Innowacyjne rozwiązania Schneider Electric w Centrum CEZAMAT

Schneider Electric wdrożył innowacyjny system automatyki budynkowej EcoStruxure Building w jednej z największych polskich inwestycji w obszarze badań i rozwoju - Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii - CEZAMAT. Dzięki czemu administrator centrum może zarządzać obiektem w sposób bezpieczny i efektywny.

Innowacyjne rozwiązania Schneider Electric w Centrum CEZAMAT

Misja jaka przyświeca Centrum Zaawansowanych Technologii i Materiałów CEZAMAT dotyczy utworzenia interdyscyplinarnej platformy w zakresie badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami. Integracja środowiska naukowego, w połączeniu ze świetną infrastrukturą i wyposażeniem technologicznym budynku, ma umożliwić prowadzenie badań na najwyższym, światowym poziomie. Dlatego też największym wyzwaniem projektu było odpowiednie wyposażenie zaawansowanych laboratoriów, które muszą spełniać najwyższe normy i standardy w zakresie czterech istotnych elementów: temperatury, wilgotności powietrza, jakości energii i prądu, a także ilości i rodzaju światła, jak również bieżąca kontrola środowiska laboratoryjnego.

Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, specjaliści Schneider Electric już na etapie nakreślania planu potrzebnych do zaimplementowania rozwiązań proponowali te, które firma miała wprowadzić na rynek w kolejnych latach. Dlatego też Centrum Zaawansowanych Technologii i Materiałów CEZAMAT to jeden z pierwszych obiektów, w którym zastała wdrożona nowoczesna platforma do zarządzania budynkiem - EcoStruxure Building. Jest to innowacyjne, elastyczne rozwiązanie łączące wysokiej klasy sprzęt ze sprawdzonym oprogramowaniem do zarządzania budynkiem. Platforma umożliwia użytkownikom uzyskanie cennych informacji na podstawie danych budynku, dzięki czemu jego środowisko może być bezpieczniejsze, bardziej komfortowe oraz wydajniejsze. Łącząc wszystko razem, od czujników po usługi, to kompleksowe rozwiązanie integruje kluczowe systemy budynku, takie jak zasilanie, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, oświetlenie, ochrona przeciwpożarowa, ochrona miejsca pracy i zarządzanie nim, w celu jak najlepszego wykorzystania nowych możliwości oferowanych przez Internet Rzeczy.

Projekt CEZAMAT to prawdziwe centrum przyszłości i hub innowacyjnych pomysłów, który skupiać będzie elitę polskiej nauki i polskiej myśli technologicznej. Nowoczesna i specjalnie do tego celu przygotowana infrastruktura badawcza umożliwia ich realizację, od pierwszego pomysłu aż do uzyskania finalnego rozwiązania. Cieszymy się, że dzięki współpracy ze Schneider Electric, możemy ze spokojem myśleć o efektywnej i innowacyjnej eksploatacji budynku, zwłaszcza laboratoriów, które ze względu na swoją specyfikę, wymagają szczególnego zaawansowania technologicznego, mówi Marek Marchut, Administrator Laboratorum Centralnego w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii - CEZAMAT.

Inteligentny system EcoStruxure Building, bazując na danych i informacjach dostarczanych z czujników, jest w stanie przewidzieć, kiedy dane urządzanie będzie wymagało przeprowadzenia wymiany lub podjęcia czynności serwisowych. Co więcej, obsługujący system administrator obiektu jest także w stanie oszacować, kiedy dana część będzie wymagała wymiany lub serwisowania - jest to możliwe dzięki systemowi, który regularnie wysyła alert do zarządców i serwisantów. Umożliwia on osobom zajmującym się obsługą centrum zaplanowanie wymiany newralgicznego elementu.

Dzięki otwartej architekturze rozwiązania EcoStruxure, administrator budynku otrzymuje dostęp do najważniejszych informacji o stanie i kondycji obiektu - niezależnie od czasu i miejsca i z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego. Na podstawie danych i informacji dostarczanych z czujników, jest on w stanie przewidzieć, kiedy dane urządzanie będzie wymagało przeprowadzenia wymiany lub podjęcia czynności serwisowych. Co więcej, administrator obiektu jest także w stanie oszacować, kiedy dane rozwiązanie zostanie uszkodzone. Jest to możliwe dzięki systemowi, który regularnie wysyła alert do zarządców i serwisantów. Umożliwia on osobom zajmującym się obsługą centrum zaplanowanie wymiany newralgicznego elementu. Jedną z kluczowych korzyści jest także możliwość kontroli środowiska laboratoryjnego, które ze względu swoją specyfikę, musi spełniać najwyższe normy. Dzięki synergii połączonych i skomunikowanych produktów, systemu automatyki budynkowej i sterowania oraz aplikacji, administrator centrum może zarządzać budynkiem w sposób efektywny, co ma bezpośrednie przełożenie na komfort użytkowania.

Współpraca przy tak prestiżowym projekcie jak CEZAMAT była dla nas prawdziwym wyróżnieniem i cieszymy się, że mogliśmy wprowadzić naszą innowację w projekt, który ma innowację w swoim DNA, mówi Jacek Parys, Dyrektor Pionu EcoBuilding w Schneider Electric Polska. Dzięki synergii połączonych i skomunikowanych produktów z portfolio EcoStruxure Building, administrator CEZAMAT otrzymuje bieżący dostęp do najważniejszych informacji o stanie i kondycji obiektu - niezależnie od czasu i miejsca i z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego. Dzięki temu może zarządzać budynkiem w sposób efektywny, co ma bezpośrednie przełożenie na komfort pracowników oraz użytkowników budynku.

EcoStruxure Building to platforma, która integruje kluczowe systemy budynku, takie jak zasilanie, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, oświetlenie, ochrona przeciwpożarowa, ochrona miejsca pracy i zarządzanie nim, w celu jak najlepszego wykorzystania nowych możliwości oferowanych przez Internet Rzeczy. Wspierając transformację cyfrową u klientów Schneider Electric, daje  im przewagę nad konkurencją w dobie coraz dynamiczniej rosnącej gospodarki cyfrowej.

źródło i zdjęcie: Schneider Electric

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT