Solarny podgrzewacz wody – jaki wybrać?

Solarne podgrzewacze wody to urządzenia niezawodne, trwałe i ekonomiczne. Są one alternatywnym źródłem ogrzewania wody użytkowej. Z czego składa się zestaw solarny do podgrzewania wody? Czy warto w niego zainwestować?

Solarny podgrzewacz wody – jaki wybrać?

Zestaw solarny do grzania wody składa się z kilku elementów takich jak:

  • Kolektor słoneczny (płaski lub próżniowy),
  • Solarny podgrzewacz wody (zazwyczaj z dwiema wężownicami),
  • Grupa pompowa,
  • Pozostała armatura (naczynie przeponowe, sterownik, złączki…).

Zestaw taki w skrócie wykorzystuje promieniowanie słoneczne padające na kolektory słoneczne do ogrzewania przy pomocy grupy pompowej i armatury, wody użytkowej wewnątrz podgrzewacza wody.

Zaletą zestawu solarnego do podgrzewania wody jest bez wątpienia fakt, że wykorzystuje on jedynie niewielką ilość prądu do zasilania sterownika i grupy pompowej, zatem uzyskujemy praktycznie bezkosztowe ogrzewanie wody użytkowej.

 

Zasadniczo zestawy możemy rozróżnić na następujące rodzaje:

  • z kolektorami płaskimi lub próżniowymi – zasadnicze różnice to wyższa sprawność latem, możliwość schładzania rewersyjnego, ale krótszy okres pracy kolektora płaskiego, natomiast kolektory próżniowe pracują dłużej, ale nie posiadają możliwości schładzania rewersyjnego.
  • ze zbiornikiem jedno- lub dwuwężownicowym – posiadanie zbiornika z jedną wężownicą umożliwia nam ogrzewanie wody jedynie za pomocą kolektorów słonecznych, natomiast zbiornik z dwiema wężownicami umożliwia podłączenie dodatkowego źródła ciepła do ogrzewania wody w sezonie zimowym.

Ponadto zestawy solarne do ogrzewania wody różnią się wielkością zbiornika oraz ilością kolektorów w zależności od ilości użytkowników / zapotrzebowania na wodę użytkową.

Solarne podgrzewacze wody firmy OEM Solar to produkty światowej klasy producentów, które sprawdzają się niezawodnie. Dysponujemy kolektorami płaskimi europejskiej produkcji, które znacznie lepiej sprawdzają się w okresie letnim, a także zbiornikami wysokiej jakości.

Zestawy do podgrzewania wody – zasada działania

Promieniowanie słoneczne nagrzewa absorber kolektora słonecznego, który oddaje ciepło do płynu solarnego, który następnie za pomocą grupy pompowej zostaje przepompowany do wężownicy wewnątrz podgrzewacza wody, gdzie oddaje ciepło do wody użytkowej.

Całość sterowana jest za pomocą sterownika solarnego, a o bezpieczeństwo całego układu dba naczynie przeponowe oraz zawór bezpieczeństwa.

Który z polecanych systemów ogrzewania wody wybrać? Wszystko zależy od potrzeb klienta. Systemy takie niosą ze sobą wiele korzyści, z czego zdecydowanie najważniejsza dotyczy możliwości oszczędzenia pieniędzy.

Nie bez znaczenia jest również możliwość dbania o środowisko poprzez wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. W firmie OEM Energy dostępne są również panele fotowoltaiczne oraz klimakonwektory. Zapraszamy do skorzystania z niezawodnych usług.

źródło i zdjęcia: OEM Energy

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT