Jak zabezpieczyć dom przed awarią zasilania?

Przed nami zima, a wraz z nią rosnące ryzyko awarii sieci energetycznej. Nagłe przerwy w dostawie prądu oznaczają dla właścicieli domów jednorodzinnych wiele utrudnień takich jak brak oświetlenia, ogrzewania, ciepłej wody, ale także narażają na uszkodzenia urządzenia elektroniczne i sprzęt gospodarstwa domowego. Aby uniknąć takich sytuacji warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy.

Jak zabezpieczyć dom przed awarią zasilania?

W zależności od potrzeb możemy rozważyć wybór generatora, który będzie uniwersalny i oprócz awaryjnego zasilania wybranych urządzeń domowych będziemy go wykorzystywać także np. podczas prac budowlano-remontowych czy majsterkowania. Jeśli natomiast większość urządzeń w naszym domu wymaga stałego zasilania prądu tj. piec C.O. z elektroniką, oświetlenie, system alarmowy czy brama wjazdowa, i każda awaria paraliżuje nasze codzienne funkcjonowanie, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie agregat z automatyką.

Wybór odpowiedniego agregatu powinien być dostosowany do naszych potrzeb, dlatego wskazane jest sprawdzenie liczby urządzeń, które chcemy zasilać oraz ich moc. Agregat powinien mieć większą moc niż łączna moc urządzeń do zasilania, radzi Marcin Wodzyński, Manager Projektu z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Dodatkowym i bardzo istotnym kryterium w przypadku urządzeń elektronicznych w domu jest jakość zasilającego prądu. Urządzenia elektroniczne jak np. LCD, laptopy, sprzęt hi-fi są czułe na jakość parametrów elektrycznych źródeł zasilania i najlepiej zasilać je energią dobrej jakości, dzięki czemu mogą funkcjonować z maksymalną wydajnością i nie są narażone na awarie.

Agregat powinien być przede wszystkim dobry jakościowo, trwały, cichy i ekonomiczny. W żadnym wypadku nie najtańszy. Agregat tani w zakupie zazwyczaj jest bardzo drogi w użytkowaniu, radzi  dr inż. Piotr Biczel z Instytut Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej. Ekspert zwraca także uwagę na problem głośności. Agregat pracujący kilkadziesiąt minut może być bardzo uciążliwy, podkreśla.

Określając moc agregatu prądotwórczego zwróćmy uwagę na jego przeznaczenie. Generator do zastosowania domowego powinien mieć moc około 2 kW. To wystarczy na tzw. podstawę zasilania, m.in. lodówki i oświetlenia, telewizora i komputera. Agregat prądotwórczy o mocy czynnej 3 lub 4 kW wystarczy już praktycznie do zasilania wszystkiego w domu, dodaje Biczel.

Honda z serii EG - kiedy potrzebujemy agregatu uniwersalnego

Szukając odpowiedniego generatora chcemy, by spełniał różne potrzeby - zapewniał bezpieczne funkcjonowanie urządzeń domowych, także tych czułych na jakość zasilanego prądu, ale także był odpowiedni do wszelkich prac wokół domu czy na budowie. Takim uniwersalnymi urządzeniami są agregaty prądotwórcze Honda z serii EG, które umożliwiają zasilanie najpopularniejszych odbiorników jednofazowych. W skład serii wchodzą 3 modele - EG3600CL, EG4500CL i najmocniejszy EG5500CL.

Agregaty z serii EG są wyposażone w technologię D-AVR czyli cyfrowy automatyczny regulator napięcia, która znacznie przewyższa powszechnie stosowany układ stabilizacji napięcia AVR. D-AVR dzięki ciągłej kontroli i natychmiastowej korekcji wahań napięcia wyjściowego, zapewnia energię elektryczną o najwyższej jakości. Dzięki temu zastosowanie agregatów Honda EG jest bardzo szerokie - można nimi zasilać zarówno elektronarzędzia, ale także oświetlenie, telewizory LCD, laptopy, wzmacniacze, kamer, sterowniki pieców CO.

Elementem wyróżniającym generatory Honda z serii EG jest duży 24-litrowy zbiornik paliwa, który gwarantuje wydłużony czas pracy bez dodatkowego tankowania, w agregacie EG3600CL nawet do  12 h. Są także wyposażone w szereg udogodnień, które zapewniają bezawaryjne działanie, np. v-amortyzatory czyli gumowe elementy ustawione pod kątem 45°, zmniejszające ryzyko zerwania zespołu silnik-prądnica od ramy podczas pracy w ciężkich warunkach oraz lepiej tłumiące drgania niż amortyzatory standardowe ustawione pod kątem prostym. Generatory EG mają wbudowany także tzw. stoper antywstrząsowy blokujący zespół silnika i prądnicy w przypadku nieprawidłowej pozycji.

Zastosowany w agregatach prądotwórczych silnik Honda GX, gwarantuje niskie zużycie paliwa, zmniejszoną emisję spalin i redukcję poziom hałasu. Prawidłową pracę silnika zapewnia system alarmu olejowego, który odcina zapłon, gdy poziom oleju jest zbyt niski.

Agregaty EG posiadają także unikalne funkcje, które chronią urządzenie podczas niewłaściwego użytkowania. Zatrzymują one silnik w razie wykrycia zbyt dużych obrotów, lub gdy dojdzie do wykrycia nieprawidłowego napięcia. Konstruktorzy agregatów EG rozwiązali również kwestie łatwości obsługi i dostępności do wszystkich elementów sterujących. Na panelu przednim umieszczone są: włącznik zapłonu, wyłącznik obwodu prądu zmiennego, gniazda prądu zmiennego, zacisk uziemienia. W centralnej części urządzenia umieszczono natomiast rączkę rozrusznika, korek wlewu oleju, drążek ssania, dźwigienkę zaworu paliwa, filtr powietrza.

Agregaty z automatyką - Honda seria EM

Najwygodniejszym rozwiązaniem zabezpieczającym nasz dom przed nagłymi przerwami w dostawie prądu o każdej porze dnia i nocy, są modele z automatyką podłączoną do sieci elektrycznej budynku. Automatyka monitoruje zaniki napięcia w sieci i w razie potrzeby samoczynnie włącza agregat, bez dodatkowych czynności z naszej strony. Ewentualne przerwy w dostawie prądu nie zakłócają więc już naszego codziennego funkcjonowania. W sytuacji awarii sieci energetycznej agregat z automatyką zasili automatycznie odbiorniki, na których nam najbardziej zależy tj piec, brama garażowa, oświetlenie, alarm, sprzęt RTV i AGD.

Automatyka wyposażona jest w szereg przydatnych funkcji, zapewniających prawidłowe działanie agregatu. Wyświetlacz pokazuje  m.in. napięcie sieci, częstotliwość agregatu, napięcie akumulatora, liczbę przepracowanych motogodzin, informacje o braku ładowania akumulatora, wezwaniu serwisu, braku napięcia agregatu, załączeniu stycznika agregatowego czy załączaniu stycznika sieciowego.

Przykładem nowoczesnych agregatów, wydajnych i bezpiecznych dla wszelkich urządzeń domowego użytku są modele z automatyką z serii Honda EM, o mocy od 4,5 kVA do 6,5 kVA. Modele EM 4500CXS, EM5500CXS AUTO są polecane do zasilania takich urządzeń jak bramy automatyczne, sprzęty RTV i AGD, komputery, oświetlenie. Elementem wyróżniającym agregaty Honda z serii EM jest nowej generacji silnik iGX390, który gwarantuje cichą pracę i mniejsze zużycie paliwa oraz pełną synchronizację pracy z układem stabilizacji napięcia. Agregaty te zapewniają wysoką jakość prądu dzięki zainstalowanemu układowi stabilizacji napięcia tzw. i-AVR (inteligentny automatyczny regulator napięcia). Inteligentny automatyczny regulator napięcia efektywnie stabilizuje parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości.

Dodatkowym atutem agregatów EM4500CXS oraz EM5500CXS jest nowoczesna prądnica, która umożliwia uzyskanie 7 kW dodatkowej mocy, powyżej mocy maksymalnej agregatu, w czasie do 10 sekund. Funkcja ta zapewnia bezawaryjne działanie agregatu nawet przy przeciążeniach spowodowanych dużym początkowym poborem prądu przez zasilane urządzenia.

Często wybieranym agregatem z serii EM jest EM65iS, który dostarcza energię elektryczną najwyższej jakości i tym samym bezpieczeństwo użytkowania nawet najbardziej czułych urządzeń, tj. kocioł gazowy, telewizory LCD, monitory, wzmacniacze.

Cechą wspólną wszystkich modeli agregatów z serii EM jest duży zbiornik paliwa i wydłużony czas pracy, w przypadku Honda EM4500CXS-AUTO wynosi 9h 12min, EM5500CXS-AUTO - do 7h42min h, a EM65iS-AUTO wynosi 5h15min, a z włączonym trybem pracy ekonomicznej nawet do 12 godzin pracy.

źródło i zdjęcie: HONDA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT