Jak skonstruowane jest okno?
By zrozumieć mechanikę pracy okna, warto przyjrzeć się mu bliżej. Wiedza ta przyda się także tym, którzy do zakupu okien dopiero się przymierzają. Na jakość oraz wysokie wskaźniki efektywności okna wpływa wiele jego elementów – od ościeżnicy, przez skrzydło, po elementy mechaniczne, które ułatwiają codzienne jego użytkowanie.
Okna otwieramy i zamykamy zwykle 2-3 razy dziennie. Zakładając, że żywotność okna to około 20 lat, daje nam to blisko 15 tysięcy cykli, podczas których okno zwyczajnie się zużywa. Dlatego, by działało bezawaryjnie, tak istotna jest jego regulacja (minimum raz na dwa lata).
Być może nie wiesz, ale większości okiennych usterek winien jest brak przeglądu i regulacji mechanizmów okna. Co zrobić, gdy już się przytrafi awaria?
Dlaczego okno źle działa?
Nie mogę zamknąć okna, okno zaczyna skrzypieć, skrzydło okna ociera o ościeżnicę, nie mogę przekręcić klamki – oto jedne z najlpopularniejszych problemów, z którymi borykają się użytkownicy okien. Jakie są najczęstsze przyczyny wadliwej pracy okna? Stawiamy diagnozę na podstawie objawów.
Okno skrzypi lub skrzydło “trze” podczas otwierania lub zamykania
Za taki stan rzeczy odpowiadają prawdopodobnie okucia. Zwykle problemy z zawiasami wynikają z ich rozregulowania. Prawidłowo działające zawiasy powinny “chodzić” lekko, w żaden sposób nie utrudniając otwarcia lub zamknięcia okna. Najczęściej nieprawidłowo działające okucia to nie trwała usterka, a ich fachowa regulacja rozwiązuje problem.
Nie mogę przekręcić klamki lub klamka kręcić się dookoła
Jedną z najpopularniejszych awarii klamki jest zużycie tzw. trzpienia. W efekcie klamka się obraca dookoła lub nie domyka powodując rozszczelnienie okna. Bywa, że za nieprawidłową pracę klamki odpowiada awaria systemu sterującego mechanizmem otwierania (tzw. zasuwnica). Element wówczas wymaga wymiany.
Wieje spod okna
Spod okna w chłodne dni lekko podwiewa? Możliwe, że to moment na wymianę uszczelki. Mimo, że do produkcji uszczelek wykorzystuje się bardzo trwałych materiałów, także one mogą ulec mechanicznemu uszkodzeniu lub zwyczajnie się zużyć. Nie należy jej “łatać” czy kleić domowymi sposobami. Najczęściej jednak za wdzierające się do wnętrza zimne powietrze odpowiedzialny jest brak regulacji okien. Wówczas, przy wsparciu fachowca, wystarczy je wyregulować.
Podczas przesuwania okno skrzypi lub stawia opór
Za trudności z otwieraniem lub zamykaniem okna przesuwnego odpowiada najczęściej zanieczyszczona prowadnica. O ile nie jest to konsekwencja złego montażu okna lub uszkodzenie mechaniczne, zwykle wystarczy wyczyszczenie mechanizmu prowadnicy dolnej oraz wyczyszczenie i nasmarowanie prowadnicy górnej.
Między szybami zbiera się woda
W tym przypadku trudno mówić o niewielkiej usterce, ponieważ uszkodzeniu mechanicznemu prawdopodobnie uległ pakiet szybowy, z którego uszedł gaz. Jedynym rozwiązaniem tego problemu będzie wymiana pakietu szybowego.
Jak używać okien, by ich nie psuć?
Najpopularniejszymi przyczynami awarii okien są:
- nieprawidłowe przechowywanie i transport okien przed montażem;
- błędny montaż okna;
- brak cyklicznych regulacji i konserwacji;
- złe używanie zamontowanego okna
Jak z okna korzystać na co dzień, by uniknąć usterek i przedłużyć jego żywot?
- Przede wszystkim nie dociążaj skrzydła okiennego. Wieszanie ciężkich przedmiotów na klamce lub skrzydle okna może uszkodzić zawiasy lub spowodować wykrzywienie skrzydła.
- Podczas silnego wiatru zrezygnuj z wietrzenia “na oścież”, które może spowodować rozbicie szyby.
- Nie dociskaj okna na siłę, jeśli czujesz opór. Sprawdź, czy między ościeżnicą i skrzydłem nie utknął jakiś niewielki przedmiot. Zamykając okno, unikaj opierania się o szybę. Wyregulowane okno powinno zamykać się bez zbędnego wysiłku.
- Nie umieszczaj gorących przedmiotów w pobliżu okna, mogą spowodować pęknięcie pakietu szybowego.
- Otwierając lub zamykając okno postępuj zgodnie ze wskazaniami pracy klamki. Przeczyta j uważnie, w jakiej pozycji klamka pozwala na uchylenie okna, uruchamia mikrowentylację lub hamulec rozwarcia. Korzystasz z okien przesuwnych? Zobacz film, w którym nasz ekspert Marcin Tomczyński demonstruje mechanikę pracy klamek w oknach na taras i kuchennych do kuchni.
Dbanie o okna to nie tylko ich prawidłowe użytkowanie, ale także pielęgnacja. Stolarka nie tylko powinna spełniać swoją funkcję, ale także cieszyć oko. Co zrobić, by uniknąć mikrouszkodzeń i zarysowań?
Profile nie powinny być szorowane proszkiem, czyszczone rozpuszczalnikiem, ani myte ostrymi ściereczkami. Wybierając chemię do mycia okien sprawdź, czy produkty nie zawierają substancji ściernych i związków chemicznych rozpuszczających i przedostających się do tworzywa PVC.
Do mycia szyby używaj delikatnych detergentów. Jeżeli podczas montażu lub prac w pomieszczeniu na oknie pozostała zaprawa czy farba, pozbądź się jej “na mokro”. Nie próbuj zabrudzeń zdrapywać czy usuwać na sucho.
Jeżeli Twój pakiet szybowy pokryty jest powłoką refleksyjną lub powłoką samoczyszczącą, przeczytaj zalecenia producenta dotyczące stosowanych produktów chemicznych.
Kiedy skorzystać z serwisu?
Pamiętaj, by zgłosić się do ekspertów najlepiej z salonu, w którym zamawiałeś stolarkę na regularny przegląd. Okna, jak każdy sprzęt, z czasem się zużywają.
By przedłużyć ich żywot i uniknąć poważniejszych napraw, korzystaj z przeglądu serwisowego minimum raz na dwa lata lub w przypadku pojawiających się trudności. Jest on wymogiem także umowy gwarancyjnej. Brak regularnego serwisu może być podstawą do odrzucenia reklamacji.
Zamawiając okna Vetrex możesz skorzystać ze specjalnego Programu Gwarancyjnego, który umożliwia uzyskanie ochrony i wsparcie fachowego serwisu do nawet 9 lat po zakupie stolarki.
Jak skorzystać z gwarancji Vetrex?
Mimo, że w sieci znaleźć można sporo poradników, jak regulować okna, wymieniać klamkę lub usuwać drobne usterki, my zachęcamy do skorzystania z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów.
Rozbicie szyby czy uszkodzenie okna np. podczas próby włamania mogą zmusić Cię do wymiany skrzydła, a nawet całego okna. Pęknięta ościeżnica, wypaczone skrzydło lub stłuczona szyba wygląda nieestetycznie, jednak przede wszystkim sprawia, że okno traci swoje najważniejsze parametry.
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie nowego okna, zgłoś się do ekspertów. Doradzą Ci najlepsze rozwiązanie.
Ile kosztuje naprawa okna?
Każda naprawa wyceniana jest indywidualnie i może kosztować od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Chcesz uniknąć wysokich kosztów naprawy? Wprowadź harmonogram regulacji i konserwacji. Najlepiej go przeprowadzać tuż przed lub po zakończeniu sezonu grzewczego.
źródło i zdjęcia: Vetrex
fot. otwierająca i w tekście: Pixels
Komentarze