Dobrze przemyślane projekty pozwalają na urzeczywistnienie wizjonerskich koncepcji przy wykorzystaniu zrównoważonych rozwiązań dla indywidualnych przestrzeni mieszkalnych. Wnętrze staje się zewnętrzem, przestrzeń rozszerza się, napływa powietrze, a widok staje się nieograniczony.
1. Jaki widok chcesz zobaczyć za oknem?
Widok na naturę czy panoramę miasta zyskuje na głębi, gdy możesz się w nim zanurzyć. Perspektywa, czyli widok na zewnątrz, powinna ukazywać każdy najmniejszy szczegół. Nic nie powinno jej zakłócać ani zaburzać harmonii pomiędzy naturą i architekturą.
2. Sprawdź kąt widzenia
Pozycja, w jakiej znajduje się element otwierany, determinuje widok. Gdzie są umiejscowione skrzydła przesuwne, a gdzie przeszklenia stałe? Czy okno precyzyjnie oddaje oczekiwany widok?
Czy drzwi przesuwne otwierają się na całą szerokość budynku? A może widok sięga poza jego naroże i najlepiej byłoby w tym miejscu nie stosować jakichkolwiek zakłócających go słupków?
3. Jak dużo ramy okiennej chcesz widzieć?
Jeżeli chcesz uzyskać efekt maksymalnej transparentności, wybór odpowiednich drzwi przesuwnych jest kluczowy.
Dzięki ukryciu ościeżnicy w ścianach i stropach, a także minimalnej szerokości czołowej profili i głębokości ich zabudowy widok ram drzwi przesuwnych może być zredukowany do minimum.
Wszystko to przy zachowaniu swobody wyboru spośród wielu typów otwierania i wykończeń powierzchni.
4. Doceń znaczenie bezprogowych przejść
Budynki oraz produkty powinny mieć takie wyposażenie, aby mogły spełniać bieżące i potencjalnie przyszłe potrzeby wszystkich użytkowników oraz aby były tak proste w obsłudze, jak to tylko jest możliwe.
Przejścia bez wystających progów są wygodne w użytkowaniu, eliminują ryzyko potknięcia i stanowią element konieczny do spełnienia wymagań architektury bez barier zgodnie z DIN
5. Jaki wariant otwierania preferujesz?
Czy są to drzwi są przesuwne, podnoszono-przesuwne czy składano-przesuwne, wybór konkretnego typu otwierania zależy od projektu i stawianych w nim wymagań. Aby zdecydować, który rodzaj drzwi przesuwnych sprawdzi się najlepiej zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym, należy postawić kilka podstawowych pytań.
Czy przestrzeń jest wystarczająca, aby przeszklone skrzydła przesuwały się jedno przed drugim? Czy można schować je w ścianie? Czy przejście jest na tyle szerokie, aby zagwarantować maksymalną transparentność?
6. Otwieranie i zamykanie drzwi
Niezależnie od tego, czy drzwi przesuwne są obsługiwane ręcznie czy mechatronicznie, muszą być proste w użytkowaniu.
Dostępne są różnorodne technologie, które umożliwiają korzystanie z tych funkcji, od bogatego wyboru dźwigni, standardowych klamek, poprzez w pełni zintegrowane ze skrzydłem pochwyty, które można obsługiwać jedną ręką, przyciski na skrzydłach czy ścianach, które umożliwiają sterowanie za pomocą aplikacji, aż po komendy głosowe.
7. Jaką ochronę powinny zapewniać drzwi?
Należy wziąć pod uwagę ochronę przed niechcianymi gośćmi. Norma EN 1627 zawiera wymagania i klasyfikacje, które dotyczą elementów odpornych na włamanie, takich jak drzwi i okna. Wprowadzono podział na różne klasy odporności na włamanie (RC), poczynając od RC 2 (zalecanej przez policję) aż po RC 6.
8. Inteligentne rozwiązania
Obecnie coraz trudniej sobie wyobrazić nowoczesny dom bez inteligentnych technologii. Łączenie w sieć i automatyka są niezbędne do efektywnego i zrównoważonego zarządzania budynkami we wszystkich strefach klimatycznych, przy zapewnieniu funkcjonalnej elastyczności i unikatowej estetyki.
9. Pomyśl o jutrze już dziś
Granice między komfortem, bezpieczeństwem i korzyściami są płynne. Budynki i produkty powinny być projektowane tak, aby zapewniały szeroką gamę zastosowań niemal wszystkim użytkownikom, bez względu na ich kondycję. A wszystko to z uwzględnieniem prostej i intuicyjnej obsługi.
10. Drzwi w zgodzie z cyklem życia
Dobra architektura oznacza bycie gotowym na przyszłość już dziś – pod względem ekologicznym, ekonomicznym i społecznym. Nie wystarczy już tylko produkować komponenty budowlane w zrównoważony sposób.
Zrównoważone praktyki biznesowe odnoszą się do wielu aspektów: odpowiedniego pozyskiwania surowców, wykorzystywania materiałów z recyklingu, jak również stosowania surowych standardów w zakresie produkcji, montażu, użytkowania oraz finalnie demontażu z uwzględnieniem recyklingu.
Więcej informacji o tym, w jaki sposób okna, drzwi oraz drzwi przesuwne Schüco z aluminium i PVC-U mogą spełnić Twoje oczekiwania związane ze zrównoważonym rozwojem, można znaleźć tutaj.
źródło i zdjęcia: Schüco
Komentarze