Schneider Electric zaprezentował nową siedzibę – ikonę efektywności energetycznej

Współczesne miasta stoją przed dużymi wyzwaniami związanymi z postępującą urbanizacją. Sprostanie im wymaga zastosowania technologii i rozwiązań, które sprawią, że miasta będą bardziej inteligentne. Schneider Electric globalny specjalista w zakresie zarządzania energią zaprezentował na przykładzie swojego nowego biura zlokalizowanego w Parku Rozwoju przy ulicy Konstruktorskiej 12 w Warszawie, jak wizja inteligentnych miast staje się rzeczywistością. Nowoczesna siedziba została zrealizowana przy współpracy z deweloperem obiektu, firmą ECHO Investment S.A., a zaprojektowana przez znane studio projektowe JEMS Architekci.

Schneider Electric zaprezentował nową siedzibę – ikonę efektywności energetycznej

Aktualnie obszar miast zajmuje zaledwie 2% powierzchni Ziemi, a zamieszkuje w nich 50% światowej populacji. Oczekuje się, że do 2050 r. w miastach będzie żyć 70% ludzi. W chwili obecnej są one odpowiedzialne za 75% całkowitego zużycia energii. Zwiększenie efektywności energetycznej staje się więc największym wyzwaniem, z którym aglomeracje miejskie muszą się zmierzyć. Park Rozwoju to obiekt, który w rzeczywistości pokazuje jak sprostać takim wymaganiom oraz jak podejść do koncepcji budowy inteligentnych miast.

Jesteśmy liderem w zarządzaniu energią i promotorem inteligentnych miast, dlatego absolutnym priorytetem było dla nas znalezienie budynku, który będzie zgodny z wizerunkiem i filozofią naszej firmy. Nowa siedziba Schneider Electric Polska jest nowoczesnym biurowcem klasy "A", opartym na innowacyjnych rozwiązaniach Schneider Electric, w którym kluczową rolę odgrywa praktyczna realizacja idei inteligentnych miast i efektywnego zarządzania energią, mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

Inteligencja, która cieszy

Park Rozwoju został wyposażony w rozwiązania, które połączone zostały w jeden zintegrowany system zarządzania budynkiem. Tylko dzięki temu możliwe jest uzyskanie pełnej efektywności obiektu. Na inteligencję budynku składa się system pomiaru zużycia i zarządzania energią realizowany poprzez 20 inteligentnych liczników, które dokonują pomiarów zużycia zarówno dla przyłączy elektroenergetycznych budynku, jak i dla najistotniejszych odbiorów technicznych. Zebrane dane są podstawą do optymalizacji poboru energii, a także do diagnostyki urządzeń.

Dbałość o komfort pracy zrealizowany został także poprzez system wentylacji i wymiany powietrza w budynku. Dzięki specjalnym czujnikom mierzony jest poziom dwutlenku węgla i jego odpowiednia wymiana w przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu. Ponadto, każde pomieszczenie, gdzie mogą przebywać ludzie posiada niezależne strefowe sterowanie temperaturą.

Istotne znaczenie odgrywa również kwestia bezpieczeństwa. W całym budynku zainstalowany został zintegrowany system bezpieczeństwa Schneider Electric obejmujący system telewizji dozorowej oraz kontroli dostępu. Dzięki temu, każdy pracownik może czuć się bezpiecznie.

Zarządzanie budynkiem odbywa się poprzez system automatyki budynkowej, który umożliwia użytkownikom oraz właścicielom i administratorom zarządzanie instalacjami technicznymi w bardziej optymalny i sprawny sposób, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Oprogramowanie zapewnia inteligentne monitorowanie, sterowanie oraz zarządzanie instalacjami i urządzeniami takimi  jak ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, zasilanie elektryczne czy oświetlenie z jednego miejsca. Eliminuje to konieczność stosowania wielu systemów i związanego z nimi oprogramowania, jak również przeprowadzania szkoleń i zwiększania kosztów utrzymania. Wszystkie parametry budynku mierzone są poprzez  liczniki z możliwością zdalnego odczytu poprzez magistrale komunikacyjne systemu BMS (Building Management System). Możliwy jest również odczyt zużytej energii z wentylatorów i central wentylacyjnych.

Przyszłość nowoczesnego budownictwa

Park Rozwoju jest przykładem tego jak dziś należy podchodzić do nowoczesnego i zrównoważonego budownictwa wykorzystując przy tym najnowsze technologie. Nowa siedziba Schneider Electric zapewnia pracownikom firmy doskonałe warunki pracy. Dzięki konstrukcji fasady i rodzaju zastosowanego szkła, gwarantuje optymalny dostęp do naturalnego świata. System klimatyzacji i wentylacji o dużej efektywności energetycznej zapewnia możliwość regulacji temperatury oraz przyjazne oświetlenie. Do dyspozycji  pracowników zostały oddane także pomieszczenia biurowe z otwieranymi, dźwiękoszczelnymi oknami, a także szatnie dla rowerzystów. Poza zapewnieniem odpowiedniego komfortu użytkownikom obiektu trzeba również uwzględniać aspekty środowiskowe. Z tego względu na parkingu zainstalowana została także stacja ładowania aut elektrycznych, a także stojaki dla rowerów przez co pracownicy mogę dojeżdżać do pracy ekologicznym środkiem transportu.

Schneider Electric jako promotor zrównoważonego rozwoju dba o to, aby każda realizowana inwestycja była przyjazna środowisku. W tym celu skupiamy się na efektywnym zarządzaniu energią, które pozwala dokonać oszczędności w wielu obszarach funkcjonowania budynku. Tym samym jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie energii w całym budynku nawet do 30%. Tym samym realnie wpływamy na redukcję emisji CO2, co w perspektywie najbliższych kilku lat jest i będzie priorytetem w zakresie ochrony klimatu, mówi Łukaszewski.

Schneider Electric, Parku Rozwoju przy ulicy Konstruktorskiej 12 w Warszawie - najważniejsze fakty o budynku

  • Architekt: biuro JEMS Architekci
  • Powierzchnia: 31 683 m2
  • Certyfikacja zrównoważona: BREEAM (bardzo dobry)
  • Liczba miejsc pracy: 300
  • Deweloper: Echo Investment

Schneider Electric, Parku Rozwoju przy ulicy Konstruktorskiej 12 w Warszawie - realne oszczędności

  • 43 % obniżka zużycia energii na oświetleniu zewnętrznym
  • 47 % na systemie nawiewów wewnętrznych
  • 41 % oszczędność na ogrzewaniu
  • 57 % zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanego do ogrzania wody

źródło i zdjęcie: Schneider Electric

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT