Pompy głębinowe do wąskich studni - czym powinny się wyróżniać?

Studnie głębinowe, których otwory mają mniej niż 125 mm, są wyzwaniem dla inwestorów, ponieważ nie pasują do nich wszystkie uniwersalne pompy. Jaką pompę głębinową powinno się zamontować w studni głębinowej, która charakteryzuje się wyjątkowo wąskim otworem? Zapraszamy do lektury artykułu.

Pompy głębinowe do wąskich studni - czym powinny się wyróżniać?

Pompy głębinowe to urządzenia przeznaczone do wydobywania wody ze studni głębinowych. Ich zadaniem jest tłoczenie wody z dna studni na powierzchnię i dostarczanie jej do instalacji wodnej w gospodarstwie.

Tego typu ujęcia wody są wiercone za pomocą specjalistycznej wiertnicy, a ich głębokość przekracza często 10 m. Standardowa średnica otworu studziennego w naszym kraju wynosi około 160 mm, ale nawet obecnie zdarzają się studnie dużo węższe. Niektóre z nich mają otwory o średnicy 100 mm, a zdarzają się studnie, których otwór jest nawet jeszcze mniejszy.

Idealna pompa głębinowa do wąskiej studni

Ponieważ pompa głębinowa musi być osadzona w otworze studziennym, dlatego urządzenia przeznaczone do wąskich studni muszą się przede wszystkim charakteryzować wyjątkowo smukłą budową.

Wybierając odpowiednią pompę głębinową, musimy pamiętać, że jej średnica powinna być mniejsza od średnicy otworu studziennego przynajmniej o 10 do 15 mm. Ich średnica może mieć od 74 do 90 mm, co umożliwi wygodny montaż w otworze studziennym, którego średnica jest mniejsza niż 125 mm.

Bardzo ważna jest także ich kompaktowa budowa. Dzięki niej pompy tego typu doskonale dają sobie radę z tłoczeniem nawet dużych ilości wody na znaczną wysokość. Dobrym rozwiązaniem technologicznym do wąskich i głębokich studni są pompy wielostopniowe.

W takich urządzeniach stosowane są często silniki o niedużej mocy, które jednak są w stanie wygenerować odpowiednio wysokie ciśnienie, aby zapewnić zadowalającą wydajność eksploatacyjną użytkownikom (tłoczą nawet do 100 litrów wody na minutę!).

Wąskie studnie narzucają inwestorom zakup smukłej pompy głębinowej. Nie oznacza to na szczęście, że urządzenie tego typu będzie mniej wydajne od pomp w standardowych wymiarach. W sklepie internetowym firmy Dambat znajdą Państwo różne modele wąskich pomp głębinowych, które osiągają bardzo wysoką wydajność.

Dobierając odpowiednią pompę do swojej studni, nie powinniśmy kierować się jednak wyłącznie jej wydajnością. Większa wydajność nie zawsze jest korzystna, ponieważ może powodować zbyt dynamiczne obniżanie się tafli wody podczas pompowania, czego konsekwencją może być bardzo niebezpieczna dla pompy praca na sucho.

Warto również zwracać uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest obudowa takiej pompy. Wybierając model wykonany z najwyższej jakości stali nierdzewnej, zyskujemy pewność niezawodnej eksploatacji przez długie lata.


źródło i zdjęcia: Dambat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT