Klamka okienna jako nowoczesna technologia w technice grzewczej i klimatyzacyjnej

Rozwój techniki skutkuje coraz nowszymi pomysłami usprawniającymi codzienne życie. W tym przypadku regulator temperatury przeciwdziała niepotrzebnemu zużywaniu energii poprzez sterowanie klimatyzacją czy pompą ciepła.

Klamka okienna jako nowoczesna technologia w technice grzewczej i klimatyzacyjnej

Specjaliści z firmy LARS, producenta regulatorów temperatury AURATON, stworzyli nowatorski produkt umożliwiający kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach - AURATON H-1. Wygląda on jak zwyczajna klamka okienna, jednak jest to nowoczesne, inteligentne i bezprzewodowe urządzenie wyposażone w specjalny czujnik położenia oraz mikroprocesor sterujący z modułem radiowym. Klamka AURATON H-1 łączy się bezprzewodowo z modułem wykonawczym (AURATON RTH) montowanym w klimatyzacji lub instalacji grzewczej i przekazuje informacje o aktualnym położeniu okna.

"Gdy otwieramy okno, by np. przewietrzyć pokój, klamka rejestruje to zdarzenie i wysyła sygnał do odbiornika umieszczonego w kotle grzewczym lub klimatyzatorze. Skutkuje to czasowym wyłączeniem tych urządzeń. W ten sposób ograniczamy do minimum wszelkie straty ciepła i energii" tłumaczy Maciej Leonhard z firmy LARS. Wszystkie urządzenia dbające o utrzymanie komfortu cieplnego w naszych domach i mieszkaniach, jak piece i kotły oraz klimatyzatory, pobierają do pracy określoną ilość energii.

Choć producenci specjalizujący się w technice grzewczej i klimatyzacyjnej prześcigają się w proponowaniu produktów o coraz wyższej klasie energetycznej i coraz mniejszym zużyciu energii, o prawdziwych oszczędnościach w tej kwestii zwykle decyduje czynnik ludzki. Zapewne każdemu zdarzyło się otworzyć okno zimą, nie zakręcając przy tym termostatu grzejnika lub latem, w upalny dzień, kiedy klimatyzator pracował na pełnych obrotach. Każda taka sytuacja powoduje poważne straty ciepła i energii (nawet od 30% do 50 %), a tym samym zwiększa nasze rachunki za prąd.

Zamontowanie w jednym lub w kilku oknach urządzenia AURATON H-1 zamiast zwykłej klamki pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii potrzebnej do pracy domowych instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Samo urządzenie zostało zaprojektowane w technologii, która umożliwia jego ciągłe działanie na jednej baterii nawet przez 20 lat. AURATON H-1 to nowoczesna klamka okienna wyposażona w czujnik położenia oraz mikroprocesor sterujący połączony z modułem radiowym. Urządzenie łączy się bezprzewodowo z modułem wykonawczym AURATON RTH (montuje się go w instalacji grzewczej lub w klimatyzatorze) i sygnalizuje położenie skrzydła okiennego lub drzwi balkonowych (otwarte, zamknięte, uchylone, rozszczelnione). Gdy system zarejestruje otwarcie okna dłuższe niż 30 sekund, wówczas wyłączy piec lub klimatyzator.

źródło i zdjęcie: lars.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT