Wodne ogrzewanie ścienne. Energooszczędne rozwiązanie dla Twojego domu

System wodnego ogrzewania ściennego - niegdyś niedoceniany, obecnie cieszy się rosnącą popularnością na polskim rynku instalacyjnym. Ogrzewanie ścienne może pełnić funkcję wyłącznego systemu ogrzewania lub pracować jako system dodatkowy wspomagający ogrzewanie podłogowe. Wielość korzyści wynikających z jego użytkowania przemawia do coraz większego grona instalatorów polecających usługę swoim klientom.

Wodne ogrzewanie ścienne. Energooszczędne rozwiązanie dla Twojego domu

Zalety wodnego ogrzewania ściennego

Wodne ogrzewanie ścienne to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie m.in. w budynkach zabytkowych, gdzie niemożliwa jest instalacja ogrzewania podłogowego z  powodu cennych posadzek, w pomieszczeniach, w których podgrzewanie innych powierzchni byłoby szkodliwe, ale także w przypadku gdy ogrzewanie podłogowe nie jest w stanie samo pokryć zapotrzebowania na ciepło.

Jedną z największych zalet wodnego ogrzewania ściennego jest fakt, że system pozostaje całkowicie niewidoczny dla oka. Ogrzewanie ścienne w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym jest w stanie zapewnić ciepło nawet w dużych i otwartych przestrzeniach typu lobby, pozwalając jednocześnie zrezygnować z montażu dodatkowych grzejników na ścianach.

Dzięki dużej powierzchni grzewczej system zapewnia komfort cieplny oraz pozwala znacząco zaoszczędzić na eksploatacji z uwagi na niską temperaturę zasilania (ok. 40-45oC). Decydując się na ogrzewanie ścienne nie musimy rezygnować z drewnianego parkietu czy grubych, eleganckich dywanów jak w przypadku ogrzewania podłogowego, a przy tym nie dotyczą nas ograniczenia w kwestii aranżacji przestrzeni.

Ogrzewanie ścienne zastosowane na ścianie zewnętrznej niweluje dyskomfort i uczucie chłodu, tworząc "aktywną izolację" ściany. Co więcej, system ma mniejszą bezwładność niż system ogrzewania podłogowego, ponieważ jest przykryty cienką warstwą tynku (zazwyczaj ok. 1cm) i może osiągać wyższe temperatury powierzchni (nawet do 35oC) bez niekorzystnego wpływu na samopoczucie osób przybywających w pomieszczeniu.

To niewątpliwie nowoczesne i wygodne rozwiązanie oferuje m.in. marka Purmo. Polecany system izolacji Railjet może być montowany zarówno na ścianach wewnętrznych jak i zewnętrznych, a jego instalacja nie należy do skomplikowanych czynności.

Łatwy montaż i wygodne sterowanie

Rury montuje się na surowej ścianie za pomocą listew łączonych na zatrzask, a następnie pokrywa warstwą tynku. Listwy przystosowane są do montażu rur o średnicach 14, 16 i 17 mm. W celu uzyskania najlepszego efektu, warto rozważyć zakup innowacyjnej rury PexPenta 14x2mm lub PE-RT/AL./PE-RT 14x2mm marki Purmo.

Przed montażem ogrzewania ściennego warto również bardzo dokładnie zastanowić się w którym miejscu planujemy zabudować ścianę, a następnie wykluczyć ją z orurowania.

Gotowej ściany nie powinno pokrywać się także materiałami o właściwościach termoizolacyjnych (np. drewno, korek czy pianka) oraz nawiercać, ryzykując uszkodzenie rur grzewczych znajdujących się pod tynkiem. Sterowanie systemem polega na indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach przez zamontowane na ścianach termostaty.

Ogrzewanie ścienne możemy również w bardzo prosty sposób wykorzystać jako system chłodzenia budynku w okresie letnim. Wystarczy zastosować pompę ciepła z modułem chłodzenia lub wytwornicę wody lodowej oraz specjalny system sterowania i regulacji.

W ten sposób dodatkowo zmniejszymy koszty inwestycyjne, wykorzystując jedną instalację do ogrzewania w okresie jesienno-zimowym i chłodzenia w okresie letnim.

źródło i zdjęcie: Purmo

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Purmo Group Poland
Purmo Group Poland
Purmo Group Poland
Kea
Purmo Group Poland
Purmo Group Poland
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT