnych urządzeń, które pozwolą Ci stworzyć inteligentny dom, skonsultuj się z odpowiednim specjalistą. Dzięki temu uda Ci się zaprojektować maksymalnie funkcjonalny i spójny system, który będzie służył bez zastrzeżeń.


źródło i zdjęcia: Donimet

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT