Rekord mocy Elektrowni Bełchatów

Lider polskiej elektroenergetyki, Elektrownia Bełchatów, przekroczyła moc 5000 MW. Po oddaniu nowego bloku energetycznego moc tej, największej w Europie, konwencjonalnej elektrowni Polskiej Grupy Energetycznej jeszcze wzrośnie.

Rekord mocy Elektrowni Bełchatów

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna Oddział Elektrownia Bełchatów wytwarza najtańszą energię elektryczną w kraju. Wysoki poziom wskaźników dyspozycyjności zapewnia elektrowni czołową pozycję na rynku elektroenergetycznym w Polsce.

Do końca 2011 r. wszystkie bloki bełchatowskiej elektrowni osiągną moc 5354 MW. W roku 2015, po wykonaniu prac modernizacyjnych w blokach 7-12, łączna wartość znamionowej mocy wyniesie 5474 MW.

Najwyższa, jak dotąd, moc Elektrowni Bełchatów została osiągnięta 4 sierpnia 2011 r. i wyniosła 5053 MW. Łącznie z największym i najnowocześniejszym w Polsce blokiem energetycznym o mocy 858 MW pracowało 13 bloków.

Najnowszy, budowany przez konsorcjum firm Alstom, blok bełchatowskiej elektrowni ma ogromne znaczenie dla polskiej elektroenergetyki. W zakresie realizacji i wyposażania największych bloków energetycznych zostaną w nim wykorzystane najlepsze i najnowocześniejsze technologie i doświadczenia z całego świata.

Nowy blok energetyczny Elektrowni Bełchatów spełni wszystkie wymagania dyrektyw Unii Europejskiej, dotyczące emisji CO2 i innych zanieczyszczeń. Przygotowywany jest do współpracy z instalacją CCS (Carbon capture and storage), służącej do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Technologia CCS czyni korzystanie z paliw kopalnych bezpiecznym dla środowiska. W bełchatowskiej elektrowni wykorzystywany jest węgiel brunatny.

źródło i zdjęcie: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT