Niezawodne domofony CYFRAL: poznaj zalety klawiatury mechanicznej!

Prawdopodobnie niewiele osób zastanawia się nad jakością klawiatury domofonowej, wybierając numer lokalu. Klawiatura ta, poza ciągłym intensywnym użytkowaniem, często narażona jest niesprzyjające warunki atmosferyczne w umiarkowanym polskim klimacie, a mimo to latami działa bezawaryjnie. Jak to jest możliwe? O tym opowie nam Katarzyna Chabelska z firmy CYFRAL - polskiego producenta domofonów.

Niezawodne domofony CYFRAL: poznaj zalety klawiatury mechanicznej!

Logo CYFRAL z pewnością jest znane mieszkańcom osiedli mieszkaniowych, ale mało kto wie, że firma jest pionierem tej technologii i na polskim rynku gości już 40 lat.

Katarzyna Chabelska opowiada o niezniszczalnych i niezawodnych domofonach CYFRAL

Przy produkcji paneli domofonowych w Cyfral zawsze dbaliśmy o jakość przycisków. Obok elektrozaczepu w drzwiach to element najbardziej newralgiczny, narażony na dewastację, a także wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Każdy z nas był chyba świadkiem zaklejania przycisków gumą do żucia, wciskania w szczeliny przy przyciskach różnego typu "ciał stałych" od jedzenia po patyczki i kartki, nagrzewania i palenia przy pomocy zapalniczki - wszystko zależy od bujnej fantazji "pseudo użytkownika".

Poza wszelkimi "niespodziankami" i celowymi działaniami wandali - przyciski są po prostu często używane przez użytkowników. Dlatego ważne jest, aby były wykonane z wysokiej jakości materiałów i były trwałe, aby wytrzymać częste użytkowanie przez długi czas.

Pierwsze domofony cyfrowe CYFRAL

Wprowadzając do produkcji pierwsze domofony cyfrowe CYFRAL od razu postawiliśmy na klawiaturę mechaniczną. Taką, która jest na rynku od dziesiątek lat - historia klawiatur mechanicznych sięga lat 70. i 80. XX wieku - tak tak, UBIEGŁEGO WIEKU, kiedy to były one standardem na poczcie, w biurach oraz w aparatach telefonicznych na naszych ulicach.

Wszyscy przecież, pamiętamy niekończące się kolejki do budek telefonicznych np. w miejscowościach nadmorskich - kiedy każdy wczasowicz chciał potwierdzić swoje istnienie, że dotarł, żyje i ma się dobrze a kolonijne dzieci prosiły rodziców o kolejny przekaz pocztowy bo zabrakło pieniędzy na niespodziewane atrakcje.

Na początku przyglądaliśmy się bacznie konkurencji i zazdrościliśmy im klawiatur optycznych, które wyglądały bardziej nowocześnie, może estetycznie, co oczywiście jest jedynie kwestią gustu.

Dyrektor Techniczny zatrudniony w tym czasie w CYFRAL był narażony na mocny nacisk i wiercenie dziury w żołądku, aby zmienić klawiaturę na taką, jaką mają inni producenci. Dyrektor był nieugięty w swym przekonaniu, że nie ma nic lepszego i bardziej wytrzymałego niż klawiatura mechaniczna. Po latach należą mu się podziękowania.

Wady klawiatur optycznych

Szybko okazało się, że klawiatura optyczna obok estetycznego wyglądu ma szereg wad. Warto wziąć pod uwagę niżej wymienione podczas wyboru domofonu:

Czułość na warunki atmosferyczne - klawiatura optyczna może być wrażliwa na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, mgła czy silne nasłonecznienie. Niektóre modele mogą mieć trudności z prawidłowym działaniem w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Dla przykładu możemy tutaj wymienić sytuację, kiedy jedna ze Wspólnot Mieszkaniowych w Zgierzu była zmuszona zdjąć z elewacji sześć nowo zamontowanych paneli jednej z firm konkurencyjnych.

Okazało się, że budynek umiejscowiony jest na terenie silnie nasłonecznionym, na którym słońce operuje przez większość część dnia. W rezultacie klawiatury optyczne rozgrzewały się i samoistnie wybierały różne numery, niepokojąc lokatorów.

Wrażliwość na zabrudzenia - soczewki optyczne i czujniki światła mogą łatwo ulec zabrudzeniu, co może prowadzić do spadku wydajności i nieprawidłowego działania klawiatury. Wada może się bardziej uaktywnić gdy nieruchomość położona jest blisko ruchliwej ulicy.

Konieczność regularnej konserwacji - ze względu na wrażliwość na zabrudzenia, klawiatury optyczne mogą wymagać regularnej konserwacji i czyszczenia, aby zachować swoją sprawność i niezawodność.

Oczywiście, wady te mogą być w dużej mierze zależne od konkretnego modelu klawiatury optycznej i warunków jej użytkowania.

W 2004 roku postawiliśmy na klawiatury mechaniczne i te dwadzieścia lat produkcji utwierdziło nas w przekonaniu, że wyłącznie takie rozwiązanie da nam istotną przewagę jakościową.

Systemy cyfrowe z zastosowaniem tego typu klawiatury to rozwiązanie praktycznie NIEZAWODNE.

Trwałość i wytrzymałość klawiatury

Mechaniczne przełączniki używane w klawiaturach mechanicznych są zazwyczaj bardziej trwałe niż membranowe przełączniki stosowane w klawiaturach membranowych czy optycznych.

Mechaniczne przełączniki mogą wytrzymać większą liczbę naciśnięć, co sprawia, że klawiatura mechaniczna jest bardziej odporna na zużycie. Cechuje je żywotność nawet 80 milionów naciśnięć na klawisz.

Lepsza odpowiedź taktylna

Mechaniczne przełączniki charakteryzują się lepszą odpowiedzią taktylną i dźwiękiem podczas naciśnięcia klawisza, co może poprawić komfort i precyzję pisania.

Zapewnia wyraźne odczucia taktylne podczas naciskania klawiszy, dzięki czemu osoby niewidome mogą łatwiej odczuwać, który klawisz jest naciśnięty.

Indywidualne przełączniki - klawiatury mechaniczne często oferują różne rodzaje przełączników, które mają różne cechy takie jak siła nacisku, długość skoku czy rodzaj taktyki.

Lepsza kontrola nad naciskiem - mechaniczne przełączniki wymagają zazwyczaj większego nacisku niż klawiatury membranowe, co może zmniejszyć ryzyko przypadkowego naciśnięcia klawiszy i poprawić kontrolę nad naciskiem.

Możliwość niestandardowych ustawień - klawiatury mechaniczne często pozwalają na niestandardowe ustawienia, takie jak podświetlenie klawiszy czy możliwość ich wymiany.

Źródło i zdjęcia: CYFRAL

Autor: Katarzyna Chabelska, CYFRAL

Na zdjęciu: PC-2000 PRO - odświeżona wersja panelu domofonowego PC-2000, CYFRAL

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT