Jak ochronić urządzenia przed skutkami awarii zasilania?

Bardzo silny wiatr, zamiecie śnieżne, ale także wyładowania atmosferyczne, co do tej pory było rzadko spotykane, przyniósł do Polski huragan Ksawery. Odciętych od prądu było ok. 400 tys. gospodarstw. Skutki silnych podmuchów i burz mogą być zgubne dla naszych urządzeń elektronicznych. Jak ochronić sprzęt przed zniszczeniem? Wbrew pozorom nie jest to trudne.

Jak ochronić urządzenia przed skutkami awarii zasilania?

Urządzenia elektryczne, a awaria zasilania 

Każdego roku gwałtowny i silny wiatr, mrozy, śnieżyce oraz burze powodują duże spustoszenia i liczne szkody materialne. Uszkodzeniom ulegają m.in. stacje transformatorowe, rurociągi oraz kable łączności.

Podczas wyładowania atmosferycznego emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu i szerokim widmie częstotliwości. Jeżeli wyładowanie nastąpi w pewnej niedużej odległości od urządzenia elektronicznego to może nastąpić uszkodzenie tego sprzętu mimo braku jakiegokolwiek połączenia z zasilaniem, tłumaczy dr Zenon Nieckarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Awarie zasilania mają różne przyczyny, m. in. mogą być spowodowane wciąż rosnącym obciążeniem sieci zasilających. W Polsce mają również związek z przestarzałą infrastrukturą energetyczną. Bardzo częstą przyczyną awarii zasilania są trudne warunki pogodowe, w tym wiatr, mrozy i intensywne opady śniegu, z którymi będziemy musieli mierzyć coraz częściej.

Powodują one nie tylko przerwy w dostawie prądu, ale także zakłócenia zasilania z sieci elektroenergetycznej, które są bardzo niebezpieczne dla urządzeń elektronicznych. Często ich efektem są uszkodzone, a nawet doszczętnie zniszczone takie sprzęty, jak: telewizory, wieże, komputery i inny sprzęt RTV/AGD.

Teraz, kiedy ze względu na coraz trudniejsze warunki atmosferyczne, jesteśmy narażeni na coraz częstsze awarie należy zastanowić się nad ochroną urządzeń elektronicznych w domach i biurach. Na rynku dostępny jest szereg przyrządów, które mogą nam pomóc ochronić nasz sprzęt.

Inwestycja w listwę przeciwprzepięciową czy UPS zwróci nam się szybciej niż możemy przypuszczać. Do ochrony np. komputera czy sprzętu RTV idealnie sprawdzi się listwa. Jeżeli chcemy dodatkowo przestrzec się przed utratą danych kupujemy UPS, który podtrzyma działanie urządzenia do czasu, gdy bezpiecznie je wyłączymy, wyjaśnia Dariusz Koseski, Wiceprezes Schneider Electric Polska.

Zabezpieczenia wymaga także oświetlenie (np. ewakuacyjne), automatyka (np. sterująca klimatyzacją, bramy wjazdowe), instalacje alarmowe i przeciwpożarowe, urządzenia telekomunikacyjne, czy systemy monitoringu. Odłączenie od prądu któregokolwiek z tych urządzeń może nie tylko utrudnić codzienne życie, ale także stanowi realne niebezpieczeństwo.

źródło i zdjęcie: Schneider Electric

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT