Rekuperacja - czy warto? Sprawdź 8 kluczowych argumentów!

Od ogromnych oszczędności na ogrzewaniu, poprzez zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza, aż po inteligentne integracje systemowe — poznaj, jak nowoczesne rozwiązania rekuperacyjne przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej, poprawy jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz podnoszenia wartości nieruchomości.

Rekuperacja - czy warto? Sprawdź 8 kluczowych argumentów!

Odkryj osiem niezaprzeczalnych zalet rekuperacji z odzyskiem ciepła, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki ogrzewasz i wietrzysz swoje mieszkanie.

Czy warto zainwestować w rekuperację? Zapraszamy do lektury, która może zmienić Twoje podejście do codziennego komfortu i ekologicznego stylu życia.

Argument 1

Rekuperacja skutecznie odzyskuje ciepło z powietrza wyprowadzanego z budynku, co przekłada się na znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania.

System rekuperacji ciepła, znany również jako rekuperacja powietrza, to technologia zaprojektowana do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego, co umożliwia ogrzewanie nowego powietrza zimą oraz jego chłodzenie latem przed wprowadzeniem do budynku.

Proces ten jest możliwy dzięki wymiennikowi ciepła w rekuperatorze, który umożliwia transfer ciepła między powietrzem wywiewanym a nawiewanym. Głównym zadaniem rekuperacji jest nie tylko poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach przez eliminację zanieczyszczeń i wilgoci, ale również minimalizacja strat cieplnych dzięki recyklingowi ciepłego powietrza wywiewanego. To prowadzi do obniżenia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania domu.

Dzięki rekuperacji, rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych mogą spaść nawet o 50% w porównaniu do systemów wentylacji grawitacyjnej. Energia cieplna z powietrza wywiewanego jest przekazywana do powietrza nawiewanego, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię nawet o 20 kWh/m² rocznie.

Jest to szczególnie istotne w świetle obowiązującej od stycznia 2021 roku nowelizacji warunków technicznych budynków. Ma to również kluczowe znaczenie w kontekście zmian klimatycznych i dążenia do zrównoważonego rozwoju, w tym oszczędzania energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Argument 2

Wymiana zużytego powietrza: w domu z rekuperacją zawsze oddychasz świeżym powietrzem.

Rekuperacja zapewnia nie tylko oszczędności energii cieplnej, ale także gwarantuje czystość powietrza w domu. Proces wymiany zużytego powietrza w domu z rekuperacją polega na usuwaniu zanieczyszczonego powietrza z wnętrza oraz wprowadzaniu świeżego powietrza z zewnątrz.

Wywiewane powietrze przechodzi przez system filtrów w wymienniku, gdzie jest oczyszczane, a jego ciepło jest odzyskiwane i transferowane do świeżego powietrza nawiewanego do budynku.

Dzięki temu powietrze wprowadzane do wnętrza jest nie tylko czyste i pozbawione zanieczyszczeń, kurzu oraz nadmiernej wilgotności, ale także jest wstępnie ogrzane, co jest szczególnie korzystne w zimowe miesiące. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja działa niezależnie od warunków pogodowych i pór roku.

System rekuperacji w domu nie tylko oczyszcza powietrze i kontroluje jego wilgotność, ale również odzyskuje ciepło, przyczyniając się do zwiększenia komfortu życia i generowania oszczędności energetycznych.

Argument 3

Filtracja nawiewanego powietrza: efektywna ochrona przed zanieczyszczeniami, kurzem i smogiem

W odróżnieniu od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna umożliwia skuteczną filtrację powietrza nawiewanego do wnętrza. Skuteczność tej filtracji zależy od klasy zastosowanych filtrów.

Rekuperatory aeroVent standardowo są wyposażone w filtry kieszeniowe klasy G4 do filtracji powietrza wywiewanego oraz w filtry klasy F7 do powietrza nawiewanego, które są najwyższej klasy dostępnych filtrów.

Stosowanie filtra klasy F7 na nawiewie pozwala zatrzymać ponad 90% pyłów zawieszonych o wielkości od 1 do 10 µm, a także poniżej 75% pyłów o wielkościach od 0,3 do 1 µm, które w przeważającej większości składają się na smogowy pył PM10.

Dzięki temu nie tylko chronimy wnętrza przed szkodliwymi pyłami, ale także skutecznie ograniczamy przedostawanie się alergenów i kurzu do pomieszczeń, zapewniając czyste i zdrowe powietrze w naszych domach.

Argument 4

Kontrola ilości i jakości powietrza dzięki zaawansowanej technologii

System rekuperacji pozwala na precyzyjną kontrolę ilości i jakości powietrza w domu, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Ta ostatnia nie pozwala na regulację i jest efektywna tylko przy określonych warunkach, np. temperaturze około 12 stopni Celsjusza.

Rekuperacja umożliwia niezależność od zewnętrznych warunków pogodowych, takich jak wiatr czy ciśnienie atmosferyczne, dostarczając i wywiewając stałą ilość powietrza.

Użytkownik może łatwo regulować intensywność wentylacji za pomocą sterownika rekuperatora, zwiększając ją, gdy w domu jest więcej osób lub gdy potrzeba lepszego odprowadzenia wilgoci i zapachów z kuchni czy łazienek.

Dostępna jest również funkcja „nieobecności”, która zapewnia minimalny poziom wentylacji, utrzymując ciągły przepływ powietrza w systemie i zapewniając podstawowy komfort wewnętrzny, nawet gdy domowników nie ma w domu.

Argument 5

Kompatybilność rekuperatora z systemem inteligentnego domu

Rekuperatory aeroVent wyposażone są w zaawansowaną automatykę, która nie tylko umożliwia pełną kontrolę nad systemem, ale również zapewnia efektywną i energooszczędną pracę. Ponadto, te urządzenia są kompatybilne z różnorodnymi systemami sterowania inteligentnym domem.

Mogą one współdziałać z domowym systemem alarmowym, czujnikami wilgoci, dwutlenku węgla, a także tlenku węgla – gazu niebezpiecznego, ponieważ jest bezwonny. Integracja rekuperatorów z takimi czujnikami zwiększa bezpieczeństwo i komfort mieszkania w domu.

Dodatkowo, połączenie rekuperatora z systemem alarmowym pozwala na oszczędność energii elektrycznej, na przykład podczas nieobecności domowników czy dłuższych wyjazdów, gdy system wentylacji może automatycznie przełączyć się na tryb minimalnego zużycia energii.

Argument 6

Komfort i wygoda dzięki rekuperacji, czego nie zapewni tradycyjna wentylacja grawitacyjna

Rekuperacja eliminuje potrzebę intensywnego przewietrzania pomieszczeń przez otwieranie okien i drzwi, co pozwala uniknąć przeciągów. Dzięki temu możemy także zapomnieć o muchach, komarach i innych insektach, które często dostają się do wnętrz w cieplejszych miesiącach.

Zamknięte okna przed zmierzchem w okresie wiosennym i letnim nie prowadzą do zaduchu, a znaczące obniżenie wilgotności powietrza zapobiega powstawaniu pleśni, grzybów oraz innych wykwitów na ścianach i sufitach — problemów często spotykanych w domach z wentylacją grawitacyjną.

Rekuperacja umożliwia także utrzymanie luster wolnych od pary i ścian suchych w łazienkach po kąpieli. Dodatkowo, system ten skutecznie eliminuje intensywne zapachy po gotowaniu aromatycznych potraw, zapewniając świeże powietrze w domu przez cały rok.

Taki poziom komfortu jest niemożliwy do osiągnięcia w domach wyposażonych w tradycyjną wentylację grawitacyjną.

Argument 7

Instalacja gruntowego wymiennika ciepła (GWC) i oszczędności inwestycyjne

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oferuje możliwość zastosowania gruntowego wymiennika ciepła, który pozwala wykorzystać energię z gruntu.

Dzięki temu powietrze dostarczane do rekuperatora jest już wstępnie przygotowane – ochłodzone latem oraz podgrzane zimą, co stanowi nieocenioną pomoc dla systemu rekuperacji przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych.

Dom wyposażony w rekuperację wymaga znacznie mniejszego zapotrzebowania na ciepło, co powinno być brane pod uwagę przy planowaniu inwestycji w systemy ogrzewania, takie jak centralne ogrzewanie, wybór grzejników czy ogrzewanie podłogowe, jak również przy wyborze okien i drzwi.

Należy zauważyć, że dzięki efektywności rekuperacji, wymagania dotyczące szczelności tych elementów mogą być mniej rygorystyczne, co przekłada się na niższe koszty zakupu.

Argument 8

Wzrost wartości nieruchomości dzięki systemowi rekuperacji z odzyskiem ciepła

Instalacja systemu rekuperacji z odzyskiem ciepła w domu znacząco podnosi jego wartość rynkową. Jest to wartość dodana, która umożliwia nie tylko bardziej efektywne wykorzystanie energii cieplnej potrzebnej do ogrzania domu, ale również pozwala na oszczędności dzięki odzyskiwaniu energii.

W kontekście rosnących cen energii elektrycznej i cieplnej, energooszczędność staje się kluczowym czynnikiem dla osób budujących lub kupujących dom. Ponadto, rekuperacja przyczynia się do poprawy jakości powietrza wewnętrznego, co jest nieocenioną korzyścią dla zdrowia mieszkańców.

To wszystko czyni rekuperację mocnym argumentem przemawiającym za inwestycją w dom z nowoczesnym systemem wentylacji mechanicznej.


Źródło i zdjęcia: aeroVent

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT