"Zielony" biurowiec Det Norske Veritas

"Zielony" biurowiec Det Norske Veritas to jeden z pięciu pięciokondygnacyjnych budynków biurowych klasy A, w kompleksie Łużycka Office Park przy ulicy Łużyckiej w Gdyni.

"Zielony" biurowiec Det Norske Veritas

Dzięki zastosowaniu zaawansowanej automatyki budynkowej Schneider Electric, pozwalającej na sterowanie systemami, instalacjami technicznymi i urządzeniami znajdującymi się wewnątrz budynku, Det Norske Veritas spełnia restrykcyjne kryteria efektywności energetycznej i został zaklasyfikowany do European Green Building Programme (GBP). Jednym z kryteriów pozwalających uzyskać elitarny status partnera GBP jest wykazanie, że zapotrzebowanie biurowca na energię pierwotną jest co najmniej o 25% niższe od typowego budynku referen­cyjnego (zgodnie z obowiązującymi wymaganiami prawa). W Polsce jest jedynie 5 równie przyjaznych dla środowiska budynków, a w całej Europie zaledwie ok. 200.

System automatyki i system zarządzania budynkiem oparty o urządzenia Vista/Xenta w budynku Det Norske Veritas, jak również w pozostałych obiektach kompleksu Łużycka Office Park, został wykonany, przy współpracy z Integratorem Systemów - Parnterem Lonta, przez Schneider Electric Buildings. Zaawansowany technologicznie system obejmuje swoim zakresem sterowanie i monitoring pracy: central wentylacyjnych, węzłów przygotowania ciepła i chłodu, oświetlenia, klimakonwektorów, stanów instalacji energetycznej, chillerów z freecoolingiem, stężenia CO2 w garażach oraz wentylacji garażu. Korzyści jakie daje zastosowanie technologii podnoszących efektywność energetyczną budynku to m.in. niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną, możliwość wykorzystania energii odnawialnej, utrzymanie odpowiedniego natężenia światła oraz systemy klimatyzacji i oświetlenie łagodzące negatywny wpływ na środowisko. Wykorzystanie zaawansowanej technologii w "zielonym" biurowcu nie tylko pozwala chronić środowisko, ale również przekłada się na wymierne korzyści finansowe.

W przypadku Det Norske Veritas szacunkowo koszt wdrożenia rozwiązań energooszczędnych zwróci się już w pierwszym roku po wprowadzeniu usprawnień. Zostanie zredukowane również zapotrzebowanie na energię pierwotną i będzie ono niższe aż o 29 % w porównaniu z typowym budynkiem referencyjnym.

źródło i zdjęcie: informacja prasowa

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT