Złote Żurawie dla oczyszczalni w Sitkówce

Rywalizacja w konkursie organizowanym przez "Echo Dnia" zakończyła się pełnym sukcesem dla oczyszczalni ścieków w Sitkówce. Rozbudowa i modernizacja tego obiektu została doceniona dwoma nagrodami w plebiscycie "Złoty Żuraw" na najlepsze inwestycje budowlane w regionie świętokrzyskim w ubiegłym roku.

Złote Żurawie dla oczyszczalni w Sitkówce

Obiekt Wodociągów Kieleckich zdobył aż dwie nagrody - "Złoty Żuraw" dla najlepszej inwestycji przemysłowej oraz "Żuraw Specjalistów", w tej samej kategorii. Dwa grawerowane dyplomy odebrał Henryk Milcarz, prezes Zarządu Wodociągów Kieleckich.

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Sitkówce kosztowała 237 mln 956 tys. 893 zł, z czego 175 mln 446 tys. 147 zł stanowiły środki własne, a pozostałą kwotę dofinansowała Unia Europejska z Funduszu Spójności.

O przyznaniu nagrody "Złoty Żuraw" zdecydowały głosy czytelników "Echa Dnia" (w 70%) oraz jury (w 25%). Natomiast "Żuraw Specjalistów" przypadł inwestycjom ocenianym przez fachowców, m.in. specjalistów z architektury i budownictwa.

"Jest to bardzo ważna dla naszej redakcji nagroda. Wszyscy chcielibyśmy żyć w ładniejszej, lepiej zagospodarowanej przestrzeni. Ten konkurs służy temu celowi" powiedział podczas wręczania nagród Janusz Kania, zastępca redaktora naczelnego "Echa Dnia".

Zakończona w ubiegłym roku modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Sitkówce jest wyjątkową budową w skali regionu, ukończoną w terminie, zgodnie z założeniami, co potwierdziły  instytucje Unii Europejskiej, która dofinansowała inwestycję.

Podczas tej budowy wyburzono 9 obiektów, zmodernizowano 32 a aż 65 wybudowano od podstaw. Inwestycja przebiegała na obszarze 21 hektarów, cały czas w czynnym zakładzie, co stanowiło dodatkowe utrudnienie realizacyjne. Zmodernizowano i rozbudowano ciąg mechanicznego oczyszczania, instalację aparatury kontrolno-pomiarowej, zmieniono system sterowania, zbudowano zaplecze techniczno-socjalne i administracyjne, zrekultowano nieczynną lagunę osadową.

W trakcie przeprowadzonych przedsięwzięć zbudowano także pierwszą w regionie Stację Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych, która dzięki nowoczesnej technologii rozwiązuje trudny problem składowania groźnych dla przyrody i zdrowia ludzi odpadów.

W efekcie udało się zredukować wszystkie wskaźniki jakości ścieków oczyszczonych do poziomu określonego we wcześniejszym jak i obecnie obowiązującym pozwoleniu wodno prawnym wydanym przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Rzeka Bobrza poniżej oczyszczalni uzyskała bardzo dobrą, II klasę czystości a jeszcze kilka lat temu była tak zanieczyszczona, że nie mieściła się w żadnej klasyfikacji. W związku z tym Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska 24 lutego br. orzekł o zmniejszeniu do zera sumy kar o łącznej wartości 35 mln 658 tys. 859 zł, nałożonych na Wodociągi Kieleckie za odprowadzanie ścieków z oczyszczalni w Sitkówce do rzeki Bobrzy w okresie od 2003 do 2010 r. - anulowanie 35 mln zł kary dla spółki wodociągowej.

źródło i zdjęcie: wod-kiel.com.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT