Symulacja obecności - jak skutecznie odstraszyć włamywaczy?

W inteligentnych domach kluczowe są systemy zabezpieczające majątku i bezpieczeństwa mieszkańców. Gdy domownicy są poza domem, te zaawansowane technologie mogą odstraszyć włamywaczy, imitując obecność osób w mieszkaniu.

Symulacja obecności - jak skutecznie odstraszyć włamywaczy?

Symulowanie życia codziennego to zadanie dla różnorodnych elementów inteligentnego systemu. Celem jest zabezpieczenie domu przed nieproszonymi gośćmi, szczególnie gdy wyjeżdżamy na dłużej. Smart Home potrafi naśladować rutynę domowników, ucząc się ich zwyczajów.

Dzięki temu, z zewnątrz wydaje się, że w domu ktoś jest, używa urządzeń i korzysta z różnych pomieszczeń.

Aby stworzyć iluzję życia w domu, możliwe jest zaprogramowanie jego różnych części, by wydawało się, że w środku panuje normalna aktywność.

Na przykład, światła mogą się zapalać o określonych godzinach, popołudniu może startować muzyka, a systemy takie jak nawadnianie trawnika, telewizor, zasłony, okna i rolety aktywują się, aby dodatkowo utwierdzić złodzieja w przekonaniu, że dom nie jest pusty.

Dzięki temu, wybierając cel dla włamania, przestępcy prawdopodobnie ominią dom, który wydaje się być zamieszkały.

Inteligentny scenariusz na urlop

Przed wyjazdem na wakacje warto ustawić w inteligentnym domu specjalny program, który będzie naśladował naszą obecność. Systemy zarządzania takim domem oferują zarówno gotowe scenariusze, jak i opcję tworzenia indywidualnych ustawień.

Coraz częściej dostępna jest również funkcja, która pozwala systemowi nauczyć się codziennych zwyczajów mieszkańców, aby podczas ich nieobecności dokładnie odtwarzać ich rutynę.

Zaawansowane systemy mogą także dostosować działanie urządzeń domowych do aktualnych warunków atmosferycznych, co sprawia, że symulacja wydaje się całkowicie naturalna.

Centralny moduł systemu inteligentnego domu zbiera informacje o codziennych czynnościach i zachowaniach domowników. Kiedy aktywujemy tryb „urlop”, system rozpoczyna ich wierną imitację. Dzięki temu możemy stworzyć realistyczny obraz codziennego życia w domu.

Decydując się na uruchomienie zaprogramowanego scenariusza, mamy możliwość wyboru, które urządzenia będą symulować aktywność - na przykład oświetlenie, rolety czy telewizor, pomijając przy tym urządzenia AGD. Takie środki zapobiegawcze pozwalają uniknąć ryzyka włamania i kradzieży.

Systemy zarządzania inteligentnym domem oferują zarówno gotowe scenariusze, jak i opcję tworzenia indywidualnych ustawień.

Symulowanie obecności światłem

Inteligentne oświetlenie może pełnić rolę elementu systemu zabezpieczeń, symulując obecność mieszkańców przez automatyczne włączanie i wyłączanie świateł w ustalonych porach. To zmyli potencjalnych włamywaczy podczas naszej nieobecności w domu, np. podczas wakacji.

Możemy zaprogramować, by przykładowo światło w sypialni włączało się każdego ranka o 6:00 i wyłączało po godzinie, a wieczorem o 21:00 na kolejne dwie godziny. Dodatkowo, w salonie światła mogą się zapalać codziennie w losowych momentach w ramach wybranego przedziału czasowego.

Systemy sterowania oświetleniem, dostępne przez aplikacje mobilne, umożliwiają połączenie lamp w jedną sieć. Dzięki temu oświetlenie może naśladować zwyczajne aktywności domowników, wykorzystując dane z czujników ruchu, które zapisują informacje o aktywności świetlnej z ostatnich dni.

W trybie symulacji obecności, światła włączają się i wygaszają w różnych częściach domu, odwzorowując typowe ruchy mieszkańców. Możliwe jest również ręczne sterowanie oświetleniem, w tym zmiana jego natężenia czy koloru, za pomocą smartfona z dowolnego miejsca na świecie.

W sytuacji wykrycia włamania przez system, oświetlenie może automatycznie przejść w tryb pulsacyjny, uruchamiając alarm i informując właścicieli o potencjalnym zagrożeniu.

W trybie symulacji obecności, światła włączają się i wygaszają w różnych częściach domu, odwzorowując typowe ruchy mieszkańców.

Symulowanie dźwiękiem i obrazem

Telewizję tradycyjnie włączamy wieczorami, co może być wykorzystane do stworzenia iluzji, że ktoś przebywa w domu, za pomocą inteligentnych gniazdek. Te urządzenia, dzięki opcji zaprogramowania harmonogramu zasilania, pozwalają na automatyczne włączanie i wyłączanie telewizora w wybranych godzinach.

Dla tych, którzy chcieliby uniknąć zbędnego zużycia energii, idealnym rozwiązaniem jest symulator telewizora. To energooszczędne urządzenie, kosztujące około 100 zł, wykorzystuje diody LED do imitacji migotania ekranu telewizora, co z zewnątrz jest trudne do odróżnienia od prawdziwego odbiornika.

Podobną metodę można zastosować, aby symulować obecność w domu, używając wieży audio lub systemu głośników multiroom. Przed wyjazdem ustala się czas trwania takiej symulacji, określa liczbę aktywacji urządzeń, wybiera listę odtwarzanych utworów, reguluje głośność oraz w przypadku systemu multiroom - wyznacza pomieszczenia, w których ma grać muzyka.

Muzyka płynąca przez nieco uchylone okno może skutecznie zniechęcać potencjalnych włamywaczy. Do imitowania obecności ludzi w domu można również wykorzystać specjalne głośniki, które odtwarzają wcześniej nagrane dźwięki, takie jak rozmowy, tworząc jeszcze bardziej realistyczną iluzję życia wewnątrz.

Inteligentne gniazda elektryczne pozwalają na automatyczne włączanie i wyłączanie telewizora w wybranych godzinach.

Symulacja obecności w ogrodzie

Systemy automatyki domowej, chroniące nasz dom w czasie naszej nieobecności, mogą wykorzystywać czujniki zmierzchu do aktywacji oświetlenia zewnętrznego, takiego jak iluminacja ogrodu, oświetlenie ścieżek czy podjazdu.

Aby wprowadzić w błąd potencjalnych włamywaczy, skutecznym rozwiązaniem są również elektrycznie sterowane rolety, żaluzje czy markizy.

Systemy te mogą automatycznie zasłaniać i odsłaniać przesłony w wyznaczonych momentach, zarówno w dzień, jak i w nocy, z uwzględnieniem informacji pochodzących z lokalnej stacji pogodowej.

Dzięki temu, na przykład, markiza nie zostanie rozłożona w dzień pochmurny lub przed burzą, a żaluzje zostaną opuszczone tylko w słoneczne dni.

Można wykorzystywać czujniki zmierzchu do aktywacji oświetlenia zewnętrznego, takiego jak iluminacja ogrodu, oświetlenie ścieżek czy podjazdu.

Innym sposobem na stworzenie wrażenia, że dom jest zamieszkały, jest system automatycznego nawadniania ogrodu. Aktywacja zraszaczy nie tylko zapewni odpowiednie nawilżenie trawnika, ale także może sugerować obecność domowników.

Taka instalacja powinna być zintegrowana ze stacją pogodową, co zapobiega podlewaniu trawnika w czasie deszczu, zapewniając realistyczne zarządzanie domowymi funkcjami nawet podczas naszej nieobecności.

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Zdjęcia: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT