BWT AQA therm – wydajność energetyczna i ochrona instalacji

Dla instalatora napełniającego instalację grzewczą po raz pierwszy niezbędna jest informacja, czy występują przypadki zakłócenia równowagi fizykochemicznej wody oraz wiedza, jak ją przywrócić. Instalacja może być bezpieczna wyłącznie wtedy gdy woda jest perfekcyjna co oznacza, że jej jakość nie pozwala na wytrącanie się szkodliwych osadów.

BWT AQA therm – wydajność energetyczna i ochrona instalacji

W nowoczesnych instalacjach grzewczych zwiększa się objętość wody, przy jednoczesnym zmniejszeniu powierzchni wymiany ciepła. Wymusza to zmianę stosowanych materiałów instalacyjnych. Dlatego jakość wody, już podczas pierwszego napełniania, ma decydujące znaczenie dla wydajności instalacji w okresie całej jej żywotności.

W starych instalacjach, w których panują inne temperatury, stosowane były przede wszystkim stal i miedź. W nowoczesnych instalacjach stosuje się również związki aluminium. Każdy materiał posiada własną odporność na pH, a więc zakresy pH, w których materiał jest bezpieczny. Ukryta alkaliczność, wolny kwas węglowy itp. powodują, że zmiany zachodzą w każdej wodzie grzewczej.

Dlatego, każdorazowo po ok. 8 tygodniach, wymagany jest pomiar wartości pH. Wartości pH, które nie są krytyczne dla aluminium (np. pH od 6,5 do 8,5), są często krytyczne dla stali i miedzi (rys.1i2).

Aby uniknąć powstawania pochłaniających energię osadów i problemów z korozją potrzebna jest "perfekcyjna woda" i coroczna kontrola instalacji. Najbardziej odpowiednia dla wszystkich instalacji jest woda zawierająca mało soli, a dla instalacji aluminiowych jest to wręcz konieczność.

BWT AQA therm to program ochrony instalacji zapewniający wydajność energetyczną oraz zwiększoną żywotność instalacji.

Oferowane produkty:

AQA therm HFB - grzewczy blok napełniający
Przerywacz strugi typu BA wykonany ze stopu mosiądzu, wyposażony w reduktor ciśnienia, zawór odcinający, manometr wskazań ciśnienia na przewodzie napełniającym. Montaż poziomy z dolnym przyłączem HT. Możliwość stosowania w przypadku wody pitnej.

 
 


AQA therm HES stacja jonowymienna (bez wkładu)

 
 


AQA therm SRC wkład do redukcji soli

 
 

autor: Marcin Chmielewski
źródło i zdjęcia: BWT Polska Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT