Wybór zbiornika buforowego
Aby wybrać odpowiedni zbiornik c.o. lub c.w.u., należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, zbiornik musi spełniać polskie przepisy, co nie zawsze jest oczywiste, szczególnie w przypadku produktów spoza Unii Europejskiej.
Przykłady problematycznych produktów to te bez określonej klasy energetycznej, instrukcji obsługi czy karty gwarancyjnej.
Równie istotna jest odpowiedzialność za produkt, jego gwarancja oraz dostępność serwisu. Niestety, niższa cena często idzie w parze z gorszą jakością, co prowadzi do większej liczby reklamacji.
Aby ułatwić wybór, warto zadać sobie kilka pytań:
- Czy producent lub dystrybutor ma odpowiednie, najlepiej kilkuletnie, doświadczenie?
- Kto udziela gwarancji - importer, producent czy wytwórca spoza UE?
- Czy warunki gwarancji nie są niemożliwe lub kosztowne do spełnienia, np. dotyczące twardości wody?
- Czy serwis jest dostępny na miejscu, czy konieczny jest samodzielny demontaż i odesłanie produktu do serwisu?
- Czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia (deklaracja zgodności, wpis do Eprel, etykieta energetyczna, atest PZH)?
- Czy niższa cena nie wiąże się ze spadkiem jakości produktu?
Odpowiedzi na te pytania pomogą dokonać świadomego i bezpiecznego wyboru zbiornika c.o. lub c.w.u.
- Cena jest ważnym elementem decyzyjnym, niemniej jednak bardzo często okazuje się, że radość z niskiej ceny szybko zamienia się w rozczarowanie, ponieważ np. kupiliśmy zbiornik w firmie, która przestała istnieć wraz ze spadkiem koniunktury, lub też gwarancja udzielana była przez producenta w Chinach, który każe odesłać sobie reklamowany produkt do sprawdzenia, a poniesione dodatkowe koszty demontażu starego i montażu nowego zbiornika - mówi Jarosław Pleśniak z OEM Energy, która posiada w ofercie zbiorniki OEM CERAMIC / BLACK / HYGIENIC (marki własne).
- Warto wybierać sprawdzone marki, które są obecne na rynku od kilku lat i przy których mamy pewność, że nie zostaniemy sami z ewentualnym problemem. W OEM ENERGY posiadamy ponad 10- letnie doświadczanie w zbiornikach, a produkty, które oferujemy, są produkowane na terenie Europy. Dodatkowo oczywiście oferujemy gwarancję i opiekę serwisową - dodaje.
Zbiornik buforowy a pompa ciepła
Prawidłowy układ powietrznej pompy ciepła wyposażony jest w m.in. zbiornik buforowy, który pełni rolę magazynu energii cieplnej niezbędnej do rozmrażania pompy, a także niweluje efekt „taktowania pompy ciepła”.
- Z uwagi na komfort użytkowania, trwałość instalacji oraz niski koszt bufora, nie zalecamy stosowania układów pomp ciepła bez buforów. Instalacja bez bufora powoduje pobieranie ciepła do rozmrożenia pompy z instalacji centralnego ogrzewania, co pociąga za sobą dyskomfort użytkowania (np. zimna podłoga). Również podczas pracy pompy ciepła na potrzeby c.w.u. automatyka nie ogrzewa układu c.o. - w tym stanie pracy instalacja grzewcza jest zasilana z bufora ciepła. Ponadto trwałość układu pompy ciepła bez bufora z uwagi na taktowanie pompy ciepła jest znacznie niższa - mówi Jacek Kociński, kierownik działu odpowiedzialny w OEM Energy za pompy ciepła.
Pojemność zbiornika buforowego
Ważnym czynnikiem przy wyborze zbiornika jest jego pojemność, która powinna być odpowiednio dostosowana do potrzeb całego systemu.
Zbyt mały zbiornik nie zniweluje efektu taktowania pompy, co skutkuje większym zużyciem energii i szybszym zużyciem samej pompy ciepła.
Z kolei zbyt duży zbiornik zwiększa koszty instalacji oraz zajmuje więcej miejsca.
Izolacja termiczna zbiornika buforowego
Kolejnym istotnym parametrem jest izolacja termiczna zbiornika, określana w formie klasy energetycznej. Im lepsza izolacja, tym mniej ciepła zostanie utracone podczas magazynowania energii, co przekłada się na mniejsze zużycie energii przez system.
Jaka wężownica?
W systemach, gdzie pompy ciepła są wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej (c.w.u.), stosuje się dedykowane zbiorniki c.w.u. wyposażone w odpowiednio duże wężownice dostosowane do pomp ciepła.
Źródło i zdjęcia: OEM Energy
Komentarze