Czyste Powietrze 2024: jakie źródło ciepła wybrać, żeby uzyskać dofinansowanie?

W drugim kwartale 2024 roku program "Czyste Powietrze" zdobywa coraz większą popularność, a preferencje Polaków w wyborze urządzeń grzewczych wyraźnie się zmieniają. Kotły na biomasę, szczególnie pelety i drewno są coraz częściej wybierane przez beneficjentów.

Czyste Powietrze 2024: jakie źródło ciepła wybrać, żeby uzyskać dofinansowanie?

Popularne kotły na biomasę

W 2024 roku kotły na paliwa stałe stały się najpopularniejszymi urządzeniami grzewczymi. W marcu 2024 roku aż 46% wszystkich wniosków dotyczyło kotłów na biomasę, takich jak pelety i drewno.

W ofercie SAS znajdują się dwa modele podajnikowych kotłów peletowych o emisji pyłów do PM ≤20 mg/m³, które zostały wpisane na Listę ZUM:

Te kotły są wyposażone w opatentowany, samoczyszczący palnik peletowy SAS Multi Flame oraz sterownik TECH ST-555P, obsługujący 2 zawory, 4 pompy i Ethernet.

Charakterystyczną cechą palnika jest jego automatyczne, wysokoefektywne, samooczyszczające się palenisko, które spala dokładnie tyle paliwa, ile jest potrzebne do uzyskania zadanej temperatury na sterowniku.

Bezpieczny transport biomasy jest zapewniony dzięki mechanizmowi dwóch ślimaków, rozdzielonych kanałem przesypowym, co uniemożliwia cofnięcie się płomienia do zasobnika. Na podajnikowe kotły peletowe beneficjenci mogą otrzymać do 20 400 zł dopłaty.

Kotły zasypowe również z dotacją

Innym rozwiązaniem są kotły zasypowe zgazowujące drewno VARMO PLUS, które również kwalifikują się do dotacji w ramach Programu Czyste Powietrze. Są one dostępne w mocach 10, 15, 20 oraz 25 kW.

Do współpracy z kotłami zasypowymi zalecamy zbiorniki buforowe SAS BST, które są dostępne w pojemnościach od 100 do 1000 litrów oraz wielu konfiguracjach, obejmujących różne średnice dennic i rozstawy muf przyłączeniowych.

Kotły zasypowe zgazowujące drewno VARMO PLUS idealnie współpracują ze zbiornikami buforowymi SAS BST.

Polskie pompy ciepła SAS VESTA

Pompy ciepła pozostają najbardziej ekologicznym źródłem ogrzewania, zwłaszcza te działające na naturalnych czynnikach roboczych.

W nowoczesnych pompach ciepła stosuje się substancje nieobjęte ustawą SZWO (tzw. F-gazy), takie jak propan (R290), który jest uznawany za przyszłość branży HVAC.

VESTA to monoblokowa pompa ciepła o wysokim współczynniku COP do 4.2 dla A2W35 (w cyklu grzania) oraz SCOP = 3,3 i klasie A++ dla klimatu umiarkowanego.

Pompa VESTA jest sprzedawana w systemie CTI (Complete To Install), co oznacza, że instalator otrzymuje w pełni kompletne urządzenie, gotowe do montażu, co prowadzi do oszczędności dzięki zakupowi jednego skonfigurowanego zestawu.

Prawidłowo dobrane i zamontowane pompy ciepła działają zarówno ekologicznie, jak i ekonomicznie.

Kluczowym elementem doboru tego urządzenia do budynku termomodernizowanego jest rzetelny audyt, który dostarcza informacji o zapotrzebowaniu budynku na energię.

VESTA została przebadana w Centralnym Ośrodku Chłodnictwa COCH w Krakowie, co gwarantuje, że jej parametry są prawdziwe, a urządzenie jest wydajne, bezpieczne i kwalifikuje się do dotacji dzięki obecności na Liście ZUM.

Kondensacyjne kotły gazowe

Ogrzewanie gazowe nadal odgrywa znaczącą rolę na rynku urządzeń grzewczych. W marcu 2024 roku co czwarty wniosek składany w programie „Czyste Powietrze” dotyczył kotła gazowego, co świadczy o tym, że klienci wciąż doceniają te urządzenia za ich niskie koszty inwestycyjne i bezobsługowość systemu grzewczego.

Odpowiednio dobrane kotły gazowe, dostosowane do zapotrzebowania energetycznego, sprawdzą się zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

Kocioł jednofunkcyjny SAS CONDENS (19, 24, 30, 42 kW) został zaprojektowany głównie do centralnego ogrzewania, ale można do niego podłączyć zewnętrzny zasobnik c.w.u., co umożliwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Kocioł dwufunkcyjny SAS CONDENS PLUS (19, 24, 30 kW) został zaprojektowany zarówno do centralnego ogrzewania, jak i do produkcji c.w.u. przepływowo za pomocą wbudowanego płytowego wymiennika ciepła.

Gazowy kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny SAS CONDENS PLUS.

Kotły z serii CONDENS/CONDENS PLUS są wyposażone w duży, czytelny wyświetlacz z komunikatami tekstowymi oraz zaawansowany system autodiagnostyki.

Mogą pracować w oparciu o automatykę pogodową oraz dodatkowe moduły, takie jak moduł strefowy 959ZH.

Aby jeszcze łatwiej sterować instalacją opartą na naszych kotłach gazowych, polecamy regulator pokojowy OpenTherm ST-2801 Wi-Fi.

Regulatory pokojowe OpenTherm umożliwiają uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego, działając inteligentnie i intuicyjnie, utrzymując komfortowe warunki w pomieszczeniu zgodnie z ustawionym harmonogramem lub zadaną temperaturą.

Źródło i zdjęcia: ZMK SAS Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT