Jaki wpływ ma zeolit na podbudowę gruntowego wymiennika ciepła GEOSTRONG?

Według badań akredytowanego laboratorium PZH - Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Warszawie gruntowe wymienniki powietrza bezprzeponowe, zlokalizowane na podłożu dolomitowym są w stanie zredukować ilość bakterii o 99% i grzybów o 98%. Badania były prowadzone na gruntowych wymiennikach ciepła po ich 10-letniej ciągłej pracy.

Jaki wpływ ma zeolit na podbudowę gruntowego wymiennika ciepła GEOSTRONG?

Dolomity są adsorbentami, czyli wszelkie zanieczyszczenia w postaci bakterii i grzybów oraz inne zbierają się na ich powierzchni i tam są zredukowane. 

Prof. dr hab. inż. Maciej Pawlikowski z Katedry Mineralogii AGH, który prowadził badania nad przydatnością minerałów w zakresie oczyszczania powietrza m.in. z bakterii i grzybów, wskazał zeolit jako o wiele lepszy do tego celu. Według jego opracowań i badań minerał zeolit ma 10 000 razy większe możliwości sorpcyjne od dolomitu. 

Budowa zeolitu jest podobna do pumeksu. Wszelkie wolne przestrzenie wewnątrz jego struktury szkieletowej są zdolne pochłaniać zanieczyszczenia, w tym pierwiastki toksyczne. Według prof. dr hab. Aleksandry Badory z UP w Lublinie: Przyjmuje się, że w jednym gramie zeolitu długość wszystkich porów osiąga wartość rzędu 200 mln kilometrów. (...) W zeolicie zawarty jest klinoptylolit, który posiada aktywną powierzchnię absorbcji zanieczyszczeń w wielkości od 700 do 1000 m2 na 1 g tego minerału. (praca naukowa Sorbenty mineralne w środowisku).

Zeolity nie występują w Polsce, a najbliższe ich złoża znajdują się w Ukrainie i na Słowacji. Cena zeolitu jest 30 razy większa od ceny innych kruszyw. Mając doświadczenie i wiedzę w zakresie pozytywnego działania powyższych minerałów w podbudowie GWC GEOSTRONG, GLOBAL-TECH stosuje kruszywa naturalne, którymi zasypana jest geokrata komórkowa o grubości 5 cm z górną warstwą zeolitu o grubości 1 cm. 

Z uwagi, że zeolit, nawet przy cienkiej warstwie, będzie spełniać rolę idealnego filtra powietrza, wykonanie podbudowy zeolitowej wygląda następująco: 

1. Przygotowanie podłoża
2. Rozkładanie geokraty komórkowej. 
3. Zasypywanie geokraty kruszywem naturalnym.
4. Zagęszczanie geokraty zasypanej kruszywem naturalnym.
5. Ułożenie drobnej siatki. Siatka nie dopuszcza do mieszania się minerałów i spełnia rolę stabilizatora podłoża.
6. Rozkładanie worków z zeolitem.
7. Na ułożoną siatkę sypiemy warstwę zeolitu o grubości 1 cm.
8. Rozprowadzanie zeolitu.
9. Przykrycie warstwy zeolitu.
10. Gotowy gruntowy wymiennik ciepła GWC GEOSTRONG.

Źródło i zdjęcia: GLOBAL-TECH

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT