Klimatyzacja w zasięgu ręki - steruj nią z telefonu!

Coraz więcej z nas rozważa nabycie klimatyzacji, która świetnie sprawdzi się zarówno w przestronnych domach, jak i niewielkich mieszkaniach. Dla zapewnienia komfortu użytkowania, urządzenie można obsługiwać za pomocą montowanego na ścianie panelu, pilota lub nawet smartfona.

Klimatyzacja w zasięgu ręki - steruj nią z telefonu!

W ostatnim czasie, klimatyzatory zyskały na popularności jako urządzenia znacząco poprawiające komfort przebywania w pomieszczeniach. Charakteryzują się one wszechstronnością – regulują wilgoć i temperaturę powietrza, filtrują je, a nawet mogą służyć jako ogrzewanie.

Producenci klimatyzatorów proponują różnorodne, coraz bardziej intuicyjne metody sterowania – od tradycyjnych, takich jak panel dotykowy czy pilot, po nowoczesne, oparte na aplikacjach mobilnych na smartfonach czy tabletach.

Modele klimatyzatorów oferują szeroki zakres funkcji dostępnych do zdalnej regulacji, w tym ustawienie preferowanej temperatury, regulację prędkości wentylatora oraz kierunku dmuchu. Tryb oszczędny zapewnia efektywną pracę z mniejszym zużyciem energii, natomiast tryb turbo umożliwia szybkie ochłodzenie pomieszczenia.

Zaawansowane modele są wyposażone w szereg czujników, np. temperatury, które automatycznie dostosowują tryb działania urządzenia. Czujnik obecności aktywuje klimatyzator, gdy w pomieszczeniu pojawia się ruch.

Klimatyzatory umożliwiają programowanie czasu włączenia i wyłączenia, a także planowanie ich działania, na przykład na cały tydzień. Modele z modułem Wi-Fi oferują dodatkową wygodę dzięki możliwości zdalnego zarządzania poprzez internet.

Wyświetlacz lub panel ścienny

Klasyczną metodą zarządzania działaniem klimatyzatora jest użycie montowanego na ścianie panelu sterującego. Ten element jest wyposażony w ekran, na którym wyświetlane są informacje o temperaturze powietrza i inne istotne parametry.

W tym rozwiązaniu, kontrola urządzenia odbywa się przy pomocy przycisków bądź ekranu dotykowego.

Wewnętrzna część klimatyzatora może posiadać również wbudowany wyświetlacz LED, na którym prezentowane są dane dotyczące aktualnej temperatury, wybranego trybu pracy sprężarki, a także komunikaty o potencjalnych usterkach.

Możliwość wyłączenia podświetlenia ekranu jest dodatkową funkcją, umożliwiającą uniknięcie zakłóceń świetlnych w nocy.

Klasyczną metodą sterowania klimatyzatora jest użycie montowanego na ścianie panelu sterującego.

Sterowanie za pomocą pilota

Nowoczesne klimatyzatory są dostarczane z pilotami działającymi na podczerwień, które mają podświetlany ekran i zestaw przycisków umożliwiających dostęp do pełnej funkcjonalności urządzenia.

Większość tych pilotów umożliwia kontrolę nad klimatyzacją z odległości nawet kilku metrów.

Pilot jest zaprojektowany tak, aby był prosty w obsłudze i wygodny, często wyposażony w możliwość zamocowania na ścianie za pomocą dedykowanego uchwytu. Na jego ekranie można sprawdzić aktualną temperaturę oraz ustawić czas działania urządzenia.

Pilot może bezpośrednio współdziałać z klimatyzatorem lub poprzez sterownik ścienny.

Nowoczesne klimatyzatory są dostarczane z pilotami działającymi na podczerwień.

Starowanie smartfonem

Korzystanie z tradycyjnych pilotów do sterowania klimatyzacją ustępuje miejsca wykorzystaniu smartfonów i specjalnych aplikacji mobilnych.

Urządzenia z najnowszej generacji często integrują się z domową siecią Wi-Fi, za sprawą wbudowanych lub opcjonalnych modułów komunikacyjnych.

To umożliwia zarządzanie klimatyzacją poprzez smartfon z każdego miejsca na świecie, o ile jest dostęp do internetu.

Nowoczesne klimatyzatory mogą mieć fabrycznie wmontowany moduł Wi-Fi lub oferować opcję dodania takiego modułu, rozszerzając tym samym swoje możliwości.

Zdalne sterowanie poprzez aplikację mobilną jest niezwykle praktyczne, na przykład gdy chcemy ochłodzić mieszkanie przed powrotem do domu z pracy czy podróży. Jeszcze będąc w drodze, możemy ustawić urządzenie tak, aby przywitało nas chłodnym powietrzem.

Aplikacja na smartfonie umożliwia nie tylko wybór trybów pracy i programowanie czasu działania, ale również pozwala na monitorowanie stanu urządzenia. Użytkownicy mogą na bieżąco sprawdzać różne parametry, takie jak aktywne funkcje czy efektywność chłodzenia.

Dzięki połączeniu Wi-Fi, możliwe jest także dostosowanie prędkości wentylatorów, regulacja żaluzji, a nawet włączanie i wyłączanie funkcji jonizacji.

Aplikacja informuje również o ewentualnych błędach i awariach oraz monitoruje zużycie energii, co może przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji. Sterowanie głosowe, na przykład poprzez Asystenta Google, to kolejna wygoda dostępna użytkownikom.

Aby skorzystać z tej technologii, wystarczy pobrać i zainstalować aplikację na smartfonie, zarejestrować się jako użytkownik, a następnie sparować urządzenia i skonfigurować połączenie Wi-Fi. Po udanym połączeniu urządzeń, można rozpocząć zdalne sterowanie klimatyzatorem.

Aplikacje są zazwyczaj dostępne bezpłatnie i kompatybilne z systemami Android oraz iOS.

Aplikacja na smartfonie umożliwia m.in. wybór trybów pracy i programowanie czasu działania klimatyzacji.

Przykładowe funkcje klimatyzatorów, które można kontrolować zdalnie:

 • ON/OFF – uruchamia lub zatrzymuje działanie urządzenia.
 • Temp – umożliwia dostosowanie temperatury w obrębie dostępnych ustawień.
 • Fan – pozwala na zmianę prędkości wentylatora: niska, średnia, wysoka lub automatyczna.
 • Timer – funkcja umożliwiająca ustawienie czasu działania urządzenia.
 • Program – opcja planowania działania urządzenia na cały tydzień.
 • Swing – dostosowanie kierunku nawiewu poprzez regulację żaluzji, minimalizuje odczucie przeciągu.
 • Auto restart – automatyczne ponowne uruchomienie po przerwie w dostawie prądu.
 • Mode – wybór trybu pracy adekwatnego do warunków wewnętrznych i zewnętrznych.
 • Turbo – intensywne chłodzenie; urządzenie działa na pełnych obrotach dla szybkiego schłodzenia pomieszczenia.
 • X-Fan – zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni przez osuszanie łopatek parownika.
 • Sensor – aktywuje czujnik ruchu, który reaguje na obecność osób w pomieszczeniu.
 • Comfort – aktywuje tryb komfortowego nawiewu.
 • Quiet – urządzenie pracuje w trybie cichego działania.
 • Eco – tryb oszczędny, w którym urządzenie funkcjonuje przy obniżonej mocy.

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Zdjęcia: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT