5 najpopularniejszych systemów Smart Home - odkryj inteligentny dom!

W domach wyposażonych w inteligentne rozwiązania spotkamy mnóstwo urządzeń współdziałających ze sobą. Ich zadaniem jest nie tylko zwiększanie naszego bezpieczeństwa, ale również ułatwianie codziennego życia poprzez przejmowanie na siebie rutynowych zadań. Co więcej, umożliwiają one także oszczędności finansowe - oto przegląd najbardziej popularnych z nich.

5 najpopularniejszych systemów Smart Home - odkryj inteligentny dom!

Korzyści płynące z systemów Smart Home są ogromne. Przede wszystkim podnoszą one komfort naszego życia – wiele czynności nie wymaga już naszej bezpośredniej interwencji.

Dzięki instalacjom domowym, które reagują na zmieniające się warunki, możemy cieszyć się automatycznym zamykaniem i otwieraniem okien, włączaniem światła, kontrolą nad urządzeniami elektrycznymi oraz regulacją temperatury.

Systemy Smart Home umożliwiają również oszczędności, redukując koszty związane z zużyciem energii, ogrzewaniem i zapobiegając awariom sprzętów spowodowanym na przykład przepięciami czy zalaniem.

Posiadacze inteligentnych domów to osoby żyjące w mniejszym stresie, co jest efektem zaawansowanych systemów zabezpieczających przed włamaniem, pożarem i innymi zagrożeniami.

Wśród akcesoriów Smart Home, które cieszą się największym uznaniem, na pierwszym miejscu są te, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Zaraz za nimi znajdują się urządzenia kontrolujące temperaturę w naszych domach. Kolejne w kolejności to różnego rodzaju czujniki, a po nich inteligentne systemy oświetleniowe oraz gniazdka elektryczne.

Monitoring i inteligentne alarmy

Wśród zaawansowanych rozwiązań automatyki domowej, największe uznanie zdobywają te skupiające się na ochronie osób oraz ich majątku.

Systemy alarmowe zintegrowane z monitoringiem wideo oferują możliwość ciągłej obserwacji posesji, a w momencie wykrycia próby włamania nie tylko aktywują oświetlenie i alarm, ale również informują właściciela poprzez wysłanie powiadomienia. Dodatkowo, system można zaprogramować tak, aby o zdarzeniu powiadamiał także służby ochrony oraz zaufane osoby w okolicy.

Rozwiązania w zakresie kontroli dostępu, takie jak inteligentne domofony i kamery, pozwalają na zdalne monitorowanie domu i jego otoczenia, niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajdujemy.

Połączenie urządzeń z internetem i obsługa za pomocą aplikacji na smartfonie umożliwiają widok z kamery przy wejściu do domu, komunikację z odwiedzającymi oraz, w razie potrzeby, zdalne otwarcie drzwi czy bramy.

Osoba próbująca się skontaktować nie jest świadoma, że właściciel domu może być poza jego terenem. Nowoczesne kamery, działające nawet w niskim świetle, potrafią zarejestrować obraz gości w wysokiej rozdzielczości, zarówno w formie wideo, jak i zdjęć.

System alarmowy można rozbudować o detektory ruchu, które przy wykryciu jakiejkolwiek aktywności wysyłają powiadomienie na smartfon właściciela. Inteligentny dom posiada również możliwości odstraszenia potencjalnych intruzów poprzez symulowanie obecności mieszkańców.

Może to być realizowane przez automatyczne uruchamianie świateł, odtwarzanie muzyki czy telewizji, a także przez sterowanie antywłamaniowymi roletami okiennymi, co utrudnia niepożądane próby włamania.

Sterowanie ogrzewaniem

Inteligentna regulacja temperatury w pomieszczeniach to jeden z najczęściej wybieranych systemów w inteligentnych domach. Zapewnienie optymalnej temperatury jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania, lecz zachowanie jej na właściwym poziomie często bywa wyzwaniem.

Na szczęście, nowoczesne rozwiązania inteligentnych domów umożliwiają precyzyjne sterowanie temperaturą w każdym zakątku domu. Niezależnie od używanego źródła ciepła, można zainstalować zawory kontrolujące grzejniki lub maty podłogowe.

Czujniki temperatury rozmieszczone po domu regulują działanie tych zaworów, zapewniając dopływ ciepła tam, gdzie i kiedy jest to potrzebne. Dzięki inteligentnemu systemowi ogrzewania, efektywne zarządzanie energią cieplną pozwala kontrolować wydatki i oszczędzać pieniądze.

Zaawansowane systemy sterujące ogrzewaniem potrafią również wykryć otwarte okno (wyposażone w odpowiedni czujnik) i automatycznie zmniejszyć poziom ogrzewania, aby zapobiec niepotrzebnemu marnowaniu energii.

Czujniki dostosowują klimat wewnątrz do warunków zewnętrznych oraz obecności osób w pomieszczeniach. Możliwe jest zaprogramowanie działania systemu ogrzewania, tworzenie harmonogramów i scenariuszy, które pozwalają na kontrolę zarówno nad źródłem ciepła, jak i poszczególnymi elementami grzewczymi.

Sterowanie systemem może odbywać się automatycznie, za pomocą paneli kontrolnych montowanych na ścianie, zdalnie za pomocą pilota lub aplikacji na smartfonie.

Kontrola ogrzewania dzięki systemowi Nice Smart Home. (fot. Nice)

Inteligentne czujniki

Na podium najczęściej wybieranych funkcji Smart Home plasują się różnorodne czujniki i detektory, które zwiększają bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców. Możemy zainstalować w naszych domach czujniki wilgotności, dymu, dwutlenku węgla, gazu i tlenku węgla, które są zdalnie sterowane i służą jeszcze lepszej ochronie.

Takie detektory mogą zapobiegać poważnym zagrożeniom: od zalania (poprzez automatyczne zamknięcie głównego zaworu wodnego), przez pożar (aktywując alarm i powiadamiając właściciela domu oraz służby), aż po zatrucie tlenkiem węgla. Inteligentne systemy okienne, współpracujące z czujnikami dymu lub tlenku węgla, natychmiast otwierają okna do wietrzenia, gdy wykryją niebezpieczne stężenia, jednocześnie wysyłając ostrzeżenie.

Dodatkowo, instalacja czujników monitorujących jakość powietrza pozwala na ciągłe śledzenie poziomu pyłów zawieszonych. Gdy ich stężenie przekroczy bezpieczny poziom, system informuje o tym właściciela przez aplikację mobilną i uruchamia systemy wentylacyjne, oczyszczacze oraz nawilżacze powietrza.

Na zewnątrz, czujniki temperatury i wilgotności powietrza oraz gleby, detektory opadów deszczu, siły wiatru, nasłonecznienia i aktywności burzowej mogą kontrolować oświetlenie zewnętrzne, systemy nawadniania, okna, rolety, markizy, a zimą ogrzewanie ścieżek, schodów i dojazdu do garażu.

Czujniki ruchu aktywują oświetlenie w ogrodzie tylko w miejscach obecności osób, podczas gdy czujniki nasłonecznienia i temperatury powietrza, współpracujące z systemem ogrzewania wody w basenie, zapewniają komfortowe warunki kąpieli.

W przypadku zbliżającej się burzy, czujniki wykrywające aktywność elektryczną w atmosferze i czujniki siły wiatru odpowiednio reagują, składając markizy i zamykając okna. Czujniki wilgotności gleby i opadów deszczu automatycznie zarządzają systemem podlewania, optymalizując wykorzystanie wody.

Czujnik zalania. (fot. Nice)

Sterowanie oświetleniem

Kolejną popularną funkcją wśród systemów inteligentnych domów jest sterowanie oświetleniem, które zwiększa komfort użytkowania oraz pomaga obniżyć rachunki za energię elektryczną. System ten obejmuje różnorodne źródła światła, które można kontrolować przy użyciu aplikacji mobilnej współpracującej z centralną jednostką systemu.

Umożliwia on zdalne zarządzanie żarówkami, plafonami, lampami oraz taśmami LED. System pozwala również na integrację dodatkowych akcesoriów, jak włączniki, ściemniacze czy czujniki ruchu.

Użytkownik ma możliwość sterowania oświetleniem pojedynczo lub grupowo, na przykład w salonie, innych pomieszczeniach, na tarasie, elewacji, podjeździe, ścieżkach czy w iluminacji ogrodowej.

Instalacja inteligentnego systemu oświetlenia może być prostym zadaniem do wykonania samodzielnie, bez potrzeby angażowania specjalistów czy przebudowy istniejącej instalacji elektrycznej.

Wystarczy wymienić standardowe żarówki na ich inteligentne odpowiedniki, podłączyć centralny mostek sterowania do sieci Wi-Fi, a następnie zainstalować w wybranych miejscach bezprzewodowe włączniki, czujniki ruchu i ściemniacze.

Całość konfiguruje się za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfonie, co pozwala na elastyczne zarządzanie oświetleniem w domu.

Inteligentne gniazda elektryczne

Niewiele ustępują popularnością inteligentnym żarówkom, inteligentne gniazdka elektryczne oferują prosty sposób na modernizację domu lub mieszkania bez potrzeby kosztownego przeprojektowania instalacji elektrycznej.

Są to kompaktowe urządzenia, które wpina się do standardowych gniazd 230V, umożliwiając zdalne sterowanie przepływem prądu i zarządzanie działaniem podłączonych urządzeń.

Inteligentne gniazda zwiększają bezpieczeństwo, ponieważ potrafią wykrywać usterki, informują o nieprawidłowościach w działaniu podłączonych sprzętów i w razie potrzeby mogą odłączyć je od zasilania.

Modele z czujnikami przegrzania monitorują temperaturę, alarmując o zagrożeniu, a funkcja detekcji zwarcia automatycznie odcięcie zasilania.

Inteligentne gniazdo smart plug umożliwia zdalne wyłączenie wpiętego w nie urządzenia. (fot. Fibaro)

Korzystanie z inteligentnych gniazdek to również efektywny sposób na oszczędzanie energii. Umożliwiają one monitorowanie zużycia prądu, a modele wyższej klasy oferują szczegółowe statystyki i wizualizacje poboru energii na smartfonie użytkownika.

Gniazdka mogą być programowane do automatycznego włączania i wyłączania, co pozwala na zdalne zarządzanie nimi, na przykład podczas nadchodzącej burzy lub na noc.

Montaż inteligentnych gniazdek jest prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy elektrycznej. Wystarczy umieścić je w gnieździe ściennym i podłączyć urządzenie elektryczne.

Dzięki połączeniu bezprzewodowemu, gniazdo komunikuje się z centralą i, poprzez internet, ze smartfonem właściciela, umożliwiając kontrolę nad dostarczaną energią do podłączonych urządzeń. Aplikacja mobilna informuje także o wszelkich anomaliiach, takich jak przepięcia czy wyłączenie zabezpieczeń.

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Fot. otwierająca: Pixels

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT