Klimatyzatory: rodzaje, funkcje, montaż

Rozważasz zakup klimatyzatora, lecz nie jesteś pewien, który model najlepiej odpowiada Twoim potrzebom? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jakie rodzaje klimatyzatorów dostępne są obecnie na rynku i jakie mogą znaleźć zastosowanie w różnych przestrzeniach - od domów, przez biura, po sklepy.

Klimatyzatory: rodzaje, funkcje, montaż

Klimatyzatory split

Jest to najpopularniejszy rodzaj klimatyzatora, składający się z dwóch głównych części: jednostki wewnętrznej (inaczej nazywanej parownikiem) oraz jednostki zewnętrznej (określanej mianem skraplacza). Kluczowe zalety tego typu urządzeń to wysoka efektywność w kompaktowej formie oraz cicha praca.

Cisza ta jest możliwa dzięki umieszczeniu najbardziej hałaśliwych komponentów – sprężarki i wentylatora – poza pomieszczeniem. Ponadto, w porównaniu z klimatyzatorami przenośnymi czy okiennymi, mają one tę przewagę, że wymagają mniej przestrzeni do instalacji i są bardziej estetyczne.

Dzięki wprowadzeniu na rynek modeli przez znanych producentów, takich jak Rotenso, Samsung czy LG, jednostki wewnętrzne mogą stać się elementem dekoracyjnym.

Większość klimatyzatorów typu split to modele ścienne, z jednostką wewnętrzną montowaną na ścianie, zazwyczaj około 20-30 cm poniżej sufitu.

Mniej powszechne są wersje podłogowo-sufitowe, gdzie parownik, podobny konstrukcyjnie do grzejnika, może być umieszczony na podłodze, często w wnękach okiennych lub zamontowany bezpośrednio na suficie. Montaż sufitowy oferuje rozprowadzanie powietrza w sposób podobny do klimatyzatorów kasetonowych.

Niektórzy producenci oferują także unikalne rozwiązania, takie jak klimatyzatory podsufitowe, które wyglądem przypominają modele ścienne, ale są montowane bliżej sufitu, oraz modele z pionowo zbudowaną jednostką wewnętrzną, idealne do pomieszczeń z ograniczoną przestrzenią na standardową instalację.

Klimatyzatory multi-split

Systemy multi-split wyróżniają się na tle tradycyjnych klimatyzatorów split tym, że pozwalają na połączenie kilku jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną.

Taka konfiguracja umożliwia jednoczesną obsługę wielu pomieszczeń (lub jednego dużego pomieszczenia) przy zachowaniu możliwości indywidualnego dostosowania ustawień klimatyzacji w każdym z nich.

To rozwiązanie oferuje zarówno funkcjonalność, jak i elastyczność w zarządzaniu klimatem w różnych przestrzeniach.

Instalacja multi-split. (fot. Lindab)

Klimatyzatory przenośne

Mówimy tutaj o klimatyzatorach typu monoblok, czyli takich, które integrują skraplacz i parowacz w jednej obudowie. Ich największe atuty to niezależność od złożonych instalacji oraz mobilność, dzięki czemu urządzenie można łatwo przenosić (co jest jeszcze prostsze dzięki konstrukcji na kółkach).

Pozwala to na swobodne zmienianie lokalizacji klimatyzatora (na przykład między pokojami) lub chowanie go, kiedy nie jest potrzebny. Jednak minusem tych urządzeń jest ich dość duża wielkość i relatywnie wysoki poziom hałasu.

Ich efektywność chłodzenia jest zwykle niższa niż w przypadku klimatyzatorów typu split, głównie przez konieczność odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz za pomocą elastycznego przewodu o średnicy kilkunastu centymetrów, który musi zostać wyprowadzony przez na przykład uchylone okno.

Wśród klimatyzatorów monoblokowych znajdują się również modele o niestandardowych rozwiązaniach. Niektórzy producenci oferują na przykład klimatyzatory monoblokowe do montażu na ścianie, które wyglądem przypominają wewnętrzne jednostki klimatyzatorów split.

Taka opcja może okazać się rozwiązaniem dla budynków, gdzie montaż zewnętrznej jednostki jest niemożliwy, np. z powodu braku zgody konserwatora zabytków.

Innym nietypowym rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny dwuczęściowy (patrz zdjęcie poniżej), który jest swoistym kompromisem między klimatyzatorami split a monoblokowymi.

W tym wypadku parowacz i skraplacz są oddzielone, co pozwala na zredukowanie hałasu, gdyż skraplacz umiejscowiony jest na zewnątrz, a ciepłe powietrze odprowadzane jest bezpośrednio na zewnątrz budynku.

Choć konieczne jest połączenie obu jednostek przewodem z czynnikiem chłodniczym, nie wymaga to tak dużego otwarcia okna, jak w przypadku typowych klimatyzatorów przenośnych. Dodatkowo, te urządzenia nie wymagają stałego montażu, co umożliwia łatwą zmianę ich lokalizacji.

Warto jednak zaznaczyć, że obie te niestandardowe formy klimatyzatorów monoblokowych to rozwiązania rzadko spotykane w ofercie producentów.

Klimatyzator typu split - przenośny. (fot. TKL)

Klimatyzatory kasetonowe

Podobne do systemów typu multisplit, główną różnicą jest tutaj montaż jednostek wewnętrznych w konstrukcji sufitów podwieszanych. Klimatyzatory kasetonowe, ze względu na swój sposób instalacji, są często wybierane do zastosowania w przestrzeniach biurowych.

Charakteryzują się one zapewnianiem jednolitej dystrybucji powietrza, które jest rozprowadzane tuż pod powierzchnią sufitu, a następnie delikatnie opada w dół wzdłuż ścian, nie powodując przy tym odczuwalnych przeciągów.

Klimatyzator kasetonowy do montażu w suficie podwieszanym. (fot. Iglotech)

Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzatory kanałowe umożliwiają precyzyjne i jednolite chłodzenie kilku pomieszczeń jednocześnie, dzięki systemowi rozprowadzania powietrza za pośrednictwem kanałów z jednego centralnego urządzenia.

Ich charakterystyczną cechą jest zapewnienie spójnych warunków klimatycznych we wszystkich obsługiwanych pomieszczeniach, co eliminuje możliwość (ale również i opcję) niezależnego regulowania temperatury w każdym z nich osobno.

W zależności od konkretnych wymagań, może to być traktowane zarówno jako atut, jak i ograniczenie. Jednak bezsprzecznie zaletą jest zdolność do optymalnego dystrybuowania powietrza w całej przestrzeni.

Klimatyzatory okienne

Jest to starsza generacja klimatyzatorów, która stopniowo zanika z rynku. Pod względem konstrukcyjnym przypominają one klimatyzatory przenośne, gdzie skraplacz i parowacz znajdują się w jednej, wspólnej obudowie.

Instaluje się je w otworze okiennym lub ściennej przegrodzie, pozwalając jednej części urządzenia wystawać na zewnątrz, a drugiej - pozostać wewnątrz pomieszczenia. Głównymi wadami klimatyzatorów okiennych są ich dość głośna praca oraz wygląd, który może nie pasować do każdego wnętrza.

Podsumowanie

Nieistotne od modelu, na rynku dostępne są klimatyzatory tylko chłodzące lub te z funkcją chłodzenia i ogrzewania (dzięki wbudowanej pompie ciepła). Większość urządzeń oferuje również opcje wentylacji i osuszania powietrza, a niektóre pozwalają na regulację wilgotności.

Dodatkowo, wiele klimatyzatorów wyposażonych jest w zaawansowane filtry powietrza (np. oczyszczające, antyalergiczne, antybakteryjne), które mają na celu poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach.

Dzięki funkcji „Auto”, klimatyzatory automatycznie dostosowują tryb pracy (ogrzewanie lub chłodzenie), utrzymując stałą temperaturę w pomieszczeniu.

Wszystkie nowoczesne klimatyzatory typu split są wyposażone w inwerterową sprężarkę, co pozwala na płynną regulację mocy urządzenia, zapewniając stabilność temperatury, ograniczając jednocześnie zużycie energii i przyspieszając osiągnięcie żądanej temperatury.

Po wyborze odpowiedniego klimatyzatora, nie zapomnijcie o regularnym przeglądzie i konserwacji, w tym czyszczeniu parowników i skraplaczy.

Dzięki temu urządzenie będzie pracować na niezmienionych parametrach, unikniecie awarii czy nawet zniszczenia, a powietrze w pomieszczeniu nie tylko będzie odpowiednio chłodne, ale i oczyszczone z potencjalnych patogenów, które mogą rozwijać się w systemach klimatyzacyjnych.


Źródło i zdjęcia: Wigmors

Fot. otwierająca: Bosch

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT