Jakie są rodzaje szyb w oknach? Które wybrać do domu?

Komfort codziennego korzystania z okien w domu zależy od rodzaju zastosowanych szyb. Od nich zależy, ile światła i ciepła trafi do pomieszczeń. Szyby grają również ważną rolę, jeśli chodzi o ochronę przed hałasem. Jakie są rodzaje szyb okiennych oraz ich możliwe zastosowania?

Jakie są rodzaje szyb w oknach? Które wybrać do domu?

Rodzaje szyb w budownictwie

W oknach, które są przeznaczone do budownictwa mieszkaniowego, powszechnie stosowane są szyby zespolone. Składają się one najczęściej z trzech tafli szkła. Przestrzeń pomiędzy nimi jest wypełniona gazem szlachetnym, zwykle argonem.

Tafle mogą się jednak od siebie różnić w poszczególnych oknach i charakteryzować innymi właściwościami, co w niektórych przypadkach można bardzo łatwo zaobserwować. Są jednak takie rodzaje szyb, których podział ze względu na różne cechy jest znacznie trudniejszy na pierwszy rzut oka.

Szyby termoizolacyjne

To standardowy i najbardziej powszechny rodzaj szyb, które stosuje się do produkcji okien. Są one przejrzyste i nie powodują zniekształceń optycznych. Na pakiet szyb termoizolacyjnych składają się szyby float oraz termofloat. Te drugie pokryte są powłoką z metali szlachetnych. Więcej o energooszczędności okien możesz przeczytać tutaj.

Szyby ornamentowe

Mogą pełnić funkcję ozdobną za sprawą różnorodnych wzorów na swojej powierzchni. Dzięki temu możesz np. dostosować wygląd okna do wystroju wnętrza.

To jednak nie wszystko – szyby ornamentowe wpuszczają światło do pomieszczenia, ale jednocześnie rozmywają i deformują obraz po drugiej stronie. Takie rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie w pomieszczeniach, w których niezbędna jest większa prywatność, np. w toaletach czy piwnicach.

Szyby bezpieczne

Składają się z takiego rodzaju szkła, które przy rozbiciu chroni przed potencjalnym zranieniem lub wybiciem szyby. Jak to możliwe? Szyby bezpiecznie mogą powstawać ze szkła hartowanego lub laminowanego.

To pierwsze podczas wypadku rozpada się na drobne kawałki z tępymi krawędziami, dzięki czemu ryzyko skaleczenia jest znacznie mniejsze. Natomiast szkło laminowane składa się z dwóch tafli oraz folii PVB (poliwinylobutyralowej), która mimo rozbicia może utrzymać szybę w jednej części.

Szyby bezpieczne, oprócz tego, że minimalizują ryzyko odniesienia obrażeń, są także bardziej odporne na uszkodzenia, zapobiegając potencjalnemu rozbiciu.

Szyby akustyczne

Ograniczają natężenie dźwięków, które trafiają z zewnątrz. W przypadku tego rodzaju szyb niezwykle istotna jest grubość tafli szkła – im grubsze szyby, tym większa izolacja przed dźwiękami.

Warto zaznaczyć, że izolacja akustyczna idzie także w parze z izolacją termiczną. Dodatkowymi elementami, które wzmacniają ochronę przed dźwiękami, mogą być np. elastyczne łączenia szyb czy folie akustyczne zamontowane w pakiecie szybowym.

Szyby przeciwsłoneczne

Ograniczają ilość promieni słonecznych, które trafiają do pomieszczeń, zapobiegając jednocześnie zbytniemu nagrzewaniu wnętrz.

Do szyb przeciwsłonecznych należą np. szyby antisol, które redukują ilość światła, albo szyby reflex, które odbijają część promieniowania dzięki zastosowaniu warstwy tlenków metali lub gazów szlachetnych. Szyby przeciwsłoneczne mogą przybierać różne odcienie, np. zielony, niebieski czy szary.

Szyby ognioochronne

To specjalne szyby, które – jak sama nazwa wskazuje – mają właściwości przeciwpożarowe. Szyba ognioochronna składa się z dwóch tafli szkła hartowanego oraz specjalnego żelu pomiędzy nimi.

Tak zaprojektowana konstrukcja tworzy czasową ochronę przed ogniem i jest odporna na działanie wysokich temperatur.

Źródło i zdjęcia: Filplast

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT