Zmiany dla kotłów peletowych w programie Czyste Powietrze

Nowa edycja Programu Czyste Powietrze to nie tylko wyższe kwoty dofinansowań i uproszczona procedura. Niestety kotły peletowe zostały w nim potraktowane dość surowo. Jakie zmiany dotyczą kotłów peletowych instalowanych w 2023 roku?

Zmiany dla kotłów peletowych w programie Czyste Powietrze

Od 1 lipca 2023 r. nie będzie możliwości dofinansowania kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3. Jest to zdecydowana większość kotłów peletowych jakie obecnie są na rynku.

Dla przypomnienia, norma PN-EN 303-5:2012 stanowi, że kotły na biomasę drzewną 5 klasy nie powinny emitować stężenia pyłów wyższego niż 40 mg/m3.

Założenia Programu mają jednak skłonić do wyboru kotła o podwyższonym standardzie. W przypadku kotłów o podwyższonym standardzie (obniżonej emisji pyłów PM≤20 mg/m3) dofinansowanie będzie możliwe także w przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu.

Pamiętajmy, że jeśli planujemy zakupić i zamontować kocioł o emisji pyłów powyżej 20 mg/m3 i starać się o dotację, to musimy zrobić to do 30 czerwca 2023! Liczy się tutaj data wystawienia faktury lub innego równoważnego dokumentu księgowego.

Kotły BIO COMPACT, BIO SOLID, BIO EFEKT, BIO SPARK to te, na które otrzymamy dotację do 30.06.

Oczywiście, w ofercie firmy ZMK SAS są również kotły o podwyższonym standardzie, na które można otrzymać do 20 400 zł dopłaty i ta dopłata będzie również możliwa po 30.06. Są to kotły BIO COMPACT PLUS i BIO EFEKT PLUS.

Pełna oferta dostępna na stronie internetowej producenta.

źródło i zdjęcia: ZMK SAS Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT