Mieszadła Wilo‑EMU - efektywność energetyczna i niezawodność pracy w każdej oczyszczalni

Prawie na każdej oczyszczalni pracują mieszadła, a większość z nich przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. W związku z tym, dla obsługi oczyszczalni bardzo ważna jest zarówno ich niezawodność, jak i efektywność energetyczna. Wilo, a wcześniej Emu, produkuje mieszadła od wielu lat. Gromadzi przy tym doświadczenia pozwalające tworzyć urządzenia niezawodne, trwałe i wykazujące się bardzo wysoką efektywnością oraz niskim zużyciem energii.

Mieszadła Wilo‑EMU - efektywność energetyczna i niezawodność pracy w każdej oczyszczalni

Z naszych doświadczeń wynika, że do prawie każdej komory można zastosować wiele różnych mieszadeł. Mniejsze, tańsze mieszadło wymiesza komorę równie dobrze, jak urządzenie o większej średnicy łopat i mniejszych obrotach, ale może zużywać kilka, a nawet kilkanaście razy więcej energii. Również dobory różnych producentów czasem znacznie różnią się pod względem poboru mocy. Wilo ma często przyjemność zaskakiwać inwestorów i projektantów niskim zużyciem energii w porównaniu z firmami konkurencyjnymi.

Jednocześnie, koszt zakupu mieszadła stanowi niewielką część całkowitych kosztów związanych z jego pracą. Dlatego – nie warto oszczędzać przy zakupie! Poniesione koszty szybko się zwrócą! Nieraz warto wymienić sprawne mieszadła na nowe, zużywające mniej energii elektrycznej. Inwestycja zwróci się w dość krótkim czasie. Świetnym przykładem jest oczyszczalnia z południowej Polski z dwiema komorami denitryfikacji. Warto zwracać uwagę na miejsce montażu w komorze oraz rozwiązania konstrukcyjne zwiększające niezawodność.

Na przykład:

  • stosowanie mieszadeł trójłopatowych w przypadku konieczności montażu mieszadła wolnoobrotowego w strefie zaburzeń, w trudnym miejscu. Trzy łopaty znacznie zwiększają odporność na niekorzystne warunki pracy;
  • zabezpieczenie przed zawilgoceniem – za pomocą elektrody prętowej (7 na ryc. 3) umieszczonej w komorze wstępnej. Jest bardzo ważne, aby czujnik wilgoci był umieszczony w komorze uszczelniającej, a nie w silniku. Dzięki temu przeciek zostaje wykryty dużo przed dostanie się jej do silnika i wyrządzeniem szkód;
  • mieszadła średnio- i wolnoobrotowe Wilo są wyposażone przekładnie planetarne (9 na ryc. 3). Konstrukcja przekładni planetarnej ma dużą przewagę w stosunku do przekładni tradycyjnej – w zespole przełożenia planetarnego napęd przenoszony jest wielopunktowo, dzięki czemu występuje mniejsze obciążenie poszczególnych zębów, co znacznie zmniejsza awaryjność.

Pokrycie korpusu mieszadeł Wilo powłoką antykorozyjną Ceram C0 znacznie zwiększa żywotność urządzeń w środowisku agresywnych ścieków. Firma Wilo wprowadziła do produkcji również systemy napowietrzania z dyfuzorami Wilo-SevioAIR dyskowymi, rurowymi oraz panelowymi.

Dzięki temu WILO zapewnia teraz bardziej kompleksowe rozwiązania dla reaktorów biologicznych. Dla projektanta powierzenie doboru mieszania i napowietrzania jednemu dostawcy zwiększa bezpieczeństwo pracy układu.

źródło i zdjęcia: Wilo Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT