Zasuwa burzowa w instalacji kanalizacyjnej

Jakiś czas temu zmodernizowałem piwnicę, między innymi montując tam zlew. Jednak w czasie gwałtownej ulewy pomieszczenie zostało częściowo zalane przez cofające się ścieki. Co zrobić, by nie powtórzyło się to w przyszłości?

Z opisu wynika, że ścieki z pańskiego domu odprowadzane są do sieci ogólnospławnej, którą spływają także ścieki burzowe. Do cofnięcia się ścieków i zalania piwnic dochodzi, gdy objętość ścieków w takiej instalacji gwałtownie przekroczy jej dopuszczalną przepustowość (właśnie w czasie ulewy). Można temu zaradzić stosując tzw. zasuwy burzowe. Są one wyposażone w poruszające się wahadłowo klapy. Normalnie spływające ścieki domowe powodują otwarcie klapy, natomiast gdy pojawia się ich wsteczny przepływ strumień ścieków zamyka zasuwę poprzez dociśnięcie klapy, chroniąc w ten sposób przed zalaniem.

W czasie normalnej pracy strumień płynących ścieków otwiera klapę (a). Klapa zamyka się zaś, gdy ścieki płyną w przeciwnym kierunku (b).

Najczęściej takie zasuwy montuje się na przewodzie odpływowym, zbierającym ścieki ze wszystkich pionów w domu. Jednak w Pana przypadku, jeśli pojawił się tylko jeden nowy, nisko umieszczony zlew, znacznie mniej kłopotliwe będzie zabezpieczenie tylko jego. Można to zrobić stosując małą zasuwę burzową, przeznaczoną do montażu na rurach średnicy 50 mm przy pojedynczych przyborach.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT