Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni biologicznej, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko kwestie związane z wywozem nieczystości, ale również poprawnym montażem, który umożliwi przeprowadzanie takich prac. Mimo tego, że osady wywozi się znacznie rzadziej niż szambo (w zależności od modelu odbywa się to średnio raz na 6-48 miesięcy).
Właśnie dlatego przeprowadzając prace montażowe, trzeba zadbać o to, aby zapewnić wygodny dojazd dla wozu asenizacyjnego. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wyposażenie zbiornika w króciec ssawny ze złączem typu strażackiego. Wówczas pojazd nie będzie musiał parkować aż tak blisko, aby przeprowadzić niezbędne prace.
Kiedy i jak pozbywać się osadów z oczyszczalni?
Zarówno omawiane oczyszczalnie drenażowe, jak i szamba ekologiczne wyróżniają się brakiem konieczności częstego korzystania z usługi wywozu nieczystości, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań.
Jeżeli chodzi o to, kto jest za to odpowiedzialny, to w większości przypadków prace są przeprowadzane przez firmę asenizacyjną, a następnie dostarczane do komunalnej oczyszczalni ścieków. Co ciekawe, możliwa jest również utylizacja we własnym zakresie.
Jednak w takim przypadku warunkiem jest właściwe użytkowanie oczyszczalni. Ważne jest, aby nie dodawać do ścieków tworzyw sztucznych ani substancji toksycznych. W takim przypadku można bez obaw zdecydować się na kompostowanie nadmiernego osadu. Taki materiał przyda się do naturalnego nawożenia pod uprawy w przydomowym ogrodzie.
źródło: Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.
fot. otwierająca: kaparulin / pl.depositphotos.com
Komentarze