Jak ochłodzić dom bez klimatyzacji? Wybierz rekuperację!

Podczas gorących letnich dni, wielu z nas szuka metod na schłodzenie domu. Często zastanawiamy się, czy systemy rekuperacji mogą nie tylko odzyskiwać ciepło, ale również zapewniać chłodzenie naszych domów w sezonie letnim? Zbadajmy ten temat dokładniej, skupiając się szczególnie na rekuperatorach marki Verano.

Jak ochłodzić dom bez klimatyzacji? Wybierz rekuperację!

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest procesem, który pozwala na odzyskanie ciepła z powietrza opuszczającego budynek i jego wykorzystanie do ogrzania świeżego powietrza wprowadzanego z zewnątrz. To umożliwia znaczne zmniejszenie strat ciepła w zimie, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

System rekuperacji składa się z centrali wentylacyjnej wyposażonej w rekuperator oraz kanałów, które dostarczają świeże powietrze do wnętrza i odprowadzają powietrze wywiewane.

Czy rekuperacja chłodzi latem?

Mimo że podstawową funkcją systemów rekuperacji jest odzysk ciepła, to odpowiednio ustawione i wyposażone mogą także pomagać w schładzaniu domu w okresie letnim.

Tutaj kluczowe znaczenie ma wykorzystanie procesu wymiany temperatur między cieplejszym powietrzem wywiewanym a chłodniejszym, które jest wprowadzane, zwłaszcza w nocy i wczesnym rankiem.

Rekuperatory nie schładzają powietrza aktywnie jak klimatyzatory, ale mogą przyczynić się do obniżenia temperatury w pomieszczeniach przez skorzystanie z chłodniejszego powietrza zewnętrznego.

Rekuperatory freshAIR serii VS

Rekuperatory Verano freshAIR serii VS są skonstruowane z myślą o miejscach, gdzie przewody wentylacyjne muszą być poprowadzone wertykalnie. Jest to idealne rozwiązanie dla przestrzeni takich jak kotłownie czy pomieszczenia gospodarcze, gdzie ograniczone miejsce uniemożliwia zastosowanie tradycyjnych systemów.

Ich kompaktowa budowa pozwala na efektywną wymianę powietrza w małych przestrzeniach, co może również pomóc w obniżeniu temperatury w trakcie letnich upałów.

Rekuperator freshAIR+ serii VW

Z kolei rekuperatory freshAIR+ serii VW są doskonałym wyborem do instalacji na poddaszach, niezależnie od tego, czy są to budynki jedno-, czy wielorodzinne. Poddasza, z racji swojego położenia, mogą być szczególnie podatne na przegrzewanie się w lecie.

Wykorzystując rekuperatory tego typu, można efektywnie obniżać temperaturę w tych pomieszczeniach, korzystając z chłodniejszych nocnych temperatur do schłodzenia wnętrz.

Rekuperacja może stanowić ważny element systemu ochładzania domu w okresie letnim, zwłaszcza jeśli jest dobrze zaprojektowana i dostosowana do specyficznych wymogów budynku.

Rekuperatory Verano, zarówno z serii VS, jak i VW, oferują nowoczesne rozwiązania wspomagające utrzymanie komfortu termicznego w mieszkaniach i domach podczas gorących dni. Ważne jest jednak pamiętanie, że rekuperatory uzupełniają proces chłodzenia, a nie zastępują klimatyzacji w bezpośrednim obniżaniu temperatury powietrza wewnątrz.


Źródło i zdjęcia: Verano

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT