|
Przede wszystkim rodzaj przyłącza jest określony w warunkach przyłączenia i nie można go dowolnie zmieniać. Można oczywiście wystąpić o ponowne wydanie warunków technicznych, zaznaczając jaki rodzaj przyłącza nas interesuje.
Każde przyłącze wymaga wykonania projektu technicznego, ten musi być oczywiście zgodny z warunkami przyłączenia wydanymi przez zakład energetyczny. Projekt techniczny może być bardzo prosty, wykonany jako szkic, ale koniecznie powinien zawierać mapę z wrysowaną trasą przyłącza.
W praktyce wystarcza, gdy projekt techniczny przyłącza napowietrznego zrobi wykonawca przyłącza. Zakład energetyczny dokonuje jedynie jego odbioru, z resztą bardzo często wykonanie zleca się zakładowi lub stale współpracującym z nim elektrykom (nie ma przynajmniej wówczas kłopotów z odbiorem).
Natomiast projekt przyłącza kablowego (ziemnego) powinien wykonać elektryk z uprawnieniami projektowymi i taki projekt trafia do Zakładu Uzgodnień Dokumentacji. Zwykle taki obowiązek jest zawarty także w warunkach przyłączenia - chodzi o to by przyłącze nie kolidowało z istniejącymi lub przewidzianymi instalacjami.
To czy przyłącze jest docelowe czy przyłącze budowlane (prowizoryczne) - nie ma znaczenia, dlatego jaka dokumentacja jest wymagana. Jeśli decydują się Państwo na przyłącze ziemne, to warto je wykonać od razu tak by przewód był wystarczający także dla przyłącza docelowego. Wówczas po zakończeniu budowy konieczne będzie tylko przeniesienie skrzynki złącza z licznikiem i zmiana statusu formalnego.
Proszę pamiętać także, że zamieszkanie w budynku wymaga formalnie uzyskania pozwolenia na zasiedlenie, a to z kolei - zgłoszenia przynajmniej częściowego zakończenia budowy.
Komentarze