Jak czytać gwarancję okien?

Świadczenie gwarancyjne jest rodzajem kontraktu, jaki z nabywcą danej rzeczy zawiera producent. Zasady gwarancji szczegółowo opisują zobowiązania producenta, procedurę postępowania w razie wykrycia wady, ale także zasady i warunki jakie musi spełnić nabywca towaru, aby ze wspomnianej gwarancji skorzystać.

Jak czytać gwarancję okien?

Gdzie zaczyna się gwarancja?

Mogłoby się nam wydawać, że gwarancja obowiązuje od momentu, gdy nasz nowy zakup zjeżdża z taśmy produkcyjnej. Bo przecież to właśnie od sposobu i staranności montażu, od jakości użytych materiałów zależy, jak długo będziemy cieszyli się nowym telewizorem, płytą indukcyjną lub autem. I jest w tym myśleniu sporo prawdy – producenci monitorują cały proces produkcji, aby mieć pewność, że finalny produkt spełnia wszystkie wymagania. Później jednak nadchodzi moment, kiedy coś może pójść nie tak...

Co obejmuje gwarancja?

O tym przeczytamy już gdzieś na początku karty gwarancyjnej. Producent określi szczegółowo czas jej trwania, zakres, a także podmiot zobligowany do zrealizowania świadczenia gwarancyjnego. W dalszej części dowiemy się jakie właściwości okna podlegają gwarancji, a także poznamy procedurę ich weryfikacji.

Osobną częścią gwarancji mogą być zasady montażu – podobnie, jak w przypadku telewizora, montaż może mieć kluczowe znaczenie dla trwałości okien, dlatego nie należy lekceważyć tego etapu budowy. Kolejny szalenie istotny punkt gwarancji to tzw. wyłączenia, czyli sytuacje, w których gwarancja nie obowiązuje. W przypadku okien może to być uszkodzenie mechaniczne, albo wada powstała wskutek niefachowego montażu.

Książka przeglądów… okien?

Jeśli korzystamy z oferty producenta stolarki klasy premium, możemy spodziewać się znacznie lepszych warunków gwarancji, niż w przypadku typowych, niedrogich okien. Jednym z tych warunków jest przedłużona gwarancja, która może trwać nawet 9 lat. Warunkiem tak długiej gwarancji może być konieczność przeprowadzenia regularnych przeglądów okien. Na pierwszy rzut oka może się nam to wydać dziwne.

Ale z drugiej strony, przecież nawet producenci luksusowych aut wymagają od właścicieli, aby regularnie odwiedzali serwis w celu wykonania przeglądu. Te inspekcje mają na celu specjalistyczną konserwację okien, a także kontrolę mechanizmów i okuć. Dzięki temu mamy pewność, że zarówno nasze auto, jak i okna, będą bezawaryjnie działały przez długie lata. Bo przecież gwarancja to uczciwy kontrakt, dzięki któremu każda ze stron odniesie wyłącznie korzyści.

Źródło i zdjęcia: Vetrex 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE