Toruń będzie spalał odpady z oczyszczalni

Toruńskie Wodociągi podpisały umowę ze spółką Instal Białystok na budowę instalacji termicznej przeróbki osadów pościekowych z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków. Toruńskie osady z oczyszczalni będą spalane w cementowaniach.

Toruń będzie spalał odpady z oczyszczalni

Umowa została zawarta podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO, w których Toruń wzięła udział już po raz trzeci. Impreza, która odbyła się od 23 do 26 listopada br., była okazją do wypromowania Torunia jako miasta przywiązującego dużą wagę do ochrony środowiska, inwestującego w przedsięwzięcia proekologiczne i osiągającego sukcesy w tej dziedzinie, czego dowodem jest przyznany Toruniowi w roku 2008 prestiżowy tytuł "Lidera Polskiej Ekologii" w 11. edycji Konkursu Ministra Środowiska.

Na toruńskim stoisku w Poznaniu prezentowane były działania gminy i miejskich spółek: Biogaz Inwestor, Toruńskich Wodociągów i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, na czele z realizowanym w mieście programem modernizacji i rozbudowy gospodarki ściekowej, selektywną zbiórką odpadów, oczyszczaniem ścieków czy oddanym niedawno do użytku Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Zawarcie umowy z białostockim Instalem wieńczy proces kontraktowania przez Toruńskie Wodociągi robót z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, prowadzonych w ramach II etapu projektu Funduszu Spójności, a zarazem dotyczy największego kontraktu w tym projekcie. Warto przypomnieć, że II etap obejmuje zadania o łącznej wartości 113 mln złotych, z ponad 60-milionowym dofinansowaniem unijnym. Nowa inwestycja, której dotyczyć będzie podpisywana umowa, pozwoli na wprowadzenie najnowocześniejszej technologii zagospodarowania osadów ściekowych, których obecnie w Toruniu powstaje 30 tysięcy ton rocznie. Będą one - po wysuszeniu do 90 procent suchej masy - spalane w cementowniach.

źródło i zdjęcie: ilovetorun.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT