Miliardy euro do podziału na OZE i CCS

Do połowy lutego 2011 potrwa nabór wniosków na dofinansowanie ze środków unijnych nowoczesnych przedsięwzięć z zakresu energetyki odnawialnej oraz wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Do podziału jest 5 mld euro.

Miliardy euro do podziału na OZE i CCS

Jak wyjaśnia Marta Gajęcka, partner w Ernst & Young Corporate Finance w Polsce (wcześniej w zarządzie Europejskiego Banku Inwestycyjnego) o przeznaczeniu ok. 5 mld euro na innowacyjne projekty demonstracyjne, wśród których ma być osiem przedsięwzięć CCS i 34 związane z odnawialnymi źródłami energii, na początku listopada zdecydowała Komisja Europejska.

5 mld na dofinansowanie tych przedsięwzięć będzie podchodziło ze sprzedaży 300 mln ton pozwoleń na emisje dwutlenku węgla z tzw. rezerwy na nowe instalacje. O dofinansowanie mogą się ubiegać inwestycje, które wejdą w fazę eksploatacji przed końcem 2015 r.

Przedsięwzięcia, które otrzymają wsparcie będą mogły liczyć na sfinansowanie nawet połowy kosztów, kwotą sięgającą 100 mln euro. Pierwszy nabór wniosków zakończy się 9 lutego 2011 r., a środki zostaną uruchomione w 2012 r. po wcześniejszej dwustopniowej weryfikacji.

źródło: cire.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT