Czy można wykorzystać ciche wentylatory do schładzania pomieszczeń?

Jeśli ktoś decyduje się na zakup pompy ciepła, dlaczego ma świadomie i dobrowolnie zrezygnować z możliwości wykorzystania jej także do funkcji chłodzenia? Analogicznie posiadacz GWC. Nie ma jednak możliwości efektywnego schładzania pomieszczeń bez wymuszonej cyrkulacji powietrza - zimniejsze powietrze należy aktywnie mieszać z położonym wyżej powietrzem ciepłym.

Czy można wykorzystać ciche wentylatory do schładzania pomieszczeń?

Bardzo dobrym sposobem na centralne schładzanie pomieszczeń lub pomieszczenia są zaopatrzone w cicho pracujące wentylatory - grzejniki rewersyjne (Regulus-REVERS). Do tego celu można także wykorzystać wentylatory podgrzejnikowe uniwersalne (Zefir). Uniwersalne, czyli takie, które można zainstalować pod grzejnikiem każdego typu.

Brak w instalacji grzejników rewersyjnych lub wentylatorów podgrzejnikowych wyklucza efektywne wykorzystanie pompy ciepła do funkcji chłodzenia. Alternatywą są znacznie droższe klimakonwektory, których działanie ZAWSZE wymaga pracy wentylatora i to zarówno podczas grzania, jak i chłodzenia. Tymczasem po łatwym wyjęciu wentylatora z grzejnika rewersyjnego, przez większą część sezonu grzewczego może on pracować jak "zwykły grzejnik".

Sugerowane tu i ówdzie chłodzenie "podłogówką" to absurd, wszak chłodniejsze powietrze, "przylgnięte" do posadzki, nie uniesie się przecież do góry. Ponadto oziębienie poniżej punktu rosy słabo wentylowanych lub niewentylowanych stref pod meblami i w okolicach brzegowych pomieszczeń grozi pojawieniem się wilgoci, a w jej efekcie pleśni.

Wentylator podgrzejnikowy uniwersalny Zefir sprawdzi się do schładzania pomieszczeń. 

Źródło i zdjęcia: REGULUS®-system

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT