Ewolucja Internetu Rzeczy początkiem nowej generacji inteligentnych budynków

Internet Rzeczy oferuje projektantom inteligentnych budynków przełomową szansę na dostarczenie zintegrowanych rozwiązań, które maksymalizują efektywność operacyjną i energetyczną, stymulują innowacje, rozwijają usługi zdalne oraz gromadzą wartościowe dane dla użytkowników końcowych. Internet Rzeczy jest u progu nowej przełomowej zmiany, a uczestnicy rynku kierują swoje zainteresowanie w stronę elastycznych, dobrze zabezpieczonych i oszczędnych aplikacji opartych na chmurze, które przekształcą dane dotyczące budynku w platformę podejmującą decyzje.

Ewolucja Internetu Rzeczy początkiem nowej generacji inteligentnych budynków

Według nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt.: "Szanse dla rozwoju Internetu Rzeczy (IoT) w inteligentnych budynkach", (Opportunities for Internet of Things (IoT) in Smart Buildings) (http://www.frost.com/sublib/display-report.do?id=9AAF-00-11-00-00&bdata=bnVsbEB%2BQEJhY2tAfkAxNTU1MDU5ODEzMjA5) wynika, iż szybka urbanizacja, globalna łączność i konwergencja cyfrowa rozwiązań informatycznych nowej generacji stworzą szanse rozwoju Internetu Rzeczy oraz rozwiązań opartych na chmurze w inteligentnych budynkach. Internet Rzeczy wypełni lukę pomiędzy technologią informacyjną a operacyjną w zakresie systemów automatyzacji budynków.

Komunikujące się ze sobą urządzenia z różnych części budynku generują ogromne ilości danych, które muszą zostać przetworzone i przeanalizowane, zauważa Anirudh Bhaskaran, analityk rynku energetyki i ochrony środowiska w firmie Frost & Sullivan. Zapotrzebowanie na zwiększone wsparcie analityczne odgrywa kluczową rolę w coraz powszechniejszym wykorzystywaniu Internetu Rzeczy w inteligentnych budynkach.

Głównymi wyzwaniami, z jakimi muszą zmierzyć się uczestnicy rynku za pomocą nowych technologii i modeli biznesowych, jest brak energooszczędnych urządzeń łączności o niskiej przepływności, niedostatek wspólnych standardów dotyczących bezpieczeństwa danych oraz nieobecność jasnej perspektywy na obszarze konkretnych możliwości biznesowych.

Niektórzy dostawcy technologii budowlanych, tacy jak Siemens, Honeywell czy Schneider Electric, decydują się nawiązać współpracę i zawrzeć sojusze z takimi konsorcjami, jak Open Interconnect Consortium (OIC) i liderami w dziedzinie telekomunikacji, jak chociażby Cisco, aby projektować odpowiednie platformy analityczne.

Nawiązywanie współpracy i zawieranie sojuszy z konsorcjami i dostawcami Internetu Rzeczy zwiększy szanse na wprowadzenie innowacji do urządzeń i oprogramowania wykorzystującego Internet, dodaje Bhaskaran. Współpraca miedzy dużymi dostawcami technologii budowlanych i Internetu Rzeczy będzie także kluczem do opracowania narzędzi analitycznych opartych na chmurze oraz określenia pełnego potencjału Internetu Rzeczy.

źródło: Frost & Sullivan
zdjęcie: Schüco

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT