Agregat prądotwórczy. Wybór i użytkowanie

Agregat prądotwórczy jest najłatwiejszym, uniwersalnym sposobem zapewnienia niezależnego i bezpiecznego źródła prądu praktycznie w każdej sytuacji. Należy tylko dostosować wybór agregatu do zakresu użytkowania. Rozważając wybór najlepszego agregatu prądotwórczego trzeba zwrócić uwagę między innymi na moc, stabilizację napięcia i pojemność zbiornika paliwa, która przekłada się na maksymalny czas pracy agregatu na jednym zbiorniku.

Agregat prądotwórczy. Wybór i użytkowanie

Agregat pracujący 8 czy 12 godzin na jednym zbiorniku paliwa zapewnia spokojną noc w przytulnie ciepłych pomieszczeniach, wyjaśnia Andrzej Świerbutowicz, Manager Produktu z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń  Honda w Polsce.

Agregat powinien mieć odpowiednio dobraną moc czynną - moc czynna agregatu musi być większa od zsumowanej mocy wszystkich odbiorników, przy czym trzeba uwzględnić fakt, że każdy odbiornik potrzebuje więcej mocy w chwili rozruchu. Przy obecnych standardach wyposażenia domowego, agregat o mocy 3 kW zasila większość domowych odbiorników codziennego użytku.

Ze względu na jakość generowanego prądu, bezpieczeństwo i żywotność zasilanych  odbiorników, agregat powinien być wyposażony w nowoczesną stabilizację napięcia i częstotliwości, np. inwerter jak EU70i S, EU30i, EU30i S lub cyklokonwerter, np. EM30 czy w cyfrowy automatyczny regulator napięcia (D-AVR) jak EG3600 CL.

Jakość zespołu "silnik-prądnica" wpływa na jakość generowanego prądu, funkcjonowanie agregatu i bezpieczeństwo zasilanych odbiorników. Agregaty Honda, w których prądnice są precyzyjnie dobierane do modeli silników zainstalowanych w danym agregacie, gwarantują generowanie mocy rzeczywistej. Zespół "silnik-prądnica" ma też praktyczne przełożenie na koszty eksploatacji i serwisowania urządzenia.

Warto sprawdzić pojemność zbiornika na paliwo, by zapewnił możliwie najdłuższy czas działania na jednym zbiorniku. Do grona długo działających agregatów należą: Honda EU70i S oraz EG3600 CL - 12h pracy przy jednokrotnym napełnieniu zbiornika paliwa, EU30iS - 8h pracy  czy kompaktowy EM30 - do 6h. Elektrycznym wsparciem domu może być także walizkowy agregat Honda EU20i z inwerterową stabilizacją napięcia i częstotliwości, który w trybie pracy ekonomicznej działa nawet do ok. 7h na jednym zbiorniku paliwa. Agregat powinien być również cichy, trwały i ekonomiczny w eksploatacji.

Czas działania agregatu na jednym zbiorniku paliwa jest ważnym w praktyce parametrem. Jednym z najdłużej działających agregatów Honda na jednym tankowaniu jest super cichy EU70i S (moc maks. 7 kW) z inwerterową stabilizacją napięcia, którego duży zbiornik paliwa (19l) zapewnia, przy włączonym trybie ekonomicznym (ECO), aż 12 godzin pracy agregatu. Jest to też jedyny na świecie agregat o mocy do 10 kW posiadający elektroniczny wtrysk paliwa, który  udoskonala jakość działania zespołu "silnik-prądnica" i zapewnia oszczędne zużycie paliwa oraz niski poziom emisji spalin.

Opcjonalnie, agregat ten może współpracować z nowoczesnym panelem automatyki, stając się  pewnym źródłem zasilana w przypadku każdej awarii sieci energetycznej - bezpiecznym dla odbiorników i bezobsługowym. Wystarczy go zainstalować w pomieszczeniu wyposażonym w czerpnię i wyrzut powietrza oraz prawidłowy układ odprowadzania spalin, i podłączyć do sieci zgodnie z przepisami zasilania rezerwowego, co musi być wykonane przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. System samodzielnie monitoruje przesyły energii elektrycznej, a w przypadku wykrycia zaniku czy wahań napięcia w sieci, włącza agregat i wyłącza po wykryciu powrotu zasilania. Panel automatyki jest wyposażony w czytelny ekran, na którym wyświetlane są  m. in. wartości napięcia  prądu i częstotliwości sieci oraz agregatu, liczba przepracowanych motogodzin, dane o braku ładowania akumulatora, załączenie stycznika agregatowego czy sieciowego. Właściciel obiektu z automatycznym podłączeniem do instalacji elektrycznej budynku jest pewien, że wszystkie odbiorniki prawidłowo funkcjonują. Może też być powiadamiany SMS-owo o pracy automatyki. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość odłączenia agregatu i przeniesie go w inne miejsce, jeśli agregat jest potrzebny w innym miejscu - wówczas system pracuje w trybie manualnym. Warto też dodać, że EU70i S jest wyposażony w panel kontroli pracy i autodiagnozy (i-Monitor), rozrusznik elektryczny, wskaźnik poziomu paliwa, akumulator i zestaw transportowy, a jego konstrukcja umożliwia autosynchronizację - łączenie dwóch EU70i S w celu podwojenia mocy wyjściowej (14kW). Opcjonalnie agregat może być jeszcze wyposażony w zdalne sterowanie.

Podstawowe zasady prawidłowego użytkowania agregatów

Agregaty prądotwórcze są przeznaczone do wieloletniego użytkowania i będą służyć przez długi okres pod warunkiem, że są oryginalnej produkcji, są prawidłowo użytkowane i odpowiednio konserwowane - zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi. Warto pamiętać, że prawidłowo funkcjonujący agregat prądotwórczy ma także istotny wpływ na funkcjonowanie, trwałość i żywotność zasilanych odbiorników, wyjaśnia Wojciech Zawada, Menadżer Działu części zamiennych i akcesoriów w firmie Aries Power Equipment, która jest Generalnym Dystrybutorem maszyn i urządzeń Honda w Polsce.Prawidłowa obsługa każdego agregatu polega na przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:

 1. Prawidłowy dobór agregatu oraz prawidłowe podłączanie odbiorników - podstawową regułą jest określenie mocy czynnej agregatu, która powinna być większa od zsumowanej mocy odbiorników, które będą do niego podłączane jednocześnie i powiększona o wartość mocy potrzebnej w momencie uruchamiana odbiorników. Ta dodatkowa moc wynika z tzw. prądów rozruchowych, które pojawiają się we wszystkich odbiornikach elektrycznych. Prądy rozruchowe są różne dla różnych odbiorników, dlatego warto skonsultować się z autoryzowanym sprzedawcą agregatu w celu określania mocy agregatu.
 2. Sprawdzenie stanu odbiorników - przed podłączeniem odbiorników do agregatu należy sprawdzić czy są sprawne.
 3. Zapoznanie się z instrukcją obsługi danego modelu, w której zawarte są informacje m. in. na temat eksploatacji urządzenia, konserwacji oraz rekomendowanej częstotliwości przeglądów technicznych.
 4. Sprawdzenie ustawienia agregatu przed uruchomieniem - czynność ta dotyczy głównie agregatów przenośnych, użytkowanych w różnych miejscach. W takich przypadkach należy upewnić się, że urządzenie stoi na płaskiej, równej powierzchni.
 5. Przed przystąpieniem do przeglądu i konserwacji należy odłączyć przewód elektryczny od świecy zapłonowej.
 6. Kontrola poziomu oleju - sprawdzanie poziomu oleju jest rekomendowane przed każdym uruchomieniem agregatu. Pomocną wskazówką jest Alarm Olejowy, w który wyposażone są wybrane modele agregatów - wówczas system ten wyłącza silnik, gdy poziom oleju jest za niski.  Jeśli zajdzie taka konieczność,  należy uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu. W każdej instrukcji obsługi znajduje się informacja o zalecanym oleju do danego typu silnika.
 7. Wymiana oleju - to jedna z kluczowych zasad prawidłowej eksploatacji i konserwacji agregatów prądotwórczych, gdyż od czystości oleju zależy prawidłowe działanie silnika. Długo używany i zanieczyszczony olej traci właściwości smarne i prowadzi do blokady części ruchomych silnika wskutek ciepła wytworzonego przez tarcie, czego naturalną konsekwencją jest zniszczenie silnika. Najwygodniej jest wylać olej, gdy jest jeszcze rozgrzany. W tym celu należy wykręcić śrubę spustową oleju w bloku silnika lub, gdy jej nie ma, wylewamy olej przez otwór wlewowy - w boku silnika trzeba wykręcić bagnet olejowy, generator przechylić na bok i zlać płyn do płaskiego naczynia  o odpowiedniej pojemności. Następnie trzeba ustawić urządzenie w pozycji roboczej i wkręcić bagnet. Zużyty olej najlepiej jest przelać do butelki po oleju i odnieść do punktu utylizacji.
 8. Kontrola poziomu paliwa - nie można dopuścić, by ilość paliwa była niższa od poziomu  minimalnego. Po każdym uzupełnianiu paliwa należy dokładnie dokręcić korek wlewu paliwa. Warto także pamiętać o tym, by nie pozostawiać paliwa w zbiorniku, ponieważ pozostawione na dłużej niż miesiąc traci właściwości, a w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze. Dysze natomiast są wrażliwe na najmniejsze cząsteczki osadu i zatkane, uniemożliwiają uruchomienie silnika. Można zapobiegać tym skutkom nie przetrzymując paliwa w zbiorniku oraz dzięki regularnej wymianie filtra. W przypadku podejrzenia zatkania się dysz gaźnika, trzeba koniecznie dostarczyć maszynę do autoryzowanego serwisu.
 9. Kontrola filtra powietrza - filtr powietrza ulega naturalnemu mechanicznemu zużyciu, dlatego powinien być systematycznie czyszczony i wymieniany przynajmniej raz w roku.  
 10. Agregaty z automatyką - podłączenie do instalacji budynku musi być wykonanie przez uprawnionego elektryka zgodnie z przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej. Niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia.
 11. Systematyczna konserwacja w zakresie i terminach zalecanych w Instrukcji Obsługi danego modelu agregatu.

źródło i zdjęcie: Aries Power Equipment

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT