Pompy ssące i głębionwe - najważniejsze różnice

Pompy o różnych właściwościach pracują zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mają zastosowanie przemysłowe. Aby wybrać optymalne urządzenie, które w pełni sprosta konkretnym potrzebom, warto poznać rodzaje pomp. Wśród najpopularniejszych urządzeń tego typu znajdują się pompy głębinowe i ssące. Oto najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Pompy ssące i głębionwe - najważniejsze różnice

Pompy głębinowe oraz ssące mają podobne zastosowanie, w związku z czym dość często są ze sobą mylone. Tymczasem oba urządzenia, choć służą do podobnych celów, wymagają innych warunków pracy, a poznanie ich specyfiki gwarantuje prawidłową eksploatację.

Właściwości pomp głębinowych

Pompy głębinowe to nowoczesne urządzenia przeznaczone do wydobywania czystej wody z dużych głębokości. Stosuje się je najczęściej do studni, których głębokość przekracza 8 metrów, a także do zbiorników wodnych.

Pompy tego typu wykorzystywane są w różnych systemach nawadniających, a ich liczne zalety sprawiają, że mają zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w zakładach przemysłowych czy gospodarstwach rolnych.

Z powodzeniem można je wykorzystać do zaopatrywania w wodę systemów hydroforowych, nawadniających i wodociągowych, a nawet do wydobywania wód mineralnych czy termalnych. Ich najważniejszą cechą jest możliwość wytwarzania dużego ciśnienia, dzięki czemu doskonale radzą sobie w pompowaniem wody z dużych głębokości.

Co więcej zapewniają odpowiednie ciśnienie we wszystkich punktach poboru wody.

Aby praca pompy głębinowej była możliwa, musi być ona zanurzona w wodzie. Dzięki temu jej działanie nie jest uciążliwe dla otoczenia, ponieważ hałas jest tłumiony. Ponadto urządzenie nie zajmuje miejsca w domu czy też innym budynku.

Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które dysponują studnią o odpowiedniej średnicy, w której lustro wody umożliwia zanurzenie poniżej ośmiu metrów. Jedyną wadą pompy jest fakt, że w przypadku awarii wymaga ona uciążliwego i czasochłonnego demontażu.

Charakterystyka pomp ssących

Pompy ssące również przeznaczone są do dostarczania wody do punktów poboru. Podstawową różnicą jest jednak fakt, że pracują one bez konieczności zanurzenia w wodzie. Najczęściej umieszcza się je w piwnicy, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym.

Z tego powodu mogą być uciążliwe, ponieważ generują hałas, który nie jest tłumiony. Rozwiązaniem tego problemu może być montaż w studni, znacznie powyżej lustra wody. Zaletą urządzeń tego typu jest łatwy montaż, a także dostęp w razie awarii, co pozwala na samodzielną naprawę drobnych usterek.

Pompy ssące mają także mniejszą moc od pomp głębinowych. Stosowane są w przypadku studni, w których lustro wody nie przekracza 8 metrów, a także wtedy, kiedy średnica odwiertu jest na tyle mała, że uniemożliwia montaż pompy głębinowej.

Podsumowując, pompy głębinowe i ssące służą do zasilania gospodarstw domowych i zakładów przemysłowych w wodę. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest sposób pracy. Pompy głębinowe pracują zanurzone w wodzie, natomiast ssące muszą znajdować się poza nią.


źródło i zdjęcia: Dambat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT