Jak sprawdzić moc grzejnika?
Producenci grzejników mają obowiązek precyzyjnego określenia maksymalnej mocy produkowanych przez siebie kaloryferów. Moc grzejnika wyrażana jest w watach (W), a informację o tym, jakimi parametrami technicznymi odznacza się konkretny model kaloryfera, znajdziesz na etykiecie lub w instrukcji obsługi.
Takie informacje często podawane są też przez producentów na stronie internetowej, więc nietrudno do nich dotrzeć.
Pamiętaj, że rodzaj grzejników powinien być odpowiednio dopasowany do systemu grzewczego zamontowanego w Twoim domu/mieszkaniu. Grzejniki Regulus znakomicie współpracują zarówno z tradycyjnymi, jak i niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak np. pompy ciepła.
W dodatku ich unikalna, aluminiowo-miedziana konstrukcja wyróżnia się dużą trwałością i żywotnością oraz odpornością na korozję.
Dobór mocy grzejnika do wielkości pomieszczenia
Zastanawiasz się, jak obliczyć moc grzejnika potrzebną do ogrzania konkretnego pomieszczenia? To dość prosta sprawa, ale musimy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników.
Na początku powinniśmy oszacować kubaturę pomieszczenia (szerokość x długość x wysokość), ponieważ im większe jest dane wnętrze, tym więcej energii cieplnej będzie potrzebne do jego ogrzania.
Pod uwagę trzeba wziąć także jakość termoizolacji budynku mieszkalnego. Jeśli jest ona niska, a taką najczęściej charakteryzują się stare domy czy nieocieplone kamienice, potrzebny będzie grzejnik o większej mocy.
Kolejnym dość istotnym czynnikiem jest temperatura zewnętrzna, co uwarunkowane jest położeniem geograficznym. Dla przykładu – zima w miejscowościach zlokalizowanych w pobliżu gór często jest mroźniejsza niż na nizinach. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym więcej energii potrzebujemy, by ogrzać mieszkanie.
Na efektywność grzewczą kaloryferów wpływa także liczba okien oraz ich stan techniczny. Stare, nieszczelne okna nie będą tak dobrze zatrzymywać ciepła jak okna zupełnie nowe i dobrze wyregulowane, a wręcz mogą przyczynić się do szybkiego wyziębiania się pomieszczeń.
Na koniec warto dodać, że różne pomieszczenia mają różne wymagania cieplne i przeznaczenie wnętrza także jest czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, obliczając zapotrzebowanie na energię cieplną.
Jak obliczyć moc grzejnika na metr kwadratowy?
Aby obliczyć moc grzejnika na metr kwadratowy (m²), możemy zastosować prosty wzór. Przyjmuje się, że standardowa moc grzejnika powinna wynosić około 100 W/m² dla pomieszczeń o standardowej izolacji.
Jednak warto zauważyć, że wartość ta może się różnić w zależności od konkretnych warunków, które zostały opisane akapit wyżej. Właściciele domów z dobrą jakościowo termoizolacją mogą pozwolić sobie na zakup grzejników o mniejszej mocy, bez obaw o brak wystarczającej efektywności grzewczej.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku domów pasywnych, gdzie już na etapie ich projektowania zakłada się jak najniższe straty energii ponoszone w wyniku eksploatacji tego rodzaju obiektów.
Zatem, jak obliczyć moc grzejnika? Posłużmy się prostym przykładem, który pomoże zobrazować, jak obliczyć moc grzejnika na m2.
Najpierw określmy powierzchnię pomieszczenia. Załóżmy, że pomieszczenie ma 20 m². Następnie trzeba pomnożyć powierzchnię pomieszczenia przez przyjęty współczynnik 100W/m2, a zatem:20m2 x 100/Wm2 = 2000 WW tym przypadku, aby utrzymać optymalną temperaturę w 20-metrowym pomieszczeniu, powinieneś wybrać grzejnik o mocy 2000 W.
Dla ułatwienia możesz skorzystać z internetowego kalkulatora, który policzy tę wartość za Ciebie.
W tym celu odwiedź stronę internetową, na której znajdziesz profesjonalny program doboru, który pomoże dobrać właściwe grzejniki.
W przypadku wątpliwości, bądź chęci potwierdzenia słuszności wyboru, pamiętaj, że zawsze możesz się skontaktować ze specjalistami pisząc wiadomość na adres sklep@regulus.com.pl
Dobór mocy grzejnika do rodzaju pomieszczenia
Dla łazienki, gdzie po kąpieli chcemy mieć ciepło, możemy przyjąć moc grzejnika w zakresie od 90 do 130 W/m². Przykładowo, jeśli powierzchnia łazienki wynosi 6 m², to możemy rozważyć grzejnik o mocy od 540 W (6 m² * 90 W/m²) do 780 W (6 m² * 130 W/m²).
W pomieszczeniach całodziennych, gdzie chcemy czuć się komfortowo bez konieczności noszenia dodatkowych warstw odzieży, sugerowany zakres mocy grzejnika wynosi od 80 do 100 W/m². Dla przykładu dla salonu o powierzchni 15 m² możemy wybrać grzejnik o mocy od 1200 W (15 m² * 80 W/m²) do 1500 W (15 m² * 100 W/m²).
Natomiast dla sypialni, gdzie priorytetem jest spokojny wypoczynek, proponowany zakres mocy grzejnika wynosi od 70 do 90 W/m². Na przykład dla sypialni o powierzchni 12 m² możemy rozważyć grzejnik o mocy od 840 W (12 m² * 70 W/m²) do 1080 W (12 m² * 90 W/m²).
Posiadanie wiedzy z zakresu projektowania i montażu instalacji grzewczych wymaga wieloletniego doświadczenia i znajomości branży od podszewki. Niemniej jednak mamy nadzieję, że udało nam się przekazać Państwu zrozumiałe informacje dotyczące właściwego doboru grzejników.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do skonsultowania się z zespołem specjalistów firmy REGULUS-system. Będą oni mogli pomóc w dokładnym dopasowaniu grzejników do Państwa potrzeb.
źródło i zdjęcia: REGULUS-system
Komentarze