W ramach koncepcji IoT (Internetu Rzeczy) za pomocą kliknięcia lub komendy głosowej możesz np. zasunąć rolety, otworzyć bramę garażową czy odchylić dach pergoli.
Możesz tworzyć dowolne scenariusze, które uwzględnią działanie poszczególnych produktów w konkretnych godzinach.
Przykład? Jeśli chcesz, żeby obudziło Cię słońce po automatycznym odsłonięciu rolet, a Twój samochód był gotowy do wyjazdu przy otwartej bramie garażowej, wystarczy, że zaprogramujesz tryb, który określisz np. jako „Miły poranek”.
IoT - co oznacza Internet Rzeczy?
Koncepcja IoT to skrót od Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things). Oznacza połączenie urządzeń i przedmiotów codziennego użytku w taki sposób, aby mogły one przekazywać dane między sobą bez Twojego udziału.
W praktyce oznacza to, że są one wyposażone w czujniki, które zbierają dane i wysyłają je do sieci. Następnie informacje są przetwarzane oraz analizowane, co pozwala na poprawę wydajności różnych procesów w domu.
Wdrożenie inteligentnych rozwiązań domowych stało się znacznie prostsze dzięki postępowi technologicznemu i upowszechnieniu urządzeń w ramach koncepcji IoT pod koniec ubiegłego wieku.
Jakie są zalety systemu inteligentnego domu?
Mówiąc w dużym uproszczeniu - główną zaletą inteligentnego domu jest przede wszystkim poprawa jakości życia i ułatwienie naszej pracy.
Zalety systemu smart dom w pigułce
- Oszczędność czasu i wygoda - czyli dostosowanie do swoich potrzeb warunków w domu lub mieszkaniu z poziomu wygodnego fotela. Urządzenia mogą działać bez naszego udziału.
- Oszczędność energii - dzięki inteligentnemu zarządzaniu oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją zaoszczędzisz na zużyciu energii.
- Mobilność - chcesz, żeby podczas pobytu na wakacjach Twoje kwiaty w domu były podlane, ale w trakcie podróży przypominasz sobie, że nikomu nie przekazałeś kluczy? Wystarczy, że za pomocą aplikacji na telefonie otworzysz zamek w drzwiach! To tylko jedna z wielu możliwości sterowania na odległość, jaką daje smart dom.
- Większe poczucie bezpieczeństwa - z każdego miejsca na świecie możesz kontrolować sytuację w domu oraz otrzymywać powiadomienia. Jeżeli obawiasz się włamania, możesz zasymulować swój pobyt, np. otwierając rolety czy włączając oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach.
Inteligentny dom - jak nim sterować?
Smart dom potrzebuje do działania przede wszystkim centrali zarządzającej, która za pomocą sieci Wi-Fi lub Bluetooth zintegruje wszystkie urządzenia oraz będzie przetwarzać dane w ramach całego systemu.
To kluczowy element, dzięki któremu użytkownik może zdalnie kontrolować i monitorować urządzenia w swoim domu. Jednym z przykładów takiej centrali jest TaHoma switch od Somfy.
Dostęp do centrali jest możliwy poprzez aplikację na smartfonie, tablecie lub komputerze, co pozwala na wygodne i łatwe zarządzanie systemem inteligentnego domu. Do wydawania poleceń w ramach systemu możemy także używać asystenta głosowego lub przycisków umieszczonych w samej centrali.
Centrala ma amerykański certyfikat UL w zakresie cyberbezpieczeństwa, co daje gwarancje, że dane przetwarzane w inteligentnym domu są odpowiednio zaszyfrowane.
Co istotne, urządzenie charakteryzuje się minimalistycznym designem oraz niewielkimi rozmiarami, dlatego łatwo wkomponowuje się do różnych typów wnętrz. W końcu słowo “smart” zobowiązuje!
Jakie urządzenie tworzą inteligentny dom?
Dzięki centrali możesz zintegrować i zautomatyzować działanie m.in.:
- rolet,
- żaluzji,
- screenów,
- markiz,
- pergoli,
- bramy garażowej,
- drzwi wejściowych (zamki),
- oświetlenia.
Źródło i zdjęcia: Filplast
Komentarze