- System kontroli dostępu — czym właściwie jest?
- Czym charakteryzuje się mechaniczny system kontroli dostępu?
- Czym charakteryzuje się elektroniczny system kontroli dostępu?
- Jak działa system kontroli dostępu?
- Systemy kontroli dostępu — jakie dodatkowe funkcje i zalety posiadają?
- Czym wyróżniają się systemy kontroli dostępu ASSA ABLOY?
- Jak wykorzystuje się systemy kontroli dostępu?
Kontrola dostępu to metoda oparta o urządzenia i systemy umożliwiające zdalne koordynowanie pracy drzwi, szlabanów i bram, a także gromadzenie danych na temat ich użytkowania. Dzięki rozwiązaniom tego typu wyłącznie wybrane osoby uzyskują dostęp do określonych pomieszczeń lub obszarów w obrębie budynków, a nawet złożonych kompleksów.
System kontroli dostępu - czym właściwie jest?
Metoda, oprogramowanie, a może zestaw narzędzi? Czym właściwie jest system kontroli dostępu? Najbardziej liczy się sama idea, wedle której możliwe jest decydowanie o tym, kto uzyskuje dostęp do poszczególnych obszarów i pomieszczeń.
Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu, że kontrola dostępu pozwala znacznie poprawić bezpieczeństwo objętych nim obiektów. Jest to jeden z głównych powodów, dla których rozwiązania tego typu powstały i są powszechnie wykorzystywane.
Odpowiedni system kontroli dostępu skutecznie zabezpiecza przed nieproszonymi gośćmi. Dzięki temu w wykorzystujących go lokalizacjach nie jest konieczne zatrudnianie pracowników ochrony lub można ograniczyć ich udział.
Systemy kontroli dostępu zapewniają także znacznie lepszą organizację pracy lub jakiejkolwiek innej działalności prowadzonej w danym miejscu. Wystarczy, że pracownik użyje np. swojej karty dostępu, a system już zarejestruje, że dana osoba jest na miejscu.
Rozwiązanie to pomaga pracodawcy trzymać rękę na pulsie i znacznie upraszcza stosowane dotychczas procesy. Jak jednak system kontroli dostępu może wyglądać w praktyce? Porozmawiajmy o konkretach.
Mechaniczny system kontroli dostępu
Mianem mechanicznego systemu kontroli dostępu można określić każde tradycyjne rozwiązanie pozbawione udziału elektryczności i urządzeń elektronicznych. W takim przypadku konieczne jest wykorzystanie kluczy.
Tak postępowano przez całe stulecia i świetnie radzono sobie w ten sposób. Wykorzystywanie tradycyjnych mechanicznych kluczy wiąże się jednak z licznymi ograniczeniami natury praktycznej. Otwieranie drzwi lub bram za ich pomocą mogłoby na przykład uniemożliwić przeprowadzenie skutecznej akcji ewakuacyjnej.
Co więcej, w przypadku zgubienia kluczy występują poważne problemy z dostępem do określonego pomieszczenia lub obszaru. Zdarza się również, że klucze wpadają w ręce niepowołanych osób. Wówczas może się okazać, że konieczna jest wymiana wkładki lub wszystkich zamków, jakie obsługiwał dany klucz.
Elektroniczny system kontroli dostępu
Nikogo nie powinno dziwić, że rozwiązania elektroniczne wyparły te tradycyjne. Są znacznie łatwiejsze w obsłudze, trwalsze, nieporównywalnie skuteczniejsze, a do tego dużo bardziej uniwersalne.
Wszystko to powoduje, że elektroniczne systemy kontroli dostępu na dobre zaadoptowały się w naszych domach, miejscach pracy oraz placówkach publicznych. Warto również wspomnieć, że nowoczesne rozwiązania łatwo dostosowywać do aktualnych potrzeb i skalować.
Pracownik odchodzi z pracy? Nie musisz zmieniać wszystkich wkładek, do których miał dostęp! Wystarczy kilka kliknięć w komputerze i wszystko będzie działać, jak należy. Firma się powiększa, a kadra staje coraz bardziej złożona? To również nie jest problem dla elektronicznych systemów kontroli dostępu.
Jak działa system kontroli dostępu?
Posłużmy się przykładem. Załóżmy, że w twojej firmie pracuje kilku marketerów. Z pewnością muszą oni posiadać dostęp do pomieszczeń, w których toczy się życie firmy. Być może nie chcesz jednak, aby mieli wstęp do pokojów, w których znajdują się ważne dokumenty firmy.
Co zrobić, aby zabezpieczyć się przed wizytami nieproszonych gości w określonych pomieszczeniach? Z pomocą przychodzą systemy kontroli dostępu. Oczywiście można stosować je w wielu analogicznych lokalizacjach, a także na mniejszą lub większą skalę. Systemy kontroli dostępu wykorzystują zarówno małe firmy, jak i ogromne zakłady produkcyjne.
W jaki sposób działają jednak rozwiązania tego typu? Identyfikowanie użytkowników najczęściej odbywa się za pomocą kart zbliżeniowych, TAGów RFID, dedykowanych aplikacji, danych biometrycznych czy mobilnych poświadczeń.
W każdym systemie kontroli dostępu wykorzystuje się to, co służy danej firmie lub organizacji i sprawdza się w określonej lokalizacji. Całością zarządza oczywiście odpowiednie oprogramowanie. Łączy ono wszystkie niezbędne urządzenia w sieć i koordynuje ich pracę.
Systemy kontroli dostępu - dodatkowe funkcje i zalety
Jak już ustaliliśmy, systemy kontroli umożliwiają zabezpieczanie określonych punktów dostępu. Omawiane rozwiązania mają jednak wiele dodatkowych funkcji i zalet, które znacznie podnoszą ich atrakcyjność. Zaliczają się do nich:
- bezpieczna ewakuacja — inteligentne systemy pomagają w sprawnym przeprowadzeniu ewakuacji, odbezpieczając wytyczoną drogę ewakuacyjną
- możliwość monitorowania ruchu w obiekcie — dane zgromadzone w ten sposób mogą przydać się osobom zarządzającym obiektem na wiele sposobów. Informacje tego typu są szczególnie wartościowe w przypadku dużych kompleksów oraz dużych firm,
- ewidencja czasu pracy — dzięki zastosowaniu drzwi z kontrolą dostępu bardzo łatwo rejestrować, kto i kiedy wchodzi do budynku lub go opuszcza. Co więcej, tak dokładna ewidencja czasu pracy wpływa pozytywnie na dyscyplinę osób zatrudnionych.
Wniosek? Z racji konieczności posiadania systemu kontroli dostępu możesz zdecydować się na rozwiązanie, które usunie jednocześnie wiele problemów lub usprawni funkcjonowanie obiektu na kilku frontach.
Co więcej, wartością dodaną jest oszczędność. Dzięki systemom kontroli nie musisz wydawać pieniędzy na liczne metody zabezpieczające budynek lub ewentualnie możesz znacznie obniżyć wydatki ponoszone w tym celu.
Systemy kontroli dostępu ASSA ABLOY
W ASSA ABLOY dysponujemy różnymi systemami kontroli dostępu. Chcesz poznać je bliżej? Zwróćmy uwagę na kilka z nich:
- Incedo Business — rozwiązanie to wyróżnia się szerokim zakresem sprzętu dostępowego i poświadczeń użytkownika. Co więcej, jest wysoce skalowalne, dzięki czemu można stosować je z powodzeniem w organizacjach z perspektywami dynamicznego wzrostu,
- CLIQ — system oparty na wykorzystaniu programowalnych kluczy, wysokiej klasy wkładek oraz kłódek,
- SMARTair — to rozwiązanie słynie z szerokiego zakresu danych uwierzytelniających. Sprzęt dostępowy jest głównie zasilany bateryjnie,
- Code Handle — poznaj klamki wyposażone w funkcję cyfrowego kodu PIN. Można je instalować w wyjątkowo łatwy sposób, a do ich funkcjonowania nie jest potrzebne oprogramowanie spinające działanie większego systemu,
- TESA Hotel — rozwiązanie wykorzystywane głównie, jak sama nazwa wskazuje, w hotelach. Pozwala ono łatwo i skutecznie zarządzać dostępem do pomieszczeń wynajmowanych gościom,
- ASSA ABLOY PULSE — autorski system ASSA ABLOY zasilany odnawialnym źródłem energii. Wykorzystuje programowalne klucze i wkładki,
- PROTEC2 CLIQ — system kontroli dostępu bazujący na mechanicznej kontroli cylindrów połączonej z systemem identyfikacji elektronicznej.
A to wciąż nie koniec! W ASSA ABLOY czeka na ciebie znacznie więcej rozwiązań i produktów, które umożliwią ci implementację systemu kontroli dostępu. Co więcej, systemy mechaniczne, na przykład systemy Master Key, można powiązać z rozwiązaniami elektronicznymi, zwiększając wykładniczo ich skuteczność.
Wykorzystanie systemów kontroli dostępu
Chcesz wykorzystać system kontroli dostępu w swojej firmie, organizacji lub w użytkowanym budynku? Świetny pomysł! Oczywiście sposób wdrożenia takiego rozwiązania zależy od architektury obiektu, specyfiki działalności danego przedsiębiorstwa, liczby zatrudnionych osób oraz wielu innych czynników.
Nie musisz jednak dbać o te szczegóły samodzielnie — wystarczy, że skontaktujesz się z odpowiednimi specjalistami i uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania. Oczywiście warto pamiętać, że implementacja systemu może spowodować zamieszanie. Bywa ona inwazyjna, dlatego najlepiej przeprowadzić ją w trakcie budowy lub remontu. Rzecz jasna nie jest to konieczne, lecz może wiele ułatwić.
Jeśli chcesz zainstalować system kontroli dostępu w już wykończonym obiekcie, nic nie stoi na przeszkodzie Wyjątkiem jest system CLIQ, którego implementacja nie różni się niczym od tradycyjnego montażu wkładek i można ją przeprowadzać na każdym etapie inwestycji.
Jak możesz jednak ustalić, czy kontrola dostępu to odpowiedni pomysł? Prawda jest taka, że jeśli zadajesz sobie to pytanie, najprawdopodobniej potrzebujesz takiego rozwiązania. Wybierając je, z pewnością niczego nie stracisz.
Mechaniczna oraz elektroniczna kontrola dostępu pozwali zwiększyć zarówno bezpieczeństwo, jak i efektywność twojej organizacji na znacznie wyższy poziom. Spróbuj i przekonaj się sam.
źródło i zdjęcia: Donimet
Komentarze