Zbiorcza instalacja teletechniczna? Kiedy możesz jej wymagać w swoim mieszkaniu?

Zbiorcza instalacja teletechniczna to system umożliwiający podłączenie telewizji, radia i internetu od wszystkich dostępnych operatorów za pomocą jednego gniazdka zainstalowanego w twoim mieszkaniu. Takie nowoczesne instalacje powinny być wykonane w każdym budynku wielorodzinnym, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, który otrzymał pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 r.

Zbiorcza instalacja teletechniczna? Kiedy możesz jej wymagać w swoim mieszkaniu?

Z mocy Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012 r. (Dz. U. z dnia 22 listopada 2012, poz. 1289) do każdego lokalu powinien być doprowadzony światłowód oraz instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej, kablowej, radia i telewizji satelitarnej. Dotyczy to również budynków, które po tym terminie przeszły remont wymagający pozwolenia na budowę. W obu tych przypadkach możesz wymagać od dewelopera lub zarządcy jednego, wygodnego gniazdka do wszystkich podłączeń teletechnicznych.

Budynki spełniające wymagania rozporządzenia powinny posiadać tzw. punkty styku, czyli estetyczne, wygodne pomieszczenia lub szafki. To właśnie do punktów styku swój sygnał doprowadzają firmy dostarczające usługi telekomunikacyjne, skąd są one kierowane przez dewelopera lub zarządcę budynku do mieszkań. Ty już o nic się nie martwisz.

Koniec również z kablami wystającymi ze ścian i niedomykającymi się szafkami na klatkach schodowych. Niestety do tej pory nie było regulacji kto i jak może się podłączyć do takich montowanych na szybko szafek lub po prostu wnęk w ścianach. Efektem był bardzo duży bałagan w kablach, który powodował od razu wrażenie nieładu we wspólnych dla mieszkańców częściach budynku. Dodatkowo trudno było znaleźć odpowiednie podłączenie, a niejednokrotnie było to niebezpieczne. Teraz w wyznaczonych miejscach panuje porządek i przejrzystość pod kątem technologicznym.

Taka skrzynka lub pomieszczenie powinno być zlokalizowane w piwnicy lub na parterze, a jeżeli budynek jest bardzo duży, możliwa jest instalacja kilku punktów styku.
Z tego miejsca prowadzone są kable w osłonach, w ciągach zwanych kanałami telekomunikacyjnymi (szybami i przepustami), które są wykonywane przez zarządcę budynku lub dewelopera. Nie widzimy więc na klatkach schodowych lub w piwnicach kabli, często źle umocowanych lub wciśniętych w brzydkie prowadnice, które bardzo burzą wystrój i harmonię wspólnych przestrzeni mieszkalnych. Ciągi komunikacyjne dla kabli muszą być wykonane w taki sposób, aby bez problemu można było wprowadzić do nich dodatkowe przyłącza telekomunikacyjne, nawet gdy budynek jest już zamieszkany.

Poza punktami styku prawidłowo wykonana instalacja telekomunikacyjna powinna zwierać:

  • okablowanie światłowodowe, wykorzystywane między innymi do podłączenia szybkiego internetu;
  • wysokiej jakości kable typu UTP (zwane "skrętkami"), służące do przekazywania sygnału telekomunikacyjnego i internetowego;
  • zbiorczą instalację telewizyjną - zestaw antenowy zapewniający odbiór programów naziemnej telewizji cyfrowej i radia oraz programów satelitarnych z co najmniej dwóch satelitów za pomocą profesjonalnych anten satelitarnych (o średnicy min. 120 cm) oraz telewizję kablową, wysokiej jakości sygnał telewizyjny dostarczany jest poprzez punkt styku do wszystkich mieszkań;
  • system okablowania obsługujący domofon;
  • sygnalizację alarmową dla osób niepełnosprawnych.

Wszystkie te instalacje kończą się jednym gniazdkiem (telekomunikacyjną skrzynką teletechniczną) w Twoim mieszkaniu i gwarantują, że bez względu na technologię, w jakiej wybrany przez ciebie dostawca internetu lub telewizji realizuje usługi, będziesz mógł z nich skorzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez Ciebie czy wspólnotę.

źródło i zdjęcie: Eutelsat

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT