Instalacja do spalania biomasy uruchomiona w Elektrowni Turów

W kotłach bloków energetycznych od 1 do 4 będzie możliwe współspalanie biomasy. Wszystko dzięki Elektrowni Turów oraz Przedsiębiorstwu "Eltur-Serwis" Sp. z o.o., które uruchomiły instalację umożliwiającą produkowanie energii z biomasy.

Instalacja do spalania biomasy uruchomiona w Elektrowni Turów

Instalacja do spalania biomasy uruchomiona w Elektrowni Turów zwiększy produkcję zielonej energii w zakładzie. Wpłynie ona także na wyprodukowanie większej ilości energii w ramach przyznanego Elektrowni bezpłatnego limitu emisji CO2, a także pozwoli uzyskać certyfikaty pochodzenia energii elektrycznej z OZE.

Inwestycja kosztowała 20 mln zł, ale pozwoli na wyprodukowanie nawet 9% energii z biomasy przy przetwarzaniu powyżej 80 t/h na czterech blokach (dotychczas odbywało się to tylko na dwóch blokach). Szacuje się, że uruchomiona w Turowie instalacja do spalania biomasy zwróci się w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

"Otwarcie tej instalacji to nie tylko krok tych dwóch przedsiębiorstw w dobrym kierunku, ale też pociągnięcie całego naszego regionu w dobrym kierunku. Dzięki takim przedsięwzięciom Elektrownia Turów i spółki powiązane są wizytówką województwa dolnośląskiego i wzorem do naśladowania dla innych zakładów. Gratuluję serdecznie wykonania tego projektu" powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik Wicewojewoda Dolnośląski.

Ze względu na brak możliwości zainstalowania w Elektrowni Turów urządzeń przygotowujących biomasę do spalania, na potrzeby bloków 1-4 przewiduje się wyłącznie zakup gotowej biomasy w postaci peletu rolnego i leśnego. Po uruchomieniu drugiej instalacji jej wykorzystanie wzrośnie do ok. 240 - 260 tys. ton rocznie.

źródło i zdjęcie: elturow.pgegiek.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT