Czym kierować się podczas doboru grzejnika do pompy ciepła?

We współczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się instalacje niskotemperaturowe z pompą ciepła. Jednak sama pompa to nie wszystko, należy dobrać do niej niskotemperaturowe grzejniki. Czym kierować się podczas ich wyboru?

Czym kierować się podczas doboru grzejnika do pompy ciepła?

Czym wyróżniają się grzejniki niskotemperaturowe?

Koniecznie należy zwrócić uwagę na efektywną powierzchnię wymiany ciepła - powinna być możliwie największa, a im bardziej pofalowana jest powierzchnia grzejnika, tym lepiej.

Niezwykle istotna jest emisja ciepła przez konwekcję, z możliwością wspomagania cyrkulacji wentylatorem (po włączeniu wentylatora następuję intensyfikacja cyrkulacji, kiedy wentylator jest wyłączony grzejnik oddaje ciepło przez konwekcję naturalną).

Zatem optymalnym rozwiązaniem jest grzejnik który będzie oddawał ciepło w sposób mieszany: przez szerokokątne promieniowanie z dużej powierzchni oraz przez konwekcję (naturalną lub wspomaganą wentylatorem). Nie bez znaczenia jest też bardzo mała pojemność wodna, a co za tym idzie mała masa całkowita grzejnika (masa grzejnika i zawartej w nim wody).

Duża masa całkowita skutkuje dużą bezwładnością cieplną, co bardzo często powoduje przegrzewanie lub niedogrzanie wnętrza. Mała masa całkowita gwarantuje szybkie uruchomienie i zatrzymanie grzania, to nie tylko istotne dla kosztów ogrzewania lecz także kluczowe dla komfortu cieplnego.

Właściwości niskotemperaturowych grzejników REGULUS®-system

Wszystkie grzejniki REGULUS®-system zbudowane są dwóch układów: miedzianego układu wodnego oraz aluminiowego układu oddawania ciepła. Aluminiowy układ oddawania ciepła charakteryzuje się bardzo dużą (pofalowaną) powierzchnią, jest ona o 50% większa od tej samej wielkości grzejników płytowych. Większa powierzchnia kontaktu oznacza sprawniejsze grzanie w niskich parametrach czynnika grzewczego.

Mała pojemność wodna miedzianego układu wodnego decyduje o dynamicznej pracy grzejnika. Nagrzewanie pomieszczenia odbywa się w sposób mieszany poprzez intensywne szerokokątne promieniowanie cieplne z pofalowanej powierzchni oraz w drodze konwekcji. Wysoki udział promieniowania z dużej pofalowanej powierzchni grzejnika sprawia, że ciepło rozprowadzane jest bardzo równomiernie.

Co daje grzejnik wentylatorowy?

W przypadku grzejników ściennych wentylatorowych E-VENT i REVERS, tzw. modeli bazowych przystosowanych do montażu wentylatora, budowa grzejnika przypomina inne grzejniki ścienne REGULUS®-system - z tą różnicą, że w dolnej części wnętrza grzejnika znajduje się tzw. gniazdo wentylatora, miejsce na zamontowanie wentylatora (mocowanie wentylatora na magnesach). W przypadku grzejników E-VENT jest to wentylator 230 V, a grzejników REVERS 24 V. Wentylator podwyższa moc grzejnika do 60%.

Dodatkowym atutem grzejników REVERS wyposażonych w 24 V wentylator zamontowanych w instalacji z pompą ciepła jest nie tylko wyższa moc, ale opcja chłodzenia latem. Grzejniki REVERS umożliwiają obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2-3°C. Powstała możliwości pracy układu centralnego ogrzewania tym razem jako układu centralnego chłodzenia. Warto skorzystać z takiej opcji.

Wentylator podwyższa moc grzejnika nawet do 60%.

Grzejniki wentylatorowe mogą pracować w instalacji również po wyłączeniu lub zdemontowaniu wentylatora, zachowują się wtedy jak standardowy grzejnik wodny. Sprawdzają się w instalacji wyposażonej w standardowy kocioł c.o. pracujący na wyższych parametrach, który w przyszłości będzie zastąpiony pompą ciepła.

W pierwszym etapie grzejnik będzie pracować bez wentylatora, a następnie po zmianie źródła ciepła na niskotemperaturowe już z wentylatorem. Warto podkreślić, że wentylator pracuje z głośnością około 30 dB (30 dB to cichy szept słyszany z odległości 1 m). 

Źródło i zdjęcia: REGULUS®-system

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT